کد خبر: ۸۶۲۰۶۴
تاریخ انتشار : ۲۸ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۲

جنگ در قره‌باغ؛ تنش بین ارمنستان و آذربایجان بالا گرفت

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرد «اقدامات ضدتروریستی محلی» را در قره‌باغ کوهستانی برای بازگرداندن نظم مبتنی بر قانون اساسی آغاز کرده است.
جنگ در قره‌باغ؛ تنش بین ارمنستان و آذربایجان بالا گرفت
آفتاب‌‌نیوز :

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان امروز (سه‌شنبه) نیرو‌های مسلح ارمنستان در منطقه قره‌باغ را به گلوله باران، مین‌گذاری مناطق و بهبود مهندسی مواضع جنگی متهم کرد.

در همین حال ساکنان خانکندی، مرکز قره‌باغ، از به صدا درآمدن آژیر‌های هشدار در این شهر خبر داده‌اند. گزارش‌هایی نیز از وقوع انفجار مخابره شده و گفته شده این شهر توسط نیرو‌های مسلح جمهوری آذربایجان گلوله‌باران می‌شود.

رسانه‌های جمهوری آذربایجان همچنین خبر داده‌اند حریم هوایی جمهوری آذربایجان به روی ارمنستان بسته و ارتباط ارمنستان با قره‌باغ نیز قطع شده است.

وزارت دفاع ارمنستان خبر داده نیرو‌های مسلح جمهوری آذربایجان مواضع نظامی و نیرو‌های این کشور را هدف قرار داده‌اند.

باکو در بیانیه خود آورده است: «جمهوری آذربایجان اقدامات ضدتروریستی محلی را در قره‌باغ برای بازگرداندن نظم قانون اساسی آغاز کرده است. از این رو، فعالیت‌های ضدتروریستی محلی برای اطمینان از اجرای مفاد بیانیه سه‌جانبه، سرکوب تحرکات گسترده در منطقه اقتصادی قره‌باغ، خلع سلاح و تضمین خروج نیرو‌های مسلح ارمنستان از سرزمین‌های ما، خنثی کردن ارتش آن‌ها، امنیت زیرساخت‌ها، تامین امنیت جمعیت غیرنظامی بازگشته به سرزمین‌های آزاد شده از اشغال، غیرنظامیان درگیر در کار ساخت و ساز و مرمت و پرسنل نظامی ما و در نهایت بازگرداندن نظم قانون اساسی جمهوری آذربایجان آغاز شده است».

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان همچنین اعلام کرده فرماندهی نیرو‌های حافظ صلح روسیه و رهبری مرکز نظارت را از رویداد‌های جاری مطلع کرده است.

این وزارتخانه افزوده است: فرماندهی نیرو‌های حافظ صلح فدراسیون روسیه و رهبری مرکز نظارت ترکیه و روسیه در جریان فعالیت‌های جاری قرار دارند.

این حملات باکو پس از آن آغاز شد که جمهوری آذربایجان صبح امروز خبر داد یک کامیون به دلیل انفجار مین کاشته شده از سوی ارمنستان در منطقه «خوجاوند» جمهوری آذربایجان منفجر شد که در نتیجه آن هفت نیروی امنیتی این کشور کشته شدند.

جنگ در قره‌باغ؛ تنش بین ارمنستان و آذربایجان بالا گرفت

۱۵:۵۵ - پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان با اعلام اینکه فراخوان‌های کودتا در ارمنستان را می‌توان «از مکان‌های مختلف» شنید، گفت: مقامات ارمنستان نباید هیچ گام اشتباه محاسباتی و ناگهانی بردارند. آذربایجان برای نقض خط تماس و کنترل مواضع و شهرک‌ها اقداماتی را انجام می‌دهد. ارمنستان به دلیل وضعیت قره‌باغ کوهستانی قصد آغاز خصومت با آذربایجان را ندارد. ارمنستان درگیر خصومت نیست و من می‌خواهم تکرار کنم که جمهوری ارمنستان در قره باغ کوهستانی ارتش ندارد. در حال حاضر ما هیچ اقدام عجولانه‌ای انجام نخواهیم داد. تلاش برای درگیر کردن ارمنستان در تشدید تنش نظامی غیرقابل قبول است.

۱۵:۵۰ - رئیس شورای اروپا گفت: اقدامات نظامی آذربایجان در قره باغ باید فورا متوقف شود تا امکان گفتگوی واقعی فراهم شود. ما تشدید تنش نظامی در قره باغ را محکوم می‌کنیم، از تلفات انسانی متاسف هستیم و از آذربایجان می‌خواهیم که تشدید را متوقف کند. 

۱۵:۴۵ -وزارت دفاع آذربایجان از انهدام تعدادی از نقاط تیراندازی نیرو‌های ارمنی در قره‌باغ خبر داد. این وزارت خانه تاکید کرد نهاد‌های جدایی‌طلب ارمنستان در منطقه قره باغ باید منحل شوند.

۱۵:۰۵ - شورای امنیت ملی ارمنستان با حضور نیکول پاشینیان، نخست وزیر این کشور تشکیل جلسه داد.

۱۵:۰۰- وزارت خارجه ارمنستان با اعلام اینکه آذربایجان تجاوز گسترده‌ای به منطقه قره باغ آغاز کرد، از شورای امنیت سازمان ملل و نیرو‌های حافظ صلح روسیه خواست برای توقف تجاوز آذربایجان در قره‌باغ وارد عمل شوند. این وزارتخانه این اقدامات نظامی را «تجاوز در مقیاس بزرگ» خواند.

۱۴:۵۰ - ژنرال ذاکر حسن‌اف، وزیر دفاع جمهوری آذربایجان یاشار گولر، همتای ترکیه‌ای خود را از «عملیات محدود ضد تروریستی» در قره باغ مطلع کرد.

۱۴:۲۵ - نماینده اتحادیه اروپا در قفقاز جنوبی برقراری فوری آتش‌بس در قره باغ و گفتگو برای دستیابی به همزیستی مسالمت آمیز را خواستار شد.

۱۴:۲۰ -وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرد که این کشور هیچ نیرویی در قره باغ کوهستانی ندارد. اظهارات آذربایجان در این زمینه گمراه کننده است.

۱۴:۱۰ - وزارت امور خارجه آذربایجان: خروج کامل نیرو‌های مسلح ارمنستان از قره‌باغ تنها راه صلح در منطقه است. تنها با انحلال جمهوری و ارتش آرتساخ عملیات نظامی متوقف می‌شود.

۱۴:۰۷ - وزارت دفاع آذربایجان: هدف اقدامات انجام شده منحصراً تشکیلات نظامی و زیرساخت‌های نظامی غیرقانونی است. وزارت دفاع از مردم غیرنظامی قره‌باغ می‌خواهد تا از تاسیسات نظامی دور بمانند و از تشکیلات نیرو‌های ارمنستان حمایت نکنند. وزارت خارجه آذربایجان تنها راه صلح در منطقه را خروج کامل نظامیان ارمنی از قره باغ و انحلال رژیم خودخوانده در خانکندی می‌داند و اعلام می‌دارد به منظور تخلیه جمعیت ارمنی از منطقه خطر، کریدور‌های بشردوستانه در امتداد جاده لاچین و سایر جهات باز شد. زنان، کودکان، سالمندان و همچنین افراد دارای معلولیت و بیماران تحت مراقبت‌های پزشکی لازم قرار می‌گیرند، آب آشامیدنی و غذا به آن‌ها ارائه می‌شود. حفاظت و امنیت تأسیسات اداری، اجتماعی، آموزشی، پزشکی، مذهبی و ... سازماندهی خواهد شد که ایمنی آن‌ها مطابق با قوانین جمهوری آذربایجان و هنجار‌های حقوق بشردوستانه بین المللی تضمین شده است.

۱۴:۰۵- وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرد که از ساعت ۱۴ به وقت محلی وضعیت در مرز ارمنستان نسبتا آرام است.

۱۴:۰۰- وزارت خارجه روسیه از تماس با باکو درباره عملیات در قره‌باغ خبر داد. ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: فدراسیون روسیه با توجه به «عملیات ضد تروریستی» باکو در قره‌باغ در تماس دائمی با باکو است. پیشنهاد رسمی از سوی ترکیه برای برگزاری نشست چهارجانبه در خصوص حل و فصل بین ارمنستان و آذربایجان دریافت نکرده‌ایم. توافقات مربوط به قره‌باغ باید برای دستیابی به حل و فصل بین ارمنستان و آذربایجان به جای تشدید اوضاع اجرا شود. فدراسیون روسیه از تشدید شدید اوضاع در قره‌باغ به شدت نگران است. از ارمنستان و آذربایجان می‌خواهیم که عملیات نظامی خود را متوقف کرده و به حل و فصل دیپلماتیک بازگردند.

۱۳:۵۵ - رسانه‌های ارمنستان از قطع تمامی ارتباطات با مناطقی در قره‌باغ که درگیری‌ها و جنگ گزارش شده، خبر می‌دهند.

۱۳:۵۰ - وزارت دفاع آذربایجان اعلام کرد: یگان‌های نیرو‌های مسلح ارمنستان انواع مختلف سلاح‌ها را به سمت مواضع ارتش آذربایجان واقع در منطقه آغدام شلیک می‌کنند. آن‌ها آتش سنگینی را گشوده‌اند که اقدامات متقابل صورت خواهد گرفت.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین