کد خبر: ۸۵۲۵۴
تاریخ انتشار : ۱۲ اسفند ۱۳۸۷ - ۰۲:۳۰
در گزارش روزنامه سرمایه عنوان شد؛
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: با رکودی که چند ماهی است دامنگیر بازار مسکن شده است بعید است به این زودی‌ها صنعت ساختمان از خواب زمستانی خود بیدار شود.

به گزارش سرویس اقتصاد و صنعت آفتاب، روزنامه سرمایه در شماره روز دوشنبه خود این مطلب را عنوان کرده و در گزارش خود آورده است:‌«بازار مسکن از اواسط سال 85 پس از پشت سر گذاشتن چهار سال رکود، بهبودی نسبی را تجربه کرد که این بهبود و رونق در سال 86 به اوج خود رسید». 

این گزارش می‌افزاید:‌ «اما این آمارها برای سال 87 جالب توجه است. بنا به آمارهای فصلی بانک مرکزی تعداد پروانه‌های ساختمانی صادر شده در کلیه مناطق شهری در سه ماهه اول 87 نسبت به سه ماهه چهارم سال 86 بیش از 14 درصد کاهش نشان می‌دهد. این طور به نظر می‌رسد که بخش خصوصی بی‌اعتنا به رکود موجود به فعالیت خود در این بخش ادامه داده و به رونق آن امیدوار است چرا که بنا به گزارش بانک مرکزی میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی در ساختمان‌های جدید مناطق شهری در سه ماهه چهارم سال 86 مبلغ 55 هزار میلیارد ریال بوده است که این رقم در دوره‌های سه ماهه اول و دوم سال جاری به ترتیب به 78 هزار میلیارد ریال و 87 هزار میلیارد ریال رسیده است که نسبت به سه ماهه چهارم سال گذشته به ترتیب 40 و 56 درصد رشد نشان می‌دهد».
 
بر اساس گزارش سرمایه «شاید علت رکود در بازار مسکن را نتوان به طور مستقیم در کاهش تقاضای واقعی مردم دانست یا اینکه اینطور بیندیشیم که این رکود تنها دامنگیر دلالان بزرگ این بازار است چرا که طی دو سال گذشته هر شخصی به یمن وام‌های بانکی به اسامی مختلف از وام لوازم منزل گرفته تا بنگاه‌های زودبازده توانست واحدی را در حد توان خریداری کرده و پس از گذشت چند روز یا چند ماه با فروش واحد خود سود بالایی را تحصیل کند. حتی شرکت‌های تولیدی، سرمایه گذاری و... نیز از این قافله عقب نماندند و توانستند با اقدام به خرید واحدهایی و فروش سریع آنها درآمدهای غیرعملیاتی بالایی را شناسایی کنند».
 
در ادامه این گزارش آمده است: «در حال حاضر که از وام‌های مختلف خبری نیست نقدینگی از بازار مسکن خارج شده و بازار مسکن که روزی بازاری موازی بازار سرمایه محسوب می‌شد اکنون برای هیچ بازاری رقیب نیست».
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین