کد خبر: ۸۵۸۹۷۲
تاریخ انتشار : ۰۹ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۷

این حالات نگران کننده بدن نشانه کمبود آب است

کمبود آب بدن یکی از مشکلاتی است که عده‌ای از مردم به دلیل مصرف کم آب، میوه و سبزیجات به آن دچار می‌شوند. کمبود آب بدن باعث ایجاد بیماری‌هایی می‌شود که سلامتی انسان را به خطر می‌اندازد.
این حالات نگران کننده بدن نشانه کمبود آب است
آفتاب‌‌نیوز :

اصطلاح و عبارت کم آبی، به نظر میرسد که بسیار جدی است فکرمیکنید که هیچ ارتباطی با شما ندارد و ممکن است که فقط در کشور‌های فقیر و یا بلا‌های شدید، مانند زمین لرزه اتفاق بیافتد؟ درست است؟ خیر! کمبود آب، خیلی رایج‌تر از آن است که مردم فکر میکنند؛ ۷۵%از آمریکایی‌ها به طور مداوم دچار کمبود آب هستند و این را نمی‌دانند و حتی کمبود آب میتواند برروی بدن و حتی احساساتمان، تاثیر داشته باشد. دکتر روبرتالی از مرکز clear Lake Regional Medical; گفت۶۰%از بدن ما از آب تشکیل شده است،۷۵%از آن، در ماهیچه ها،۸۵%از آن در مغز ما، وجود دارد، که شبیه روغن، برای یک ماشین است؛ وقتی احساس ناخوشایندی میکنید، اغلب ممکن است به علت کمبود آب بدن باشد. کمبود آب بدن

مشکلاتی که با کمبود آب در بدنتان ایجاد می‌شود

۱. خستگی:

شما در کار و در خانه خسته شده اید، بعد از یک خواب خوب شبانه باز هم احساس خستگی میکنید چرا؟ اگر به طور مداوم احساس خستگی میکنید، در واقع این احتمال وجود دارد که آب بدن تان کم است؛ کمبود آب، باعث میشود که فعالیت آنزیمی بدنتان کاهش یابد و باعث شود، که انرژی کمتری را برای مزایای آینده تولید کند.

۲. یبوست مزمن:

احساس نفخ و متورم شدن، میکنید علاوه بر سخت نفس کشیدن هیچ چیز بیرون نمی‌آید، به جز فیبر زیادی که در رژیم غذایی خود داشتید در این موارد، باید بررسی کنید که آیا آب به اندازه کافی میخورید یا نه؟! کمبود آب، یکی از دلایل شایع است که باعث یبوستمزمن میشود وقتی آب کافی ننوشید، ضایعات روده شما خشک میشود و به سختی بیرون می‌آید.

۳. سردرد:

همانطور که ۸۵%از آب بدنمان در مغزماست، وقتی به اندازه کافی آب ننوشیم، مغزمان فورا واکنش نشان میدهد؛ مغز، توسط یک لایه محافظ، از آب احاطه شده است، که کل مغز را شامل میشود. مصرف کم و یا عدم مصرف آب، باعث میشود که این لایه تبخیر شود این تخلیه باعث میشود که، مغز بر جمجمه فشار وارد کند و منجر به سردرد دردناک شود.

۴. بوی بد دهان:

بزاق دهان دارای خاصیت ضدباکتریایی است، اما کمبود آب باعث کاهش بزاق دهان می‌شود که بوی نامطبوع دهان را در پی دارد.

۵. تب و لرز:

همیشه داشتن تب و لرز به دلیل وجود ویروس و سرماخوردگی در بدن نیست و کمبود آب هم می‌تواند دلیل آن باشد در صورت کم آبی شدید بدن، فرد دچار علایم تب و حتی لرز می‌شود.

۶. هوس خوردن شیرینی:

هنگامی که بدن دچار کم آبی می‌شود، فعالیت بعضی از اعضای بدن مانند کبد که آب مصرف و گلیکوژن ذخیره می‌کند، تحت تأثیر قرار گرفته و به همین دلیل هوس خوردن شیرینی در فرد ایجاد می‌شود.

توصیه‌هایی برای رفع کمبود آب بدن

میتوان با مصرف منظم آب، از این علائم نامطلوب جلوگیری کرد و یا حداقل آن‌ها را کاهش داد در اینجا، چند نکته درباره نحوه انجام این کار وجود دارد:

بلافاصله بعد از بیدار شدن،۲لیوان آب بنوشید؛ شروع کردن روز خود بااین کار، نه تنها باعث میشود که احساس طراوت کنید، بلکه به هضم شما نیز کمک میکند.

یک بطری آب شخصی بخرید و آن را با خود حمل کنید، مطمئن شوید بطری را که، خریداری میکنید، حمل آن برایتان راحت باشد.

مواد غذایی حاوی آب مانند:خیار، گریپ فروت و البته هندوانه، که حتما باید برای جلوگیری از کمبود آب در بدن، آنهارا مصرف کنید.

برنامه کنترل و ردیابی مصرف آب را دانلود کنید، تعداد زیادی از این‌ها در بازار وجود دارد، فقط یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین