کد خبر: ۸۵۸۷۵۶
تاریخ انتشار : ۰۷ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۲

برای بهبود دیابت چقدر وزن کم کنیم؟

مزایای کاهش وزن برای دیابت همیشه یکی از مهمترین راه‌های غلبه بر دیابت بوده، مخصوصا برای افرادی که اضافه وزن داشتند یا چاق بودند. وزن اضافه می‌تواند التهاب را افزایش دهد و با مقاوم ساختن انسولین کاهش وزن را دشوار کند.
برای بهبود دیابت چقدر وزن کم کنیم؟
آفتاب‌‌نیوز :

انجمن دیابت آمریکا اعلام کرده: مدارک قوی و استواری وجود دارد که کوچکترین کاهش وزن می‌تواند پیشرفت پیش دیابت به دیابت نوع ۲ را به تاخیر بیندازد. اما اگر کاهش وزن با از بین رفتن و درمان کلی دیابت نوع ۲ همراه باشد چه؟

تحقیقات نشان داده افرادی که طی یک دوره ۱۲ ماهه وزن خود را کاهش دادند ۴۶ درصد وضعیت دیابت نوع ۲ خود را بهبود بخشیدند در حالی که گروه دیگر با کنترل توانست ۴ درصد به بهبودی بیماری کمک کند. آن‌ها همچنین فهمیدند هرچه وزن کم شده بیشتر باشد بهبودی نیز سریعتر است. درمان دیابت نوع ۲ با تغییر در سبک زندگی و عادات می‌تواند بسیار ساده‌تر از درمان‌های سنگین باشد.

تحقیقات نشان داده کاهش وزن حتی در افرادی که به مدت ۶ سال مبتلا به دیابت بودند باعث بهبود شده است.

اگر کاهش وزن ساده بود سازمان‌های بهداشتی در دنیا هر سال بیلیون‌ها دلار خرش نمی‌کردند.

کاهش وزن و تثبیت آن می‌تواند دشوار باشد. گام مهم برای موفقیت این است که برنامه‌ای مناسب پیدا کنیم و مرتب ادامه اش دهیم. همچنین وجود یک کارشناس و راهنمای تغذیه نیز برای گام برداشتن در مسیر درست لازم است. وقتی بدانید یک نفر مواظبتان است هم پایبندی تان بالا می‌رود و هم در خصوص انتخاب‌های غذایی می‌توانید از او کمک بگیرید.

مزایای کاهش وزن برای دیابت نوع ۲

در تحقیقات صورت گرفته مقدار وزن کم شده هر چقدر افزایش می‌یافته درصد بهبودی نیز بیشتر میشد. کاهش وزن افرادی که مورد تحقیق قرار گرفته بودند از ۵ تا ۱۵ کیلوگرم متفاون بود و دقیقا نمی‌توان گفت این مقدار چند درصد وزن بدنشان است.

متخصصان بر این عقیده هستند که کاهش تنها ۵ درصد از وزن بدن می‌تواند تاثیرات مثبتی به همراه داشته باشد از جمله بهبود کنترل گلیسمی و کاهش نیاز به دارو‌های پایین آورنده گلوکز. به علاوه کاهش ۵ درصد از وزن بدن برای بهبود کنترل گلیسمی، لیپیدها، و فشار خون لازم است.

کاهش وزن تنها برای کنترل سطح قند خون مناسب نیست

محققان به وجود رابطه بین افسردگی، چاقی و دیابت پی برده اند. کاهش وزن و بهبود کنترل گلیسمی با افزایش سطح انرژی، خواب بهتر و افزایش سلامت کلی بدن همراه است؛ بنابراین روی هم رفته نه تنها مشکل دیابتتان بهبود پیدا می‌کند بلکه کیفیت زندگی نیز بالاتر می‌رود.

چگونه می‌توانیم کاهش وزن را شروع کنیم؟

ابتدا باید با یک پزشک یا مشاور تغذیه مشورت کنید تا با در نظر گرفتن شرایط جسمانی و سلامتتان برنامه غذایی به شما بدهد. اگر می‌خواهید از همین الان شروع کنید بهترین کار این است که در یک یا دو وعده روز تغییراتی ایجاد کنید. غذا‌های ناسالم و فرآوری شده را در برنامه غذایی خود شناسایی کنید. سعی کنید از غذا‌هایی استفاده کنید که به کنترل قند خون کمک می‌کنند مانند فیبر و پروتئین. سبزیجات را تبدیل به پای ثابت تمام وعده‌ها کنید. در نهایت می‌توانید با کمک مشاور تغذیه عادات بد غذایی و سبک زندگی خود را تغییر دهید.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین