کد خبر: ۸۴۴۹۷۱
تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۱
واشنگتن:

چین از یک پایگاه مخفی در کوبا برای جاسوسی از ما استفاده می‌کند

یک مقام ارشد دولت آمریکا روز شنبه اعلام کرد که چین از پایگاهی در کوبا برای جاسوسی و شنود از ایالات متحده استفاده می‌کند.
آفتاب‌‌نیوز :

یک مقام ارشد دولت آمریکا روز شنبه گفت که کشور چین از پایگاهی در کوبا برای جاسوسی و شنود از ایالات متحده استفاده می کند.

این مقام ارشد دولت آمریکا گفت که پایگاه چینی در کوبا قبلا ایجاد شده و این اتفاق در دوره آنها رخ نداده است.

وی که نامش را فاش نکرده است، تأکید کرد که تلاش‌های جاسوسی چین یک نگرانی مداوم است و ایالات متحده اقداماتی را برای مقابله با آن انجام می‌دهد.

وی گفت: زمانی که دولت بایدن در ژانویه ۲۰۲۱ روی کار آمد، ما در مورد برخی از تلاش‌های حیاتی چین در سراسر جهان برای گسترش زیرساخت‌ها و پایگاه‌های لجستیکی به منظور توانمندسازی ارتش برای طرح و حفظ قدرت نظامی از راه دور مطلع شدیم.

روزنامه وال استریت ژورنال و به دنبال آن پولیتیکو و دیگر رسانه‌ها، روز پنجشنبه گزارش دادند که چین در حال مذاکره با هاوانا برای ایجاد یک مرکز جاسوسی در این جزیره است اما در همان روز، کاخ سفید و پنتاگون در مورد این گزارش‌ها اظهار نظر کردند که دقیق نیستند.

این مقام فاش کرد: رئیس جمهور جو بایدن دستورات خود را برای رسیدگی به این موضوع داد. وی با اشاره به اینکه فشار پکن برای توقف جاسوسی از طریق دیپلماسی انجام شد، گفت: ما قبلاً این کار را برای ماه‌ها انجام داده‌ایم.

وی گفت: ما معتقدیم که چین هنوز به آنچه که آرزویش را دارد نرسیده است، آنها برای تقویت حضور خود در کوبا به کار خود ادامه می دهند و ما برای برهم زدن آنها به کار خود ادامه می دهیم.

دیروز وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در نشستی مطبوعاتی به گزارش رسانه‌های آمریکایی درباره توافق چین و کوبا بر سر ساخت تاسیسات جاسوسی چین با قابلیت رصد کردن مخابرات در سراسر بخش جنوب شرقی آمریکا واکنش نشان داد و گفت: «من از چیزی که شما ذکر کردید مطلع نیستم. این به خوبی شناخته شده که آمریکا کارشناس تعقیب کردن سایه‌ها و مداخله کردن در امور داخلی کشورهای دیگر است».

وی تصریح کرد: آمریکا سردمدار هک کردن و ابرقدرت در زمینه جاسوسی در جهان است. آمریکا مدت‌هاست که خلیج گوانتاناموی کوبا را به دلیل فعالیت‌های مخفیانه به طور غیرقانونی اشغال کرده و بیش از ۶۰ سال است که علیه کوبا محاصره اعمال کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین ادامه داد: واشنگتن باید به شدت در خود و سیاست‌هایش تجدیدنظر کند، از مداخله در امور داخلی کوبا به بهانه آزادی، دموکراسی و حقوق بشر دست بردارد، فورا محاصره اقتصادی، تجاری و مالی اعمال شده علیه کوبا را لغو کند و در راستای بهبود روابط با کوبا و ارتقاء ثبات و صلح منطقه‌ای و نه مغایر با آن عمل کند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین