کد خبر: ۸۵۶۲۳۱
تاریخ انتشار : ۲۳ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۳

علائمی که به شما می‌گوید تیروئید دارید

غده تیروئید شاید کوچک باشد، اما این قسمت پروانه‌ای شکل که در پایه گردن قرار دارد، لیستی از وظایف بسیار مهم از جمله تنظیم اشتها، تنظیم سطح انرژی و حتی دمای بدن دارد.
علائمی که به شما می‌گوید تیروئید دارید
آفتاب‌‌نیوز :

غده تیروئید شاید کوچک باشد، اما این قسمت پروانه‌ای شکل که در پایه گردن قرار دارد، لیستی از وظایف بسیار مهم از جمله تنظیم اشتها، تنظیم سطح انرژی و حتی دمای بدندارد. وقتی این غده درست کار می‌کند، حتی متوجهش نمی‌شویداما همین که دچار اختلال می‌شود علائم مختلفی خود را نشان می‌دهند که نادیده گرفتنشان دشوار است.

اما قبل از اینکه مستقیم به سراغ چیز‌های مختلفی که تیروئید می‌تواند روی آن‌ها تاثیر بگذارد برویم، یک بازبینی انجام دهیم: تیروئید بزرگ‌ترین غده درون ریز بدن است و دو نوع هورمون – T ۳ و T ۴ – تولید می‌کند که میزان سوزاندن انرژی و نحوه واکنش بدن به هورمون‌های استرس را کنترل می‌کنند. راه‌هایی وجود دارد که می‌توانند باعث اختلال در این غده شوند. دو نوع آن‌ها کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید است.

در ادامه شما را با مواردی آشنا می‌کنیم که تیروئید می‌تواند روی آن‌ها تاثیر بگذارد:

پوستتان نازک یا سخت می‌شود!

تیروئید مقدار پوست انداختن بدنتان را کنترل می‌کند. در افرادی که دچار پرکاری تیروئید هستند، پوست اندازی کمی سریع‌تر اتفاق می‌افتد و معمولا باعث نازکی و حساس شدن پوست می‌شود. اما اگر فرد دچار کم کاری تیروئید باشد، روند پوست اندازی کند خواهد شد و پوست حالتی سخت به خود می‌گیرد.

دیگر مشکلات پوستی که ممکن است با پرکاری تیروئید، خود را نشان دهند عبارتند از افزایش قرمزی صورت و دست‌ها و پوستی که احساس رطوبت و گرما دارد، در حالی که افراد مبتلا به کم کاری تیروئید ممکن است پوستشان سرد و رنگ پریده شود. ترمیم زخم هایشان به طول بینجامد و یا به دلیل کاروتنمی، پوستشان رنگی نارنجی و زرد می‌گیرد (در این حالت تیروئید نمی‌تواند کاروتن را به ویتامین A تبدیل کند).

ممکن است باعث شود وزن زیادی از دست دهید و یا مقداری اضافه کنید

کم کاری تیروئید باعث کاهش وزن شدید نمی‌شود. اگر وزنتان خیلی بالا رفته، دلیلش نمی‌تواند کم کاری تیروئید باشد، چون در چنین حالتی تنها حدود دو و نیم کیلو اضافه خواهید کرد. از سوی دیگر، پر کاری تیروئید می‌تواند موجب کاهش وزن قابل توجهی شود. اما کاهش یا افزایش وزن، ضرورتا مربوط به کم کاری یا پر کاری تیروئید نیست، چون تیروئید اشتها را تنظیم می‌کند. با اینکه پر کاری تیروئید می‌تواند باعث کاهش وزن شود، از سوی دیگر اشتها را نیز افزایش می‌دهد؛ بنابراین جدا از افزایش سوخت و ساز بدن ممکن است به خاطر زیاد خوردن، وزنتان افزایش هم پیدا کند. همین موضوع درباره کم کاری تیروئید نیز صادق است و در آنجا با اینکه سوخت و ساز کند می‌شود، اشتها نیز از بین می‌رود؛ بنابراین فرد ممکن است با غذا نخوردن موجب کاهش وزن خود نیز شود.

ممکن است مجبورتان کند همیشه لباس گرم بپوشید

پر کاری تیروئید می‌تواند به فرآیند طبیعی بدن سرعت ببخشد و سوخت و سازتان را افزایش دهد و از آنجا که سریع‌تر انرژی می‌سوزانید احساس گرما می‌کنید. افرادی که دچار پر کاری تیروئید هستند، ممکن است شب‌ها به خاطر عرق کردن بیدار شوند، چون سوخت و ساز و ضربان قلبشان افزایش پیدا کرده است. از سوی دیگر کم کاری تیروئید ممکن است مجبورتان کند لباس اضافی بپوشید، چون سوخت و سازتان کند شده و احساس سرما می‌کنید.

می‌تواند به صورت جدی خلق و خویتان را خراب کند

پر کاری تیروئید، تاثیری دیوانه کننده روی احساسات می‌گذارد. پر کاری تیروئید با مشکلاتی مانند اضطراب، فوق العاده احساساتی شدن و حتی روانپریشی در ارتباط است. کم کاری تیروئید نیز با افسردگی و دوری جستن از موقعیت‌های اجتماعی در ارتباط است. کم کاری تیروئید همچنین می‌تواند موجب مشکلات شناختی مانند فراموشی و یا کندی در یادگیری شود.

می‌تواند کاملا انرژی تان را بگیرد

کم کاری و پر کاری تیروئید هر دو در نحوه استفاده بدن از انرژی، تاثیری متفاوت دارند، اما هر دو می‌توانند بدن انسان را خالی از انرژی کنند. در صورت ابتلا به کم کاری تیروئید، هیچ انرژی‌ای برای انجام کار‌ها ندارید. پر کاری تیروئید نیز سرعت سوخت و ساز بدنتان را در تمام روز به شدت بالا می‌برد، در نتیجه انرژی تان به صورت جدی افت می‌کند. پر کاری تیروئید به شدت ضربان قلب را افزایش می‌دهد، بنابراین فرد ممکن است از چنین حالتی کلافه شود. این مصرف انرژی بالا می‌تواند مشکلاتی را برای خواب و همچنین میل جنسی فرد به وجود بیاورد.

سرعت کار کردن شکمتان افزایش می‌یابد

این را می‌دانید که پر کاری تیروئید به همه چیز سرعت می‌بخشد و حرکت روده‌ها نیز یکی از این موارد است. بسیاری از افراد مبتلا به پر کاری تیروئید متوجه شده اند که در طول روز، شکمشان بیش از یک بار کار می‌کند و مجبور به استفاده از دستشویی هستند. اما کم کاری تیروئید چطور؟ بله درست حدس زدید، یبوست. با کند شدن فرآیند‌های بدن، سرعت حرکت روده‌ها نیز کند می‌شود و فرد یبوست را تجربه می‌کند.

می‌تواند به صورت قابل توجهی چرخه قاعدگی تان را تغییر دهد

چرخه قاعدگی خانم‌ها بسیار به شاخص‌های هورمونی حساس است: یک تغییر کوچک می‌تواند نظم همه چیز را بهم بزند. در صورت ابتلا به کم کاری یا پر کاری تیروئید، چرخه قاعدگی می‌تواند بیشتر یا کمتر اتفاق بیفتد و همچنین خیلی سنگین یا خیلی سبک باشد. وقتی مشکل تیروئید باشد، اساسا اولین سوالی که پزشک می‌تواند از بیمار بپرسد، این است که چرخه قاعدگی اش چه تغییری کرده است. اگر چرخه قاعدگی فرد طبیعی باشد و شدت آن نیز تغییری نکرده باشد پس می‌توان گفت مشکلی وجود ندارد. اما اگر چرخه قاعدگی تان ناگهان به شدت دچار تغییر شده است، بهتر است هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید تا از نظر هورمونی مورد بررسی قرار بگیرید.

ممکن است دچار ریزش مو شوید

ریزش مو می‌تواند هم در کم کاری تیروئید اتفاق بیفتد هم در پرکاری، فقط مسیر این اتفاق‌ها با یکدیگر فرق دارد. در حالی که پر کاری تیروئید موجب نازک شدن مو‌ها در کف سر و بدن می‌شود، کم کاری تیروئید می‌تواند موجب از دست دادن لبه‌های بیرونی ابرو‌ها شود.

ممکن است موجب بروز اتفاقاتی عجیب برای چشمانتان شود

آیا تا به حالت در اینترنت عکس افرادی را دیده اید که چشمانشان به شدت بیرون زده باشد؟ ممکن است آن‌ها از بیماری گریوس رنج ببرند که یک نوع پر کاری تیروئید است و باعث می‌شود چشمان فرد چنین حالتی به خود بگیرد. تجمع بافت اضافی پشت چشم، عامل چنین حالتی است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین