کد خبر: ۸۵۸۲۰۸
تاریخ انتشار : ۰۴ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۹

دیابت باعث بیماری‌های گوارشی و یبوست می‌شود

در صورتی که قند خون برای مدت طولانی بالا باشد، رشته‌های عصبی معده و روده‌ها صدمه می‌بینند؛ دیابت کنترل‌نشده سبب بیماری‌های گوارشی دیابت و ایجاد تغییرات شیمیایی در رشته‌های عصبی و صدمه به عروق تغذیه‌کننده این اعصاب و ایجاد یبوست می‌شود.
دیابت باعث بیماری‌های گوارشی و یبوست می‌شود
آفتاب‌‌نیوز :

دیابت یکی از بیماری‌هایی است که تأثیر قابل ملاحظه‌ای روی سیستم گوارشی دارد، در صورتی که قند خون برای مدت طولانی بالا باشد، رشته‌های عصبی معده و روده‌ها صدمه می‌بینند؛ دیابت کنترل‌نشده سبب بیماری‌های گوارشی دیابت و ایجاد تغییرات شیمیایی در رشته‌های عصبی و صدمه به عروق تغذیه‌کننده این اعصاب می‌شود و ممکن است موجب بروز یبوست شود.

در بیماران دیابتی مزمن که بیش از 5 سال با این بیماری درگیر بوده‌اند، هرچند که یبوست به‌وسیله دیابت تولید شده است اما خود یبوست مزاج نیز باعث شدت افزایش بیماری دیابت در این افراد می‌شود.

بیماری‌های گوارشی مرتبط با دیابت و بالا بودن قند خون ممکن است موجب تأخیر در تخلیه معده، روده‌ها و یبوست شود که با مصرف غذاهای حاوی فیبر مثل میوه و سبزی و خوردن مایعات کافی و انجام فعالیت‌های ورزشی و پیاده‌روی تا حدودی بهبود می‌یابد.

در بسیاری از بیماران دیابتی که به‌دلیل عدم پاسخگویی داروهایی مانند متفورمین، در حال مصرف انسولین هستند، مشاهده شده که حتی با تزریق دوزهای بالای انسولین نیز قند خون کاهش پیدا نکرده و همین مسئله بیش از پیش باعث نگرانی و فشار روانی بیمار می‌شود.

یکی از دلایل این مسئله، عدم کارکرد صحیح دستگاه گوارش و به‌عبارت دیگر یبوست مزاج است؛ در این دسته بیماران یکی از راه‌های آسان و در دسترس برای کاهش قند خون، ایجاد اسهال موقت و بازگرداندن لینت مزاج روده‌هاست که با انجام این عمل، بلافاصله اثرات کاهش قند خون خود را می‌توان با دستگاه‌های کنترل قند خون خانگی ملاحظه کرد.

در صورت وجود یبوست مزاج در این بیماران، علائمی مانند سوزش سر دل، تهوع، استفراغ، سیری زودرس، احساس پری شکم، نفخ شکم، کاهش وزن، کاهش اشتها و برگشت غذا از معده به مری یا ریفلاکس ممکن است وجود داشته باشدهمچنین ماندن غذا به‌مدت طولانی در معده به‌علت بیماری‌های گوارشی دیابت ممکن است موجب رشد بیش از اندازه باکتری‌ها در معده شده و بر اثر تخمیر، گاز معده و نفخ ایجاد کند یا غذا به‌صورت توده سفتی در آمده و موجب انسداد معده شود که خطرناک است.

این دسته از بیماران دیابتی برای ایجاد لینت مزاج و در نتیجه کاهش قند خون می‌توانند از جوشانده خاکشیر در آب به‌صورت ناشتا یا حل‌شده یک قاشق مرباخوری ترنجبین در یک لیوان آب‌جوش برای مدت کوتاه استفاده کنند؛ به‌خاطر داشته باشید که رفع یبوست دیابتی به‌طور کامل نیازمند تجویز طبیب حاذق است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین