کد خبر: ۸۵۸۵۲۸
تاریخ انتشار : ۰۶ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۴

رطوبت زیاد در گرما خطرناک است

در حالی که گرمای شدید می‌تواند منجر به گرمازدگی و مرگ شود، رطوبت می‌تواند امواج گرما را حتی خطرناک‌تر کند.
رطوبت زیاد در گرما خطرناک است
آفتاب‌‌نیوز :

دانشمندان از «دمای حباب مرطوب» برای اندازه‌گیری گرما و رطوبت با هم استفاده می‌کنند. این قرائت زمانی انجام می‌شود که لامپ یک دماسنج در یک پارچه مرطوب پیچیده شود. همانطور که آب تبخیر می‌شود، لامپ را خنک می‌کند، درست مانند بدن که با تعریق خنک می‌شود.

 برخی از دانشمندان بیان کردند که ۳۵ درجه سانتی‌گراد حداکثر دمای لامپ مرطوبی است که بدن انسان می‌تواند تحمل کند و قرار گرفتن در معرض این دما به مدت شش ساعت می‌تواند حتی برای یک فرد سالم کشنده باشد.

 اما طبق مطالعه‌ای که سال گذشته منتشر شد، آستانه دمای خطرناک لامپ مرطوب ممکن است کمتر از ۳۵ درجه سانتیگراد باشد. محققان همچنین دریافتند که یک آستانه دما را نمی‌توان تعیین کرد، زیرا بسیاری از عوامل مختلف می‌توانند بر زمانی تاثیر بگذارند که فرد دیگر نمی‌تواند به طور موثر خنک شود.

توجه داشته باشید که یک عدد قرار نیست همه چیز را به شما بگوید، تنوع بسیار زیادی وجود دارد، هم در فیزیولوژی و هم از نظر خصوصیات شخصی. افراد می‌توانند با خطرات بهداشتی مرتبط با گرما بسیار کمتر از هر آستانه تعیین شده دمای لامپ مرطوب مواجه شوند.

در طول موج گرما، شاخص گرما را بررسی کنید، این شاخص اندازه‌گیری می‌کند که دما در بدن ما چه حسی دارد. هم رطوبت نسبی و هم دمای هوا را در نظر می‌گیرد. بر اساس اعلام سرویس ملی هواشناسی، شاخص گرما بین ۳۹.۴ و ۵۱.۱ درجه سانتی‌گراد خطرناک" است.

صرف نظر از گرمای خشک یا گرمای مرطوب، کاری که ما می‌خواهیم انجام دهیم این است که مطمئن شویم دمای هسته بدن ما در حد مطلوب باقی می‌ماند و گرمای اضافی در بدن ما جمع نمی‌شود.

 گرمای شدید خطر بیشتری را برای برخی از جمعیت‌ها، از جمله افراد مسن، کودکان و افرادی که به دلیل محیط‌های کاری، تفریحی یا مسکن خود در معرض گرمای شدید قرار دارند، می‌افزاید.

در دوره‌های گرمای شدید، توصیه می‌شود که افراد در ساختمان‌های دارای تهویه مطبوع بمانند، آب فراوان بنوشند، فعالیت‌های خارج از منزل را محدود کنند و دوش آب خنک بگیرند.

محل زندگی شما نیز مهم است. اگر رطوبت و گرما در منطقه شما رایج است، ممکن است با محیطی که در آن زندگی می‌کنید سازگار شوید. اما مکان‌هایی که قبلا تابستان‌های معتدلی داشتند، اکنون به دلیل تغییرات آب و هوایی می‌توانند دمای بالای غیرمنتظره‌ای را تجربه کنند.

اگر شرایط بهداشتی زمینه‌ای دارید، ممکن است لازم باشد در موج گرما به بدن خود توجه بیشتری داشته باشید. دارو‌های اضطراب و افسردگی می‌توانند با تنظیم دمای بدن تداخل داشته باشند و دیابت می‌تواند بر نحوه مدیریت گرما در بدن نیز تاثیر بگذارد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین