کد خبر: ۸۵۵۹۷۴
تاریخ انتشار : ۲۲ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۴

چپ دست‌ها باهوش ترند؟

یک روانشناس، می گوید: چپ دست ها قدرت بالاتری در شنیدن تغییرات ریز و ظریف صدا دارند از این رو هنر و خلاقیت چپ دست ها بالاتر از راست دست ها است.
چپ دست‌ها باهوش ترند؟
آفتاب‌‌نیوز :

چپ‌ دستی به مفهوم تمایل طبیعی افراد در استفاده از دست چپ برای انجام کارهای گوناگون و به ویژه نوشتن است.

دلیل نامگذاری این روز، انتقاد از تمامی ابزارها و امکانات از قبیل «صندلی های یک دسته در مکان های آموزشی، صندلی راننده در خودروها، قانون های راهنمایی رانندگی، میزهای پر کردن فرم در بانک ها و اداره ها، وسایل دوخت و دوز و امکانات آشپزخانه و..» برای استفادە افراد راست دست تهیه و طراحی شده و چپ دست ها را مجبور به کاربرد از دست راست می کنند، این عمل دخالت در طبیعت ژنتیک، محیط کاری، زندگی و امری خدادادی است.

دکتر نسیم کریمی، روانشناس و مشاور تحصیلی در مورد روز جهانی چپ دست می گوید: زمانی که افراد جامعه به فکر رفاه برابر و حق استفاده از همه امکانات، داشتن شغل، وسایل جمعی و از همه مهم تر نگاه مثبت در زندگی و برخورد مساوی باشند، مناسبت ها و به راه حل رسیدن ها سریع تر و امکان پذیرتر خواهد بود. 

دکتر کریمی می گوید: بنا به آن چه به ثبت رسیده روز ۱۳ آگوست برابر با ۲۲ مرداد به نام روز جهانی چپ‌دست‌ها نامگذاری شده‌است، نام این روز در سال ۱۹۷۶ برابر با ۱۳۵۵ خورشیدی پیشنهاد و به منظور تجلیل و افزایش آگاهی از مزایا و معایب چپ دست بودن در جهانی که عمدتاً افراد راست دست هستند ایجاد شد درحالی که ۱۰درصد از جمعیت جهان چپ دست‌ها هستند به تصویب رسیده است.

وی می گوید: مغز انسان به دو نیمکره راست و چپ تقسیم شده است، بیشتر افراد برای انجام بیشتر فعالیت هایشان، مثل عمل صحبت کردن به نیمکره چپ مغز وابسته هستند و بیشتر راست دست ها در این گروه قرار دارند.

اما حدود ۳۰ درصد چپ دست ها برای بیشتر فعالیت ها به نیمکره راست مغز وابسته اند و در بقیه آنها در انجام فعالیت ها، نیمی از مغز بر نیمی دیگر برتری ندارد.بر اساس مطالعات موجود، وجود یک نیمکره مغزی غالب در انجام فعالیت های روزانه باعث افزایش کارایی فرد می شود و به همین خاطر است که خطر اختلالات یادگیری و ناهنجاری های روانی در چپ دست ها بیشتر خواهد بود.

وی در ادامه افزود: طبق مستندات پزشکی و ژنتیکی، چپ دستی علت ژنتیکی و ارثی دارد، فعالیت های مغزی از دوران جنینی و رشد آغاز شده و سبب این امر در افراد می شود، پژوهشگران اخیراً ژنی را کشف کرده اند که گمان می رود عامل بروز چپ دستی باشد، در افراد حاوی این ژن، بخش راست مغز کار کنترل سرعت و زبان را به عهده دارد و بخش چپ مغز، مسئول احساسات  است، از این رو شنوایی و سخنرانی چپ دست ها با راست دست ها متفاوت است.

این روانشناس می گوید: چپ دست ها قدرت بالاتری در شنیدن تغییرات ریز و ظریف صدا دارند. جالب است بدانید نیمکره های راست و چپ مغز هر کدام در درک و تحلیل برخی صداهای خاص قدرت دارند و چیزی که واضح است قدرت نیمکره راست مغز، یعنی همان نیمکره ای که چپ دست ها بیشتر به کار می گیرند قدرت بیشتری در تحلیل و شناخت تغییرات ریز و دقیق در صداها را دارد. از این رو هنر و خلاقیت چپ دست ها بالاتر از راست دست ها است. آنها جالب تر و پیچیده تر فکر می کنند و معمولاً در یک گروه از دوستان، ایده های بهتری به سرشان خطور می کند، در حقیقت چپ دست ها در اموراتی که نیاز به تمرکز بیشتر دارد موفق ترند. افرادی چون «نیوتن، بنیامین فرانکلین، آلبرت انیشتن، لئوناردو داوینچی، پیکاسو، چارلی چاپلین و شکسپیر» مشهورترین چپ دست های جهان بوده اند. این افراد همزمان با هر دو دست کارهای هنری و روزانه خود را انجام داده‌اند، کارهای که نیاز به تمرکز و اندیشه های جداگانه ای را در بر می گرفته است. طبق شواهد و مدارک لئوناردو داوینچی نقاش، طراح، مجسمه ساز و آناتومیست چیره دست ایتالیایی همزمان در حین نقاشی کشیدن، متن های تخصصی ادبی نوشته است که از هر فردی بر نمی آید.

به گفته وی، بررسی ها نشان داده اند به دلیل تمرکز بالا و حساسیت در انجام وظایف، شانس چپ دست ها بیشتر است و این همان قوت قلبی است که چپ دست ها با مشکلات و کمبود امکانات برای آن ها دست از تلاش بر نمی‌دارند.بنا بر آمار، جمعیت چپ دست‌ها در ایران نسبت به سایر کشورها قابل توجه است.طبق مطالعات انجام شده پی برده اند که چپ دست ها در انتخاب یک کار و روش، کمتر به نقاط منفی آن فکر می کنند و به همین خاطر قدرت ایده پردازی و خلاقیت آنها بالاتر است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین