کد خبر: ۸۵۸۱۸۳
تاریخ انتشار : ۰۴ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۷

رشد ۴۵ هزار واحدی بورس

پس از شایعاتی مبنی بر آزادسازی قیمت خودرو، بازار سرمایه روز پایانی هفته گذشته را صعودی به اتمام رساند و این روند در روز جاری نیز تکرار شد. به طوری که شاخص کل در پایان بورس امروز با لیدری خودرویی‌ها توانست جهش بزرگی را به ثبت برساند.
رشد ۴۵ هزار واحدی بورس
آفتاب‌‌نیوز :

به دنبال اخبار مثبت گروه خودرویی و پتروشیمی در روز پایانی هفته گذشته، معاملات بازار سرمایه صعودی شدند. این موضوع در روز جاری نیز ادامه یافت و شاخص‌های بورس از آغاز معاملات، گارد صعودی گرفتند و تا پایان به رشد خود ادامه دادند.

گفته‌های وزیر صمت نیز در جهت‌گیری بازار سرمایه بی‌تاثیر نبود؛ عباس علی‌آبادی در گفت‌وگویی مدعی شد: امکان توقف تولید در صورت ادامه یافتن قیمت‌گذاری دستوری وجود دارد.

آنچنان که از شواهد پیداست وزیر صمت موافق قیمت‌گذاری دستوری نیست و هر از گاهی مضرات این معضل را بیان می‌کند. اما موضوعی که همواره مطرح بوده، این است که دلیل این سبک از قیمت‌گذاری چیست؟ چه کسی باید به این روش پایان دهد؟

در هر صورت صحبت‌های وزیر صمت، تاثیر خود را بر بورس گذاشت. حال باید دید در ادامه راه بساط قیمت‌گذاری دستوری برچیده خواهد شد؟

با اخباری که حول گروه خودرویی منتشر شد، این گروه مثل همیشه نقش لیدری خود را ایفا کرد و به ارتفاع شاخص‌های بورس افزود. به طوری که در پایان بورس امروز شاخص کل، با رشد ۴۵ هزار و ۵۱۷ واحدی که معادل ۲.۳۹ درصد این شاخص است روبه‌رو شد. بر این اساس شاخص کل در پایان معاملات امروز در سطح یک میلیون و ۹۹۳ هزار واحدی ایستاد.

شاخص هم‌وزن نیز با فرمان شاخص کل حرکت کرد. به این ترتیب نماگر شرکت‌های کوچک و متوسط بازار نیز توانست به ارتفاع خود بیفزاید و با رشد ۲.۵۶ درصدی به سطح ۶۸۴ هزار و ۹۰۲ واحدی برسد.

گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات امروز را ۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون برگه سهم و ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی) را پنج هزار و ۹۱۶ میلیارد تومان نشان می‌دهد.

ورود و خروج پول حقیقی

بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی در روز جاری حکایت از ورود سرمایه حقیقی‌ها به بازار سهام دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان بورس امروز، خبر از ورود ۶۱۲ میلیارد تومانی پول به سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی می‌دهد.

بیشترین ارزش معاملات

در جریان معاملات امروز سه سهم شپنا، خگستر و خودرو بیشترین ارزش معاملات و سهم‌های شستا، دی و خودرو به ترتیب بیشترین حجم معاملات را ثبت کرده‌اند. همچنین سهم فارس نیز بیشترین ارزش بازار را در اختیار خود گرفت.

ثالوند با افزایش هفت درصدی بیشترین بازدهی روز را از آن خود کرد. در مقابل، سخزر نیز با افت ۶.۱۱ درصدی در جریان بازار امروز بدترین عملکرد را ثبت کرد.

ورود پول هوشمند

بیشترین خالص خرید حقیقی نیز به سهم‌های توریل، سفارس و تاپیکو تعلق گرفت. همچنین سهم‌های شپنا، خگستر و فولاد نیز در جریان معاملات امروز ورود پول هوشمند داشتند. در سوی دیگر، فیلتر‌های بورسی نشان می‌دهند که نماد‌های حفارس، میهن و کپشیر خروج پول هوشمند داشتند

لازم به ذکر است بیشترین سرانه خرید حقیقی در سهم‌های بنیرو، خودرو و بجهرم رقم خورد. همچنین کلوند در جریان معاملات امروز بیشترین فشار تقاضا را ثبت کرد. در مقابل، بیشترین فشار عرضه نیز در نماد میدکو بود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین