کد خبر: ۸۵۲۴۳۹
تاریخ انتشار : ۰۳ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۳

اخطار رئیسی به طالبان در باره حقابه هیرمند

ما باید سفارت افغانستان در تهران را از طالبان پس بگیریم، هیچ نماینده از این گروه را در ایران نپذیریم، گلوگاه‌های تجارت آن‌ها در ایران را ببندیم، تسهیلاتی که در چابهار و مناطق مرزی برای طالبان به وجود آمده است قطع شوند و در سطح بین‌المللی نیز فشارهائی به آن‌ها وارد کنیم تا مجبور شوند به قوانین بین‌المللی تن بدهند. مردم افغانستان آماده مقابله با طالبان هستند و اگر مورد حمایت قرار گیرند قطعاً خودشان فتنه طالبان را از افغانستان و کل منطقه ریشه‌کن خواهند کرد.
اخطار رئیسی به طالبان در باره حقابه هیرمند
آفتاب‌‌نیوز :

۶۶ روز از اخطار رئیس جمهور رئیسی به حکام افغانستان درباره حقابه ایران از رود هیرمند گذشته، ولی هنوز خبری از انجام وعده‌های طالبان در این زمینه نشده است.

در ۶۶ روز گذشته، تحرکات زیادی برای اجرائی شدن معاهده ۱۳۵۱ میان ایران و افغانستان درخصوص تحویل حقابه هیرمند به ایران صورت گرفت، ولی هیچیک از آن‌ها به جاری شدن آب به سوی استان تشنه سیستان و بلوچستان منجر نشد.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت اگر حاکمان افغانستان حقابه ایران را ندهند، به فشار متوسل خواهیم شد، ولی تاکنون از نتیجه این تهدید خبری نشده است. وزیر نیرو گفت قرار است ظرف یکماه کارشناسان فنی ایران به منطقه سد کجکی بروند و از شرایط وجود آب گزارش تهیه کنند، ولی تاکنون گزارشی در این زمینه منتشر نشده است. گروه تروریستی طالبان علیرغم مساعدت‌های ایران هنوز حاضر نشده سهم آب ایران از هیرمند را به طرف سیستان و بلوچستان سرازیر کند. این گروه متحجر نه‌تن‌ها حاضر نشده حقابه ایران را بدهد بلکه به نیرو‌های وابسته خود اجازه داده به مسئولین ایرانی حتی از طریق تلویزیون افغانستان اهانت کنند!

نکته مهم‌تر اینست که دولت ایران برای اجرائی کردن اخطار رئیس جمهور، حتی به اقدامات سیاسی معمولی هم متوسل نشده است. کوتاهی در این زمینه به جائی رسیده که دو روز پیش دو تن از نمایندگان استان سیستان و بلوچستان ضمن استمداد برای حل مشکل بی‌آبی و احقاق حق مردم این استان از رود هیرمند، از دولت خواستند سفارت طالبان در تهران را تعطیل کند.

مسئولان نظام جمهوری اسلامی باید در سیاست مدارا با طالبان تجدید نظر اساسی نمایند. هیچکس طرفدار جنگیدن با طالبان نیست، ولی همراهی کردن با آن‌ها و دادن امتیاز به آن‌ها از ریشه اشتباه بود و این اشتباه نباید ادامه پیدا کند. ما باید سفارت افغانستان در تهران را از طالبان پس بگیریم، هیچ نماینده از این گروه را در ایران نپذیریم، گلوگاه‌های تجارت آن‌ها در ایران را ببندیم، تسهیلاتی که در چابهار و مناطق مرزی برای طالبان به وجود آمده است قطع شوند و در سطح بین‌المللی نیز فشارهائی به آن‌ها وارد کنیم تا مجبور شوند به قوانین بین‌المللی تن بدهند. مردم افغانستان آماده مقابله با طالبان هستند و اگر مورد حمایت قرار گیرند قطعاً خودشان فتنه طالبان را از افغانستان و کل منطقه ریشه‌کن خواهند کرد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین