کد خبر: ۸۵۶۷۹۶
تاریخ انتشار : ۲۶ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۰

توده زیر بغل همان سرطان است؟

توده زیر بغل معمولاً به بزرگ شدن حداقل یکی از غدد لنفاوی زیر بازوی شما منصوب است غدد لنفاوی کوچک، غدد بیضی شکل هستند که در سراسر بدن قرار دارد و نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن شما بازی می‌کنند.
توده زیر بغل همان سرطان است؟
آفتاب‌‌نیوز :

غدد لنفاوی در زیر بازوی شما واقع شده است این است که چرا بسیاری از مردم، به ویژه زنان، هنگام پیدا کردن یک توده زیر بغل عصبی می‌شوند. توده می‌تواند در اثر عفونت‌های باکتریایی، ویروسی، آلرژی ها، رشد بافت یا چربی بی ضرر و رشد سرطان ایجاد شود. پزشک یک معاینه فیزیکی انجام و یا ممکن است با بیوپسی یک نمونه به منظور تعیین علت توده برداشت نماید.

توده زیر بغل معمولاً به بزرگ شدن حداقل یکی از غدد لنفاوی زیر بازوی شما منصوب است غدد لنفاوی کوچک، غدد بیضی شکل هستند که در سراسر بدن قرار دارد و نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن شما بازی می‌کنند.

بیشتر توده‌های زیر بغل بی ضرر هستند و معمولاً در نتیجه رشد بافت غیر طبیعی هستند با این حال، توده زیر بغل می‌تواند به یک مشکل سلامت اساسی جدی‌تر مرتبط باشد هر توده غیر معمول باید به دقت توسط یک پزشک مورد بررسی قرار گیرد.

شایعترین علل توده زیر بغل عبارتند از:

عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی.

رشد بافت چربی بی ضرر (lipomas).

واکنش‌های آلرژیک.

واکنش‌های جانبی به واکسیناسیون.

عفونت‌های قارچی.

رشد بافت فیبروز غیر سرطانی (فیبرآدنوما).

پاسخ سرطان پستان.

سرطان سیستم لنفاوی (لنفوم).

سرطان خون در مغز استخوان (لوسمی).

لوپوس یا (SLE) یک بیماری خود ایمنی که مفاصل و اندام را هدف قرار می‌دهد.

توده زیر بغل در مردان و زنان می‌تواند در تمام سنین رخ دهد با این حال، یک توده در زیر بغل ممکن است سرطان پستان را نشان دهد زنان باید آزمون‌های ماهانه پستان را انجام دهند هر گونه توده را به یک دکتر اطلاع دهند.

توجه داشته باشید که سینه‌ها در طول چرخه قاعدگی تحت تغییرات هورمونی هستند و ممکن است تمایل به ناصاف در طول این زمان داشته باشند این کاملاً طبیعی است و لذا برای دقیق‌ترین نتایج، معاینه سینه هایتان را در حدود یک تا سه روز پس از پایان دوره انجام دهید.

تشخیص توده زیر بغل

انجام معاینه جسمی اولین گام در تشخیص توده زیر بغل است از لمس یا ماساژ، برای تعیین سازگاری بافت توده استفاده می‌شود این روش منحصراً با دست انجام می‌شود.

در برخی موارد، ممکن است یک معاینه بالینی توده مضر نباشد به عنوان مثال، توده‌های خوش خیم، مانند lipomas، نیازی به درمان اضافی ندارند اگر توده آزار دهنده است با این حال، یک دکتر می‌تواند گزینه‌های درمانی برای حذف آن را توصیه کند.

بر اساس نتایج حاصل از بررسی فیزیکی، دکتر شما ممکن است آزمایش‌های بیشتر به منظور رد کردن عفونت، واکنش‌های آلرژیک و یا تغییرات سرطانی را درخواست کند دکتر شما ممکن است ترکیبی از آزمون‌های تشخیصی زیر را سفارش دهد:

- شمارش کامل خون: برای اندازه گیری تعداد سلول‌های قرمز و سفید خون در سیستم شما عکس از قفسه سینه یا پستان (ماموگرام): این تست تصویربرداری است که اجازه خواهد داد که پزشک توده را بهترببیند.

- بیوپسی (برداشتن یک قطعه کوچک از بافت توده برای تست)

- تست آلرژی

علت توده زیر بغل چیست؟

روش درمان توده زیر بغل

دکتر شما دوره درمان توصیه خواهد کرد که به علت زمینه‌ای توده بستگی دارد عفونت‌های باکتریایی را می‌توان با آنتی بیوتیک‌های خوراکی درمان کرد پس از چند روز، توده زیر بغل باید شروع به ناپدید شدن نماید.

اگر توده شما با آلرژی در ارتباط است باید هنگام شروع دارو و یادگیری جلوگیری از محرک آلرژی، فروکش کند.

در اغلب موارد، توده زیر بغل به هیچ درمانی، فقط مشاهده ساده نیاز ندارد شما می‌توانید از دارو‌های خانگی مانند کمپرس گرم و مسکن‌های بدون نسخه استفاده کنید

توده‌هایی که نیاز به درمان ندارند عبارتند:

لیپوما.

عفونت ویروسی

فیبروآدنوم (توده‌های پستان غیر سرطانی)

اگر توده زیر بغل شما سرطانی باشد دکتر شما ممکن است شما را به یک متخصص برای مراقبت بیشتر ارجاع دهد درمان به نوع سرطان و مرحله آن بستگی دارد و آن ممکن است ترکیبی از جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی باشد.

سرانجام توده زیر بغل

چشم انداز یک توده زیر بغل بستگی به علت آن دارد به عنوان مثال، یک توده که از یک عفونت ویروسی ناشی شود نهایت به خودی خود از بین می‌رود با این حال، لیپوم، در حال بی ضرری، دائمی است.

چشم انداز یک توده زیر بغل ناشی از سرطان به عوامل مختلف از جمله مرحله سرطان و اینکه آیا تومور به سایر قسمت‌های بدن گسترش یافته بستگی دارد بهترین شانس بهبودی، تشخیص به موقع است.

حتی اگر شما فکر نمی‌کنید که توده مضر باشد بهتر است با دکتر خود برای تشخیص دقیق تماس بگیرید.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین