کد خبر: ۸۵۷۴۲۷
تاریخ انتشار : ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۵۰

این دلایل می‌توانند باعث بروز ریفلاکس معده شما شوند

آن‌هایی که به هر دلیل دچار رفلاکس معده هستند، می‌دانند جریان از چه قرار است. اتفاق ناخوشایندی که با خوردن کمی غذا برای مدتی کنترل شده، اما کمی بعد دوباره باز می‌گردد.
این دلایل می‌توانند باعث بروز ریفلاکس معده شما شوند
آفتاب‌‌نیوز :

افراد مبتلا به رفلاکس این اتفاق را با جمله‌هایی مانند «غبارگرفتگی گلو»، «سوزش سردل»، «جوشیدن گلو» و… توصیف می‌کنند.

 از شاخص‌ترین دلایل بروز مشکل رفلاکس معده می‌توان به مواردی به این شرح اشاره کرد:

 شیرین ها: نمونه بارز آن، خوراکی‌های شیرین مانند همین شیرینی‌ها است. این مسئله درباره شیرینی‌های چرب از حساسیت بیشتری برخوردار است. از این نوع شیرینی‌ها می‌توان به انواع سوهان، قطاب، باقلوا، حلوا شکری، نان پنجره ای، شیرینی‌های حاوی چربی بالا و خامه‌ای و… اشاره کرد.

 چرب ها: یکی از علت‌های بروز رفلاکس معده، خوردن غذا‌های چرب است. این تنها به خوردن غذا‌هایی که به طور واضح روغن چکان هستند، محدود نمی‌شود. خوردن شیرینی‌های تهیه شده با روغن زیاد یا روغن جامد، انواع غذا‌های حاضری، غذا‌های خانگی با چربی زیاد و… همگی باعث بروز رفلاکس می‌شوند. چون معده برای هضم این خوراکی‌ها اسید بیشتری از خود ترشح می‌کند.

 تند ها: این خوراکی‌ها نیز باعث تحریک ترشح اسید معده و بروز رفلاکس می‌شود. در این میان می‌توان به انواع سس‌های تند، غذا‌های حاضری تند، ادویه دار و… اشاره کرد. به این فهرست انواع شور، ترشی، خیارشور و… را هم اضافه کنید.

 کافئینی ها: وقتی روزتان را با خوردن یک لیوان چای یا قهوه شروع کرده و در طول روز هم حداقل دو تا فنجان چای یا قهوه نوش جان می‌کنید، انتظار دارید معده تان صحیح و سلامت بماند؟ نوشیدن بیش از حد مایعات به ویژه آن‌هایی که حاوی کافئین هستند، باعث بروز رفلاکس می‌شود.

 آبکی ها: خوردن این خوراکی‌ها هم می‌تواند زمینه ساز بروز رفلاکس و یا تشدید علائم شود. به ویژه اگر این خوراکی‌ها در حالتی خورده شود که معده خالی است و بعد از آن نیز آب یا نوشیدنی دیگری خورده شود. ایجاد حالت آبکی در معده باعث افزایش ترشح اسید معده می‌شود.

 جوش شیرین دارها: اگر اهل خریدن شیرینی از شیرینی فروشی خاصی هستید و بعد از خوردن آن دچار مشکلی نمی‌شوید، این مربوط به ترکیبات مورد استفاده برای تهیه شیرینی در آن شیرینی فروشی خاص است. به احتمال زیاد، شیرینی فروشی مورد نظر برای پف کردن انواع نان و شیرینی‌ها و یا ور آمدن خمیر آنها، از «جوش شیرین» استفاده نمی‌کند؛ بنابراین شیرینی را از شیرینی فروشی‌های مطمئن بخرید.

 نوع لباس: این لباس‌های تنگ و باریک و … که می‌پوشیم، باعث فشار آمدن به دستگاه گوارش به ویژه معده شده و باعث بروز رفلاکس می‌شود. این حالت با کمی خوردن غذا تشدید می‌شود.

 چربی‌های موضعی: یکی از مهم‌ترین نوع چربی‌های موضعی که می‌تواند باعث بروز رفلاکس به طور غیرمستقیم شود، تجمع چربی در ناحیه شکم و کمر است. شکم بزرگ باعث فشار آمدن به معده می‌شود.

 استرس و اضطراب: مثلا برای اینکه به موقع در منزل اقوام حاضر شوید و استرس هم نداشته باشید کمی زودتر از خانه بیرون بروید. این مسئله باعث جلوگیری از اضطراب و استرس شده، خطر بروز رفلاکس را کاهش می‌دهد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین