کد خبر: ۸۶۱۳۸۸
تاریخ انتشار : ۲۳ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۹
زندانیان آمریکایی در ایران در حبس خانگی به سر می‌برند

ادعایی درباره زمان تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا

شبکه بلومبرگ با استناد به اظهارات منابع مطلع مدعی شد که تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا تا دوشنبه آتی انجام خواهد شد.
ادعایی درباره زمان تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا
آفتاب‌‌نیوز :

منابع مطلع مدعی شدند که آمریکا و ایران قرار است تا دوشنبه آتی تبادل زندانیان را طبق توافقی انجام بدهند.

به گزارش شبکه بلومبرگ، این منابع مطلع که می‌خواستند نامشان فاش نشود، گفتند که تاریخ دقیق این تبادل هنوز مشخص نشده است، اما احتمالا ۱۸ سپتامبر (۲۷ شهریور)، یک روز پیش از گردهم‌آیی رهبران جهان در نیویورک برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل خواهد بود.

آمریکا و ایران، اخیرا طی مذاکراتی غیرمستقیم و با میانجیگری قطر ضمن توافق بر سر تبادل پنج زندانی آمریکایی زندانی در ایران با پنج شهروند ایرانی زندانی در آمریکا، توافق کردند که آزادسازی ۶ میلیارد دلار از پول‌های بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی نیز به عنوان بخشی از آن انجام شود. زندانیان آمریکایی در حال حاضر در ایران در حبس خانگی به سر می‌برند.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند پول‌های آزادشده ایران قرار است ابتدا به سوئیس، سپس به حساب‌های بانکی محمدودشده در قطر منتقل و برای امور غیرتحریمی و بشردوستانه هزینه شود.

منابع مطلع، پیشتر به خبرگزاری رویتز گفته بودند که قطر قرار است به طور مستقیم از این حساب‌ها هزینه این امور از سوی ایران را بپردازد. آمریکا نیز می‌گوید با توجه به پابرجا بودن تحریم‌های اقتصادی آن علیه ایران، بر نحوه هزینه شدن آن نظارت خواهد داشت.

«آدرین واتسون» سخنگوی مشاور امنیت ملی آمریکا درباره موضوع تبادل زندانیان گفت: «این یک موضوع حساس و روندی ادامه‌دار است. در حالی که این گامی از یک روند است، هیچ فردی این هفته از آمریکا آزاد نشده و نخواهد شد».

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین