کد خبر: ۸۵۸۲۱۹
تاریخ انتشار : ۰۴ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۳
رشد دمای قیمت‌ها در چله تابستان

نشت نرخ تورم از مرکز آمار؛ افزایش تورم ماهانه و نقطه به نقطه/ کاهش نرخ سالیانه

آمار‌های غیررسمی از نرخ تورم مرداد ماه در رسانه‌ها نشان می‌دهد که تورم ماهانه و نقطه به نقطه مرداد ۱۴۰۲ افزایش و تورم سالانه کاهش یافته است.
نشت نرخ تورم از مرکز آمار؛ افزایش تورم ماهانه و نقطه به نقطه/ کاهش نرخ سالیانه
آفتاب‌‌نیوز :

داده‌های مربوط به نرخ تورم مرداد ۱۴۰۲ در حالی در رسانه‌ها منتشر می‌شود که مرکز آمار هنوز به صورت رسمی این آمار را منتشر نکرده است. این نهاد می‌بایست گزارش نرخ تورم مرداد سال جاری را در روز اول شهریور در وبسایت این مرکز اعلام می‌کرد، اما اکنون پس از گذشت سه روز نه تنها به طور رسمی گزارشی منتشر نشده، بلکه خبر‌هایی از تورم دومین ماه تابستانی امسال در رسانه‌ها به نقل از مرکز آمار در حال انتشار است. این آمار به صورت اختصاصی از سوی تسنیم اعلام شده است.

بر اساس این گزارش، نرخ تورم ماهانه و نقطه به نقطه در مرداد امسال افزایش یافته و نرخ تورم سالانه روند کاهشی در پیش گرفته است. برای مثال، تورم ماهانه کالا‌ها و خدمات در مرداد امسال، ۲.۴ درصد شناسایی شده،  و ۰.۴ واحد درصد بیشتر از ماه قبل به ثبت رسیده است. تورم ثبت شده در ماه تیر برابر با ۲ درصد بود.

تصاویر منتشرشده از گزارش منسوب به مرکز آمار از سوی تسنیم نشان می‌دهد نرخ تورم نقطه به نقطه مرداد ماه نیز هم سو با رفتار ماهانه خود حرکت کرده و مسیری افزایشی را پیموده است. این شاخص اشاره به رشد قیمت‌ها در هر مقطع نسبت به موقعیت مشابه خود در سال گذشته دارد. طبق داده‌های مرکز آمار، این نرخ معادل با ۳۹.۸ درصد ثبت شده و نسبت به رقم ثبت شده در تیر ماه ۰.۴ واحد درصد بالاتر آمده است.

در مقابل، نرخ تورم سالانه مرداد از روندی کاهشی پیروی کرده است. به طوری که این نرخ از ۴۷.۵ درصد در تیر سال جاری به ۴۶.۷ درصد در مردادماه رسیده است. در محاسبه تورم سالانه عموما حافظه دراز مدت تری مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. حافظه‌ای ۲۴ ماهه که دلالت بر تمام تغییرات ثبت شده قیمت‌ها در این بازه زمانی داشته است. از این رو برخی در تحلیل آمار‌ها رفتار ماهانه و نقطه به نقطه را در جهت ارزیابی سیاست‌های اقتصادی مهم‌تر می‌دانند. شاخص‌هایی که در میانه تابستان امسال شکلی صعودی پیدا کرده و به صورت هم راستا در تمام نقاط شهری و روستایی کشور حرکت کرده اند.

نشت تورم از مرکز آمار؛ رشد دمای قیمت‌ها در چله تابستان

نشت تورم از مرکز آمار؛ رشد دمای قیمت‌ها در چله تابستان

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین