کد خبر: ۸۵۷۰۴۶
تاریخ انتشار : ۲۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۳

هشدار نسبت به فروش بدون نسخه دارو‌های مخدر/ از عطاری‌ها دارو نخرید

رییس مرکز کنترل کیفی آزمایشگاه‌های سازمان پزشکی قانونی کشور نسبت به فروش بدون نسخه برخی داروهای مخدر که با مجوز وزارت بهداشت در داروخانه‌ها عرضه می‌شود هشداد و تاکید کرد که این داروها به دلیل ایجاد عوارض جبران ناپذیر حتما باید با نسخه معتبر پزشک در اختیار متقاضی قرار گیرد و هر نسخه نیز تنها یکبار پیچیده شود.
هشدار نسبت به فروش بدون نسخه دارو‌های مخدر/ از عطاری‌ها دارو نخرید
آفتاب‌‌نیوز :

صبح امروز سازمان پزشکی قانونی از افزایش 14 درصدی مرگ و میرهای ناشی از سوءمصرف مواد در بهار امسال خبر داد و اعلام کرد که در این فصل  ۱۴۳۰ نفر درپی سوءمصرف مواد جان خود را از دست داده‌اند که در این میان آمار مرگ و میر ناشی از مصرف داروهای مخدر رشد چشمگیری داشته است، به‌طوری که 786 نفر با مصرف داروهای مخدر در بهار امسال جان خود را از دست دادند. (در این زمینه بیشتر بخوانید)

در همین راستا، رییس مرکز کنترل کیفی آزمایشگاه‌های سازمان پزشکی قانونی کشور نسبت به فروش بدون نسخه‌ داروهای مخدر هشدار داده است. دکتر مریم اخگری در این‌باره گفت:‌ از داروخانه‌ها درخواست می‌شود که از ارائه داروهای مخدر بدون نسخه پزشک به افراد به خصوص قشر جوان شدیدا خودداری کنند چرا که مصرف خودسرانه داروهای مخدر و بدون دستور و نظارت پزشک موجب ایجاد وابستگی، اعتیاد و گاهی مرگ خواهد شد.

وی همچنین در خصوص تجویز خودسرانه داروهای مخدر نیز هشدار داد و افزود: تجویز خودسرانه داروهای مخدر بدون دستور پزشک در گروه‌های سنی مختلف به ویژه گروه‌های مسن بسیار خطرناک است زیرا این افراد به دلیل شرایط سنی خود مصرف کننده داروهای متعدد هستند و ممکن است تجویز داروی خودسرانه آنان را دچار مشکل کند. مصرف همزمان داروهای مخدر با سایر داروهایی که بر سیستم اعصاب حرکتی تأثیرگذار است به دلیل مکانیسم تجمعی آن‌ها احتمال ایجاد مسمومیت‌های منجر به فوت را در افراد به دنبال خواهد داشت.

اخگری در خصوص عرضه برخی داروها در عطاری‌ها نیز گفت: متأسفانه برخی افراد سودجو به منظور دستیابی به منفعت مالی از داروهای غیرمجاز برای ترک اعتیاد، چاقی و لاغری و ... استفاده کرده و این داروها را به شکل غیرمجاز و مخفیانه در عطاری‌ها و در قالب داروی گیاهی در اختیار مردم قرار می‌دهند که موجب ایجاد عوارض شدید، مسمومیت و حتی مرگ خواهد شد.

رییس مرکز کنترل کیفی آزمایشگاه‌های سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به برگزاری جلساتی در دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی وزارت بهداشت به منظور ساماندهی عرضه داروهای سنتی و گیاهی گفت: در این جلسات در خصوص ارائه داروهای سنتی و گیاهی در عطاری ها و لزوم ساماندهی ارائه خدمات طب سنتی و مکمل بحث و تبادل نظر می‌شود که امیدواریم نتیجه این جلسات منجر به جلوگیری از عرضه داروهای غیرمجاز در عطاری‌ها به مردم شود.

از عطاری‌ها دارو نخرید
اخگری از مردم خواست که از خرید اشکال مختلف دارو مثل قرص، کپسول و شربت‌های دست ساز از عطاری‌ها جدا خودداری کنند زیرا عطاری‌ها اجازه فروش دارو ندارند بلکه آن‌ها صرفا مجاز به فروش پودر یا خود گیاه برای برخی امراض هستند.

وی با بیان اینکه داروهای دست‌ساز عرضه شده در عطاری‌ها بعضا دارای ترکیبات غیرمجاز و خطرآفرین هستند، گفت: حتی داروهای گیاهی طبیعی نیز حاوی ماده مؤثره هستند که می‌تواند با داروهای شیمیایی در حال مصرف تداخل فارموکولوژیک واضح ایجاد کرده و منجر به بروز عوارض جبران پذیر و حتی جبران ناپذیر شود. مردم باید بدانند که مصرف هر داروی گیاهی طبیعی در صورت همزمانی با داروهای شیمیایی به خصوص در افراد مسن حتما با دستور و اجازه پزشک معالج صورت گیرد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین