کد خبر: ۸۵۶۹۰۹
تاریخ انتشار : ۲۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۹

غرق‌شدن ۳ نوجوان در دریا/ شنبه در گناوه عزای عمومی اعلام شد

در پی وقوع حادثه تلخ غرق شدن سه نوجوان در آب‌های ساحلی گناوه، روز شنبه در این شهرستان عزای عمومی اعلام شد.
غرق‌شدن ۳ نوجوان در دریا/ شنبه در گناوه عزای عمومی اعلام شد
آفتاب‌‌نیوز :

سه نوجوان از اهالی شهرستان گناوه که برای شنا به دریا رفته بودند، دچار حادثه غرق شدگی در دریا شدند که متأسفانه هر سه نفر در این حادثه جان خود را از دست دادند.

مردم و رسانه‌ها، از زمان وقوع این حادثه، در فضای حقیقی و مجازی، انتقادهایی را در مورد نحوه امدادرسانی به این حادثه در شهرستان گناوه داشتند.

به اعتقاد برخی از مردم، اگر امدادرسانی سریع و بموقع در این حادثه انجام می‌شد، شاید از فوت این سه نفر جلوگیری می‌شد و شاهد داغ‌دار شدن این خانواده‌ها نبودیم.

در پی وقوع این حادثه تلخ که همه مردم استان بوشهر را تحت تأثیر قرار داده است، روز شنبه در شهرستان گناوه عزای عمومی اعلام شده است.

استقرار پایگاه امداد و نجات دریایی و غریق نجات دریایی با امکانات لازم و مجهز در ساحل گردشگر پذیر گناوه به ویژه در فصل تابستان که بیشتر مردم و مسافران برای شنا به دریا می‌روند از مهمترین ضروریات و نیاز مبرم این بندر و از خواسته‌های مهم مردم بوده که تا کنون محقق نشده است.

توضیحات هلال احمر

به دنبال رخ دادن حادثه غرق شدن سه نوجوان در آب‌های ساحلی گناوه، که واکنش‌هایی را از سوی گروه‌های مختلف به دنبال داشت، هلال احمر شهرستان گناوه با انتشار جوابیه‌ای در فضای مجازی به این واکنش‌ها پاسخ داد.

در جوابیه منتشر شده هلال احمر آمده است: در مورد حادثه تأسف بار غرق شدن سه نوجوان گناوه ای در ساحل این بندر و انتقادات صورت گرفته از هلال احمر در مورد تعلل برای امدادرسانی به حادثه دیدگان چند نکته به اطلاع مردم عزیز استان، اهالی رسانه، فعالان اجتماعی و… می‌رساند:

۱. طبق قانون، متولی امداد و نجات در دریا سازمان بنادر و دریانوردی است.

۲. سال پیش با دستور شهرداری گناوه با توجیه اینکه پایگاه دریایی هلال احمر در مسیر خیابان برای عریض کردن مسیر است این پایگاه تخریب شد و بعد از آن مجموعه هلال احمر نهایت تلاش خود را برای جلوگیری از باطل شدن مجوز پایگاه از طریق سازمان مرکزی انجام می‌دهد. همچنین پیگیری لازم برای احداث پایگاه دریایی در گناوه انجام شده اما همکاری لازم از سوی نهادهای مربوطه صورت نگرفته است.

۳- عملیات امداد و نجات ساحلی نیز بر عهده اداره ورزش و جوانان، هیئت نجات غریق و شهرداری است و هلال احمر به عنوان نهاد پشتیبان عمل می‌کند، با این حال هلال احمر با وجود همه مشکلات و غیرعملیاتی بودن پایگاه باز هم بر اساس وظیفه انسانی و ذاتی این مجموعه با نهایت تلاش و همت همکاران در حادثه مورد نظر اخیر، وارد عمل شده است.

۴- نکته مهم اینکه قایق هلال احمر غیر عملیاتی بوده و پیش از این حادثه طی نامه‌های متعدد به دستگاه‌های مربوطه هم اعلام کرده که پایگاه و قایق امدادی هلال احمر غیر عملیاتی بوده است..

۵- در مورد نکته مورد اشاره در بین اهالی رسانه مبنی بر اینکه قرار است کاربری سالن ورزشی به کاربری تجاری تغییر کند، شایان ذکر است که مکان مورد نظر، از نظر تخصصی و فنی از جمله فاصله تا ساحل و عدم امکان ساخت اسکله در این مکان واجد شرایط لازم برای احداث پایگاه نجات دریایی نمی‌باشد.

۶- ضمن قدردانی از توجه و پیگیری‌های فعالان اجتماعی و رسانه در مورد این حادثه، هلال احمر گناوه اعلام می‌دارد آمادگی لازم برای پاسخگویی در مورد وظایف هلال احمر و شرح اقدامات تخصصی به ویژه در مورد حادثه مورد نظر را دارد تا پیش از بیان مطالب در فضای مجازی، بتوان اطلاعاتی کامل و شفاف به سمع و نظر مردم شریف برسد.

هلال احمر گناوه ضمن تسلیت و ابراز تأسف و تأثر شدید از وقوع این حادثه تلخ، برای درگذشتگان غفران الهی و برای خانواده‌های داغدار صبر مسئلت می‌نماید.

اعلام عزای عمومی

در پی این حادثه دلخراش و غمناک محمدتقی صفری فرماندار و سید عبدالهادی رکنی حسینی امام جمعه گناوه ضمن صدور پیام تسلیت، روز شنبه را در شهرستان گناوه عزای عمومی اعلام کردند.

متن پیام به شرح زیر است: حادثه دلخراش، غمناک و تأسف بار غرق شدن سه نوجوان گناوه‌ای که باعث جان باختن این سه نوجوان عزیزمان شد سبب تألم و تأثر فراوان شد.

این مصیبت جان سوز را به تمامی مردم شهرستان گناوه، مخصوصاً مردم فهیم و شهید پرور روستای محمدصالحی تسلیت عرض کرده و از خداوند منان طلب مغفرت برای درگذشتگان و صبر و بردباری برای خانواده این عزیزان مسئلت می‌کنیم.

ضمن تسلیت مجدد به خانواده‌های داغ دیده، به احترام جان‌باختگان این حادثه و ابراز همدردی با خانواده‌های محترم، مردم شهرستان گناوه به ویژه مردم روستای محمدصالحی روز شنبه ۲۸ مرداد ماه ۱۴۰۲ در شهرستان گناوه عزای عمومی اعلام می‌شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین