کد خبر: ۸۵۵۷۵۰
تاریخ انتشار : ۲۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۶

بلومبرگ: فشار آمریکا برای سازش ریاض و تل‌آویو بر تقابل با چین متمرکز است

یک خبرگزاری آمریکایی انگیزه اصلی آمریکا از اعمال فشارها برای امضای توافقنامه عادی‌سازی روابط میان عربستان و رژیم صهیونیستی را تلاش آن برای ممانعت از نزدیک شدن عربستان به چین دانست.
بلومبرگ: فشار آمریکا برای سازش ریاض و تل‌آویو بر تقابل با چین متمرکز است
آفتاب‌‌نیوز :

 خبرگزاری بلومبرگ آمریکا در مقاله‌ای اعلام کرد، هدف از فشارهایی که مسؤولان آمریکایی برای تحقق قراردادی اسرائیلی-عربستانی اعمال می‌کنند، ممانعت از نزدیک شدن عربستان به چین است.

به گزارش سایت شبکه خبری المیادین، بلومبرگ در مقاله خود تاکید کرد، واشنگتن باید برای خرید همکاری ریاض امتیازهایی بدهد که از جمله آن رسیدن به یک توافق امنیتی قدرتمند است و این احتمال وجود دارد که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به این قرارداد متعهد نماند.

این خبرگزاری در ادامه نیز اعلام کرد، تلاش‌هایی واشنگتن انجام می‌دهد، نشان می‌دهد که آمریکا حاضر است برای جلوگیری از نزدیک شدن سعودی‌ها به محور چین، هزینه‌ای را بپردازد.

بلومبرگ تاکید کرد، با وجود اینکه آمریکا از تغییر به دور از آسیا صحبت می‌کند؛ اما این تلاش‌ها نشان می‌دهد که خاورمیانه در مرکز جغرافیای سیاسی این کشور قرار دارد و آمریکا برای جذب ریاض، هر تضمین و کمکی که بتواند در برنامه هسته‌ای غیرنظامی که عربستان به دنبال آن است و نیز برخی تضمین‌های امنیتی را به این کشور حوزه خلیج فارس خواهد داد و از رژیم صهیونیستی نیز خواهد خواست در مسیر تشکیل کشور فلسطین امتیازهایی بدهد و همچنین به تل‌آویو تضمین‌های امنیتی جدی و سلاح‌های پیشرفته‌ای را خواهد داد.

طبق گزارش این رسانه آمریکایی، جو بایدن، رئیس جمهور این کشور در مقابل تضمین امنیت عربستان به دنبال محدود کردن روابط آن با چین خواهد بود، هدفی که واشنگتن بر آن اصرار دارد و از روابط فنی دو کشور می‌کاهد و احتمالا بایدن به دنبال گرفتن تضمین‌هایی از محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در این رابطه است که هرگز میزبان پایگاه‌های چین در خلیج فارس نخواهد بود.

بلومبرگ در ادامه گزارش خود آورد، دو سال گذشته برای بایدن دوره سختی بود که از آن درس گرفت و متوجه شد چگونه درگیری‌های بین‌المللی فضا و نفوذ را برای کشورهای کوچکتر در میان ابرقدرت‌ها فراهم می‌کنند.

روزنامه واشنگتن پست آمریکا اواخر ژوئیه نوشت، رئیس جمهوری آمریکا جیک سالیوان، مشاور ارشد خود را برای انجام مذاکرات با ولیعهد عربستان درباره عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی به عربستان فرستاد.

برخی رسانه‌های رژیم صهیونیستی جمعه اعلام کردند که عربستان در ازای عادی‌سازی روابط، موانعی را وضع کرده و شرط آن را دستیابی خود به یک برنامه هسته‌ای قرار داد.

یک رسانه رژیم صهیونیستی اعلام کرد که عربستان تمایل دارد اقدامات مهمی را در زمینه عادی‌سازی روابط انجام دهد، نهاد امنیتی و نظامی این رژیم نیز در حال حاضر مذاکرات میان دولت آمریکا و مقامات ارشد عربستان درباره یک قرارداد تسلیحاتی بزرگ شامل سامانه‌های پیشرفته را زیرنظر دارند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین