کد خبر: ۸۴۷۴۵۳
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار : ۰۴ تير ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۸
دولت رئیسی همچنان مشکلات اقتصادی و ناکارآمدی خود را گردن دولت قبل می اندازد

یک نمودار و ۲ راز؛ ماجرای مورد ديگری از كارنامه سازی برای دولت رييسی!

متاسفانه، چون دولت سیزدهم نه در بهبود شاخص‌های اقتصادی مثل تورم و اشتغال … و یا کار‌های زیربنایی، حتی افتتاح طرح‌های عمرانی که در دولت قبل در مرحله اتمام بوده و یا ساخت یک میلیون مسکن در سال که طی دو سال گذشته باید دو میلیون مسکن ساخته می‌شد، توفیق و کارنامه‌ای ندارد، باید با انتشار و بزرگنمایی برخی اخبار این اقدامات عادی که هرساله در بودجه صورت می‌گیرد ، برای خود کارنامه‌ای از پیشرفت قطار کشور و رفاه مردم بسازد!
یک نمودار و ۲ راز؛ ماجرای مورد ديگری از كارنامه سازی برای دولت رييسی!
آفتاب‌‌نیوز :

خرید ٢٧٠ هزار میلیارد تومان از اوراق مالی منتشر شده در سال‌های گذشته به عنوان تسویه بدهی دولت قبل، توسط دولت فعلی در قالب یک خبر مهم از عملکرد موفق دولت رییسی منتشر شده است!

در این خصوص ذکر چند نکته ضروری است:

۱. هر سال در تبصره ٥ قوانین بودجه به دولت‌ها اجازه داده می‌شود برای تامین منابع آن سال، مبالغی اوراق مالی جدید بفروشند و مبالغی از اوراق مالی فروخته شده در سال‌های قبل را که سررسید شده، خریداری نمایند؛ لذا خرید اوراق مالی سال‌های قبل که در بودجه برای آن‌ها اعتبار گذاشته شده است یکی از اقدامات جاری همه دولت‌ها در اجرای قانون بودجه است و کار فوق العاده‌ای نیست که دولت رییسی از آن به عنوان یک دستاورد مهم یاد می‌کند!

هر چند این اوراق مالی در دولت‌های قبل و در راستای احکام قانون بودجه همان سال‌ها فروخته شده باشند.

مثل این می‌ماند که دولت قبل بگوید، چون برخی واحدهای تولیدی که از آنها در دولت سیزدهم مالیات گرفته می‌شود، در زمان دولت دوازدهم تاسیس شده، پس درآمد مالیاتی ایجاد شده آن مربوط به دولت قبل است! و یا بخشی از درآمد‌های ارزی ناشی از صادرات پتروشیمی یا محصولات صنعتی و یا کشاورزی مربوط به واحد‌هایی است که در دولت قبل برای آنها سرمایه گذاری شده، بنابراین درآمد‌های حاصل از آن مربوط به دولت قبل خواهد بود!

باید توجه داشت وقتی از بدهی‌های مربوط به دولت قبل گزارش داده می‌شود، باید به دارایی‌های حاصل که از دولت قبل تحویل گرفته شده نیز گزارش شود.

اگر ٣٤٠ هزار میلیارد تومان در دولت‌های یازدهم و دوازدهم اوراق مالی منتشر شده است که عمدتا در اختیار پیمانکاران قرار داده شده، باید به استناد گزارش سازمان برنامه و بودجه کشو به هزار و ١٩٤ هزار میلیارد تومان ارزش دارایی طرح‌های عمرانی تمام شده در دولت روحانی که در اختیار دولت رییسی قرار گرفته (که بیش از سه برابر ارزش بدهی ناشی از اوراق منتشر شده دولت قبل است) هم گزارش شود!

انتشار این نوع ادعا‌های نصفه و نیمه در شرایطی است که دولت سیزدهم در طی سال‌های ١٤٠٠ و ١٤٠١ (مستند به نمودار پیوست) اوراق مالی فراوانی فروخته و در بند ب قانون بودجه سال ١٤٠٢ نیز دولت سیزدهم برای تامین مالی خود حداقل ١٨٥ هزار میلیارد تومان اوراق مالی جدید خواهد فروخت که در سال‌های بعد حتی در دولت چهاردهم باید سررسید و به عنوان تسویه بدهی دولت سیزدهم خریداری شوند.

متاسفانه، چون دولت سیزدهم نه در بهبود شاخص‌های اقتصادی مثل تورم و اشتغال … و یا کار‌های زیربنایی، حتی افتتاح طرح‌های عمرانی که در دولت قبل در مرحله اتمام بوده و یا ساخت یک میلیون مسکن در سال که طی دو سال گذشته باید دو میلیون مسکن ساخته می‌شد، توفیق و کارنامه‌ای ندارد، باید با انتشار و بزرگنمایی برخی اخبار این اقدامات عادی که هر ساله در بودجه صورت می‌گیرد برای خود کارنامه‌ای از پیشرفت قطار کشور و رفاه مردم بسازد!

در این نمودار دو راز مهم هست؛

مورد ديگری از كارنامه سازی برای دولت رييسی!

اولین راز، کشف یکی از دلایل کاهش التهاب مقطعی نرخ ارز در ماه‌های ابتدایی امسال است - دولت فخیمه در ماه پایانی سال اقدام به فروش اوراق با حجم بسیار بالا نموده است - شاید باورکردنی نباشد، اما ۸۰ هزار میلیارد تومان یعنی حدود چهار برابر متوسط یک سال قبل اوراق منتشر شده و دولت آنرا به زخم کسری بودجه اش زده است 

دومین راز اینجاست که بی سروصدا و چراغ خاموش، دولتی که یک سال و نیم انتشار اوراق توسط دولت قبل را محکوم می‌کرد و آنرا بدهکاری برای این دولت اعلام می‌کرد خود نیز راهی غیر از این نیافته است.

باید رفتار دولت و بانک مرکزی در بهار را مورد دقت مضاعف قرار داد!

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۴
0
16
آیا تا کنون شنیده اید که یک صاحب قدرت در ایران بگوید تقصیر من است . همیشه تا بوده و نبوده گفتن کی بود کی بود من نبودم . آقای رئیسی هم مستثنا نیستند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۳:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۴
من شنیدم ، در هیمن کشور رئیس جمهوری داشتیم که روز آخر گفت بعضی موارد هم ما اشتباه کردیم و نفهمیدیم.
البته فقط یک رئیس جمهور بود و الان هم انتشار تصویرش جرم است.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۴
0
5
در نبود رسانه فراگیر و آزاد ، کارکرد که رسانه ملی باید داشته باشد ، انبوه آمارهای نادرستی و تفاسیر نادرست از آمار ها با هدف مدیریت کردن فکر و ذهن مردم منتشر می‌شود. آزادی رسانه از ارکان دموکراسی است .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۵
0
7
البته این دولت هم در ادعا پر سر و صدا و در دانش کم مایه و در تشخیص بدیهیات درجا می‌زند، لازم است رسانه ها روشنگری بیشتری داشته باشند.
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین