کد خبر: ۸۵۸۵۷۷
تاریخ انتشار : ۰۶ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۲

ماکرون: می‌خواهیم به برجام بازگردیم / سفیر ما در نیجر می‌ماند

رئیس‌جمهور فرانسه می‌گوید: ما می‌خواهیم در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران شفافیت داشته باشیم و به توافق هسته‌ای بازگردیم.
ماکرون: می‌خواهیم به برجام بازگردیم / سفیر ما در نیجر می‌ماند
آفتاب‌‌نیوز :

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در سخنرانی سالانه خود در جمع سفرای فرانسه گفت: البته ما نیاز به نظارت روشن و شفاف بر فعالیت‌های هسته‌ای در ایران و بازگشت به توافق برجام داریم، تا زمانی که آژانس نظارت لازم را انجام دهد، این امر بسیار خوبی است. ما واقعاً نیاز به نظارت بر این فعالیت‌ها داریم که برای کل منطقه کاملاً کلیدی است.

به گزارش فرانس ۲۴، وی همچنین خواستار آزادی شش فرانسوی بازداشتی در ایران شد که به ادعای وی «در شرایط غیرقابل قبول» هستند.

رئیس‌جمهور فرانسه افزود: خواستار تقویت تلاش‌های دیپلماتیک فرانسه در بحبوحه تغییر نظم جهانی شد.

رئیس‌جمهوری فرانسه گفت: نظم بین‌المللی ما دچار چالش شده است. جنگ به خاک اروپا برگشته و احساسات ضد فرانسوی تشدید شده است. اقدامات دیپلماتیک فرانسه که با این خطرات روبروست باید بر سیاست امنیت در چارچوب جنگ اوکراین و با هدف تقویت استقلال و منافع استراتژیک اروپا متمرکز شود.

رئیس‌جمهوری فرانسه افزود: پاریس به دنبال این است که به یک شریک قابل اعتماد در عرصه ژئوپلیتیک تبدیل شود. اقدامات دیپلماتیک ما که با چالش‌های جهانی از جمله چالش‌های امنیتی، تغییرات آب و هوایی و تهدید‌های سایبری روبروست، باید به روند خودش ادامه دهد. ما باید از منافع خودمان دفاع کنیم. ما باید حامی ارزش‌ها و اصول خود باشیم که جهانی هستند.

ماکرون همچنین اقدامات دیپلمات‌های فرانسوی که در شرایط سخت کار می‌کنند را ستود و به اوضاع نیجر اشاره کرد که با وجود کودتای ماه گذشته میلادی، سفیر فرانسه هنوز در این کشور غرب آفریقا به فعالیتش ادامه می‌دهد. او تاکید کرد: با اینکه حکومت نظامیان در نیجر خواستار ترک سفیر فرانسه شده، اما وی این کار را انجام نداده است. سفیر ما در نیامی با وجود فشار‌های کودتاچیان باقی خواهد ماند.

ماکرون تاکید کرد که فرانسه در محکومیت کودتا و ارائه حمایت از بازوم موضع خود را تغییر نخواهد داد و تاکید کرد که بازوم به صورت دموکراتیک انتخاب شده و با امتناع از استعفا "شجاعت" کرده است. ماکرون گفت: سیاست ما روشن است: ما کودتاچیان را به رسمیت نمی‌شناسیم. اگر در آفریقا مداخله نظامی نکرده بودیم، نیجر، مالی و بورکینافاسو امروز با مرز‌های شناخته شده خود وجود نداشتند. حضور ما در آفریقا فقط تهدید تروریستی نیست و راه‌حل نظامی نباید جایگزین راه حل سیاسی شود. پاریس از رئیس‌جمهور بازداشت شده نیجر حمایت می‌کند. مشکل در نیجر اکنون کودتاچیان است.

امانوئل ماکرون همچنین گفت، فرانسه و دیپلمات‌هایش در ماه‌های اخیر با اوضاع بسیار سخت و دشواری در چندین کشور خواه سودان باشد یا نیجر، دست و پنجه نرم کرده‌اند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین