کد خبر: ۸۴۴۶۸۱
تاریخ انتشار : ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۹
تلاش بلینکن برای مقصر جلوه دادن ایران در وقفه مذاکرات وین

گفت‌وگوی مفصل بلینکن و نتانیاهو درباره ایران|بلینکن: آمریکا روی احیای برجام متمرکز نیست

دفتر نخست‌وزیری رژیم صهیونیستی و وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کردند که نخست‌وزیر رژیم اسراییل و وزیر امور خارجه آمریکا درباره برنامه هسته‌ای ایران و نقش آن در منطقه گفتگو کرده‌اند.
گفت‌وگوی مفصل بلینکن و نتانیاهو درباره ایران|بلینکن: آمریکا روی احیای برجام متمرکز نیست
آفتاب‌‌نیوز :

وبگاه خبری جوییش نیوز سیندیکیت نوشت، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفت‌وگویی «مفصل» درباره ایران داشتند.

این وبگاه خبری در ادامه گزارش داد، طبق بیانیه‌ای که دفتر نخست‌وزیری رژیم اسراییل درباره این گفتگو منتشر کرده است، نتانیاهو «بر موضع تغییرناپذیر خود تاکید کرد که بازگشت به توافق هسته‌ای موجب متوقف شدن برنامه هسته‌ای ایران نخواهد شد و هیچ توافقی با ایران برای اسراییل که هر کاری برای دفاع از خود انجام خواهد داد، الزام‌آور نخواهد بود.»

نتانیاهو با ادعای وجود اهداف نظامی در برنامه هسته‌ای ایران، نقش بسزایی در تشویق دونالد ترامپ، رییس جمهور پیشین آمریکا از توافق هسته‌ای (برجام) در سال ۲۰۱۸ داشت. مذاکرات برای احیای برجام که پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۲ آغاز شد، به دلیل برخی مسائل حل‌نشده با وقفه‌ای چندماهه روبه‌روست.

در بیانیه‌ای که وبگاه وزارت امورخارجه آمریکا نیز درباره این گفتگو منتشر کرده، آمده است که بلینکن «درباره چالش‌های گسترده منطقه‌ای، از جمله تهدید ناشی از ایران» با نتانتیاهو گفتگو کرد.

تلاش بلینکن برای مقصر جلوه دادن ایران در وقفه مذاکرات وین

همچنین وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگویی در عین تاکید بر این که دیپلماسی «بهترین» راه رسیدگی به موضوع برنامه هسته‌ای ایران است، با مقصر جلوه دادن ایران در وقفه مذاکرات وین، گفت که واشنگتن روی احیای برجام متمرکز نیست.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی الشرق که مشروح آن در وبگاه وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شده است، در پاسخ به این سوال که آیا واشنگتن در تلاش برای ازسرگیری مذاکرات احیای توافق هسته‌ای (برجام) است، با تلاش برای مقصر جلوه دادن ایران در متوقف شدن مذاکرات وین گفت: «ما از روز نخست به دنبال مشخص شدن این بودیم که آیا بازگشت به پایبندی دوجانبه به برجام امکان‌پذیر است یا نه و تلاش‌های قابل توجهی هم در این راستا کردیم، همان طور که شرکای اروپایی ما و روسیه و چین نیز این کار را کردند. اما ایران یا نتوانست و یا نخواست آنچه برای بازگشت به پایبندی به برجام ضروری بود را انجام دهد. بنابراین، روی برجام متمرکز نیستیم.»

بلینکن با وجود این که مقامات ایران تاکید کرده‌اند تولید و به‌کارگیری تسلیحات اتمی جایی در دکترین دفاعی ایران ندارد و برنامه هسته‌ای آن صرفا اهدافی صلح‌آمیز را دنبال می‌کند، ادامه داد: «ما هنوز بر این باوریم که دیپلماسی به طور کلی بهترین راه اطمینان‌یابی پایدار، قابل راستی‌آزمایی و موثر از این است که ایران هیچ گاه به یک سلاح اتمی دست پیدا نکند. بنابراین، ما پذیرای دیپلماسی هستیم و (دیپلماسی) به وضوح، بهترین مسیر است.»

بلینکن ادعاهایش درباره نقش ایران در منطقه را تکرار کرده و گفت: «ما همچنین بسیار مصمم هستیم که در مقابل اقدامات خطرناک و ثبات‌زدای ایران که موضوع بحث گفتگو‌های دیروزمان با همکارانمان در شورای همکاری خلیج فارس بود، بایستیم»

وزیر امور خارجه آمریکا با همراهی با اظهارات جنگ‌طلبانه رژیم صهیونیستی علیه ایران، در پاسخ به این سوال که «با توجه به اظهارات جو بایدن، رییس جمهور آمریکا مبنی بر این که آمریکا برای مقابله با دست‌یابی ایران به یک سلاح اتمی، هر کاری لازم باشد می‌کند»، آیا گزینه نظامی هم مطرح است، گفت: «رییس جمهور بایدن بار‌ها به وضوح گفته است که تمامی گزینه‌ها برای اطمینان یافتن از این که ایران هرگز به یک سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند، روی میز است.»

مقامات ایران بار‌ها با هشدار نسبت به مطرح شدن این اظهارات جنگ‌طلبانه و تحریک‌آمیز تاکید کرده‌اند که هر گونه اقدام متجاوزانه را با تکیه بر توان دفاعی پیشرفته بی‌پاسخ نخواهند گذاشت.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما