کد خبر: ۸۵۸۷۱۷
تاریخ انتشار : ۰۸ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۵

خطیر مناسب مدیریت در باشگاه استقلال نبود

پیشکسوت باشگاه استقلال گفت: علی خطیر از زمان فتحی دنبال مدیریت در باشگاه استقلال بود. او فقط دنبال فرصتی بود تا مدیرعامل باشگاه استقلال شود.
خطیر مناسب مدیریت در باشگاه استقلال نبود
آفتاب‌‌نیوز :

علی جباری حذف از لیگ قهرمانان آسیا را یک اتفاق تلخ برای باشگاه استقلال می‌داند و بر این باور است که خیلی ساده فرصت حضور در این عرصه از استقلال گرفته شده به‌طوری که ممکن است هرگز دیگر چنین مجالی برای بازیکنان استقلال فراهم نشود تا مقابل بزرگان فوتبال جهان که اکنون در تیم‌های سعودی حضور دارند، فراهم شود. جباری این وضعیت را نتیجه اهمال مدیران می‌داند. هر چند که او از شیوه مدیریت علی خطیر نیز راضی نیست و معتقد است که این مدیر تا امروز به هیچ یک از وعده‌هایی که داده عمل نکرده است.

در استقلال اکنون با بحران مالی مواجه‌ایم. شرایط را چه طور ارزیابی می‌کنید؟

باید بگویم که الان استقلال در یک جنگ نابرابر مالی قرار گرفته است. شما نگاه کنید به وضعیت مالی دیگر تیم‌ها؛ خیلی راحت بازیکنان چند میلیاردی گرفتند و بدون این‌که بعضی‌های‌شان سقف قرارداد را رعایت کنند، پول‌های آن‌چنانی دادند و آمدند در لیگ برتر. روبه‌رو شدن با چنین تیم‌هایی سخت و دشوار است. درست است که ما می‌توانیم بگوییم بازیکنان استقلال مثلا جلوی سپاهان که سر تا پایش را بازیکنان گران‌قیمت گرفته، با غیرت بازی کرد و از جان مایه گذاشت اما حقیقت را نمی‌توانیم کتمان کنیم که این باشگاه متأسفانه به یک جنگ نابرابر فرستاده شده است.

بسیاری معتقدند که مشکلات داوری هم گریبان این باشگاه را گرفته است.

همان بازی با سپاهان را باید مثال بزنیم. دیدید چه اتفاقاتی رخ داد. این سمت به ضرر استقلال پنالتی اعلام شد. آن هم چه پنالتی‌ای! بازیکن ما را جلوی چشم داور هل دادند اما داور خطای هند بازیکن ما را گرفت و یک پنالتی به سود سپاهان اعلام شد. خیلی تأسف‌آور بود که با چنین قضاوتی روبه‌رو شدیم. شما فکر می‌کنید قهرمانی در لیگ چه طور انتخاب می‌شود؟ پاسخ روشن است. درهمین بازی‌های رو در رو با تیم‌های مدعی. اگر از استقلال ۳ امتیاز مقابل سپاهان گرفته شود یا در یکی، دو بازی باقی مانده با دیگر مدعیان کافی است که به کلی این تیم را از قهرمانی دور کنیم. لیگ ما تکلیفش مشخص است. سه، چهار تیم برای قهرمانی می‌جنگند و بقیه تیم‌ها حرفی برای گفتن مقابل تیم‌های مدعی ندارند. کافی است درهمین بازی‌های بزرگ داور یک سوت اشتباه بزند. دیگر تا آخر فصل آن تیم هرچه بدود به امتیاز از دست رفته خود نمی‌رسد.

یعنی معتقدید امتیازی که در بازی با سپاهان از بین رفت، در آینده جبران نمی‌شود؟!

لازم نیست در بازی برگشت با سپاهان دوباره چنین اشتباهی شود. شما تصور کنید در دربی همین اتفاقات تکرار شود. آن‌وقت چه اتفاقاتی رخ می‌دهد؟ استقلال بازهم از رقبا عقب می‌ماند و این قصه می‌تواند در بازی‌های برگشت هم تکرار شود و دیگر رمقی برای این تیم باقی نمی‌ماند؛ تیمی که واقعا مقابل سپاهان شایسته تقدیر بود. به اعتقاد من در آن روز استقلال هرگز بازی را نباخت. ما برنده آن بازی بودیم و تا آخر فصل هم اگر از من سوال کنید به شما می‌گویم استقلال برنده بازی با سپاهان بود چون علاوه بر آن پنالتی که به ضرر ما اعلام شد، یک پنالتی هم برای استقلال نگرفتند.

بعد از آن بازی صحبت‌هایی درباره محرومیت احتمالی کوپال ناظمی مطرح شد. آیا این محرومیت می‌تواند مرهمی بر دردهای استقلال باشد.

کدام محرومیت؟ به نظر من کمیته داوران همیشه جلوی استقلال نقش بازی می‌کند. شما شک نکنید که این موضوع سیاه‌بازی است و من اصلا باور نمی‌کنم که کمیته داوران بخواهد کاری به نفع استقلال انجام دهد. در سال‌های اخیر داوران لطمه‌های زیادی به استقلال زده‌اند. سوت‌ها همیشه به ضرر استقلال بوده و این موضوع در فصل بیست‌ودوم و زمانی که ساپینتو سرمربی استقلال بود، به عینه دیده شد. ده‌ها مورد اشتباه داوری وجود داشت که هیچ‌یک قابل توجیه نبود. در بازی با سپاهان به ناحق علیه استقلال پنالتی گرفته شد و هیچ یک از اعضای کمیته داوران از ما عذرخواهی نکردند. چه اشکالی دارد یک بار بیانیه بدهند و عذرخواهی کنند تا این ذهنیت پاک شود؟! انگار همه چیز علیه استقلال است...

شما همچنان منتقد نوع مدیریت علی خطیر در استقلال هستید؟

صدر درصد. علی خطیر از زمان فتحی دنبال مدیریت در باشگاه استقلال بود. او فقط دنبال فرصتی بود تا مدیرعامل باشگاه استقلال شود. سوال من این است الان که مدیرعامل باشگاه شدی چه گلی به سر این باشگاه زدی؟ آقای خطیر بیا و جواب بده در راستای تقویت مالی این باشگاه چه کاری انجام دادی؟ او و دیگر اعضای هیئت مدیره باشگاه استقلال فقط وعده می‌دهند. وقت عمل است دیگر؛ نباید این‌قدر با وعده هواداران را سرکار بگذاریم. من از کریمی هم نقد داشتم اما خطیر کار را به جایی رسانده که الان افسوس رفتن کریمی از استقلال را می‌خوریم. خطیر هیچ بازدهی برای باشگاه استقلال نداشته و حتی موافقان او نیز به این نتیجه رسیده‌اند که خطیر کاری برای استقلال انجام نداده است. مدیر باید برنامه داشته باشد. شما وقتی وارد باشگاهی می‌شوی که کوهی از بدهی‌ها را به جا گذاشته باید با برنامه جلو بیایی. خطیر همیشه دیگر مدیران باشگاه استقلال را نقد می‌کرد اما تا به امروز حتی نتوانسته حقوق فصل پیش بازیکنان و اعضای کادرفنی را تسویه کند و این موضوع در روند نتیجه‌گیری تیم تأثیر گذاشته و حتی احتمال اعتصاب دوباره را بالا برده است. به بازیکن تا کی می‌توانی بگویی برو داخل زمین توان بگذار و بعد پولش را ندهی؟ صبر آن‌ها هم اندازه دارد. درست است که برای برخی دستمزدهای آن‌چنانی تعریف شده و من نسبت به این موضوع نقد اساسی دارم. نباید قراردادهای گران بسته می‌شد. مدیران سابق استقلال به‌خصوص شخص آقای آجورلو در عقد برخی قراردادها مرتکب اشتباه مهلکی شد. اما الان که تعهد داده شده، باید پول‌ها پرداخت شود. سوال من این است که اگر همین وضعیت برای پرسپولیس به وجود می‌آمد آیا مسئولان سکوت می‌کردند و اجازه می‌دادند به همین منوال ادامه پیدا کند؟ شما شک نکنید همه بسیج می‌شدند تا مشکل مالی پرسپولیس را برطرف کنند.

درست است که مدیران سابق استقلال در تقسیم بودجه باشگاه مطلوب عمل نکرده‌اند اما بی‌ثباتی مدیریتی نیز لطمه بسیاری به این باشگاه وارد کرده است.

همین‌طور است. باید از تصمیم‌گیران پرسید چرا استقلال مدام مدیرعامل عوض می‌کند اما در دیگر باشگاه‌ها ثبات مدیریتی برقرار است. اصلا چرا کریمی رفت که شخصی مثل خطیر که در امور مدیریتی ناتوان است سکان مدیریت استقلال را به دست بگیرد؟! خطیر سابقه مدیریت در چنین سطحی را نداشته و کلا یک پایش در ایران بوده و یک پایش خارج از کشور. به نظر من خطیر مناسب مدیریت در باشگاه استقلال نبود و نباید با چنین جایگاهی برای او موافقت می‌شد. حالا اگر او می‌توانست تحولاتی ایجاد کند قابل دفاع بود اما خطیر دست نکونام را هم خالی گذاشته است. در یارگیری خیلی ضعیف بودیم و مدیریت باشگاه استقلال اصلا خوب کار نکرده است. شما نگاه کنید در چنین شرایطی باید برویم با یک‌سری قضاوت‌های پرحرف مواجه شویم. مگر می‌شود در چنین وضعیتی به نتیجه‌گیری امیدوار بود؟! احساس می‌کنم با اتفاقاتی که رخ داده تصمیم‌گیران در فدراسیون فوتبال بیشتر به سمت پرسپولیس گرایش دارند تا استقلال. حالا شاید احساس من درست نباشد اما ضدیت با استقلال در میان ارکان فوتبال ایران به وضوح دیده می‌شود.

 چرا چنین ذهنیتی در شما پررنگ شده است؟

نشانه‌های متعددی وجود دارد. از داوری‌ها و اظهارات برخی مسئولان گرفته تا محرومیتی که بلافاصله بعد از بازی با سپاهان علیه روزبه چشمی اعلام شد. چه طور می‌شود بازیکن ما به دلیل مصاحبه‌ای که به هیچ‌کس توهین نکرده بود این طوری مورد مواخذه قرار می‌گیرد اما با مربی و بازیکن پرسپولیس مماشات می‌شود؟ آقایان به محض این‌که بازی تمام شد اعلام کردند روزبه چشمی محروم است! این چه نگاهی است؟ این رفتارها نشان می‌دهد که انگار نمی‌خواهند استقلال نفس راحت بکشد. اما من به شما می‌گویم هیچ کس نمی‌‎تواند عزت استقلال را بگیرد و هواداران این باشگاه پشت تیم‌شان هستند و اجازه نمی‌دهند برخی با اظهارات جهت‌دار و تصمیم‌های عجیب به این باشگاه لطمه بزنند و قطعا برخورد خواهند کرد. استقلال میلیون‌ها هوادار در فوتبال ایران دارد و اگر هم سال‌ها قهرمان نشود باز هم هوادارانش را از دست نمی‌دهد.

علاوه بر این مواردی که شما نسبت به آن ابراز نگرانی کردید، حذف از لیگ قهرمانان آسیا نیز این روزها خیلی به ذهن هواداران استقلال فشار می‌آورد.

اتفاق تلخی رخ داده است. اگر بدهی استراماچونی را سر وقت پرداخت می‌کردند الان باید درباره این رقابت با هم حرف می‌زدیم. پول استراماچونی اما دیر پرداخت شد که روی زمان پرداخت آن هم حرف و حدیث‌های بسیاری است. سوال من این است که اگر پول نبود چرا دو، سه هفته بعد از حذف از آسیا پول این مربی پرداخت شد؟ چه‌طور به راحتی اجازه دادند استقلال از آسیا حذف شود؟ حق بازیکنان استقلال بود پاداش قهرمانی خود در لیگ برتر را با حضور در لیگ قهرمانان آسیا بگیرند و در این عرصه فرصت عرض‌اندام داشته باشند. بازیکنان استقلال باید جلوی رونالدو و نیمار بازی می‌کردند اما یک تصمیم اشتباه باعث شد چنین فرصتی از استقلال سلب شود. کی دیگر چنین فرصتی برای استقلال به وجود می‌آید؟ اگر فصل بعد در لیگ قهرمانان آسیا نباشیم، باید چه کار کنیم؟ سپاهان و پرسپولیس در این رقابت حضور دارند. حتی نساجی قائمشهر هم هست اما استقلال نیست. برای فوتبال ایران بد است که یکی از بهترین تیم‌هایش در لیگ قهرمانان آسیا نباشد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین