کد خبر: ۸۶۲۳۱۷
تاریخ انتشار : ۳۰ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۷

این زنان بیشتر در معرض ضعف حافظه و افسردگی هستند

یافته‌های جدید محققان نشان می‌دهد زنانی که در دوره یائسگی علائم زیادی از یائسگی به ویژه افسردگی و اختلال عملکرد جنسی را نشان می‌دهند بیشتر در معرض خطر مشکلات حافظه قرار دارند.
این زنان بیشتر در معرض ضعف حافظه و افسردگی هستند
آفتاب‌‌نیوز :

دوران یائسگی علائم مختلفی دارد که همه زنان در این دوره تجربه مشابهی ندارند. برخی افراد گر گرفتگی‌های مکرر را تجربه می‌کنند، در حالی که برخی دیگر واکنش‌های احساسی شدیدتری دارند.

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد زنانی که علائم یائسگی مانند افسردگی و اختلال عملکرد جنسی دارند، بیشتر در معرض مشکلات حافظه هستند. سایر مسائل شناختی بر مهارت‌های زبان و توجه متمرکز بود.

این پروژه تحقیقاتی تأثیر علائم یائسگی را بر عملکرد شناختی برجسته می‌کند و ارتباط بین علائم افسردگی شدید و اختلالات جنسی، به ویژه با عملکرد شناختی را نشان می‌دهد. اختلالات خلقی در دوران گذار یائسگی رایج است و می‌تواند بر حافظه و عملکرد جنسی تأثیر بگذارد.

دکتر استفانی فاوبیون (Stephanie Faubion)، پزشک کلینیک سلامت زنان در کلینیک مایو و پزشکی و مدیر انجمن یائسگی آمریکای شمالی در این رابطه می‌گوید: این یافته‌ها بر اهمیت ارزیابی زنان از نظر علائم یائسگی و ارائه درمان مناسب، در صورت نیاز، از جمله درمان افسردگی و اختلال عملکرد جنسی تأکید می‌کند. 

پژوهشگران این تحقیق، عملکرد شناختی ۴۰۴ زن بین ۴۰ تا ۶۵ سال را که تحت هورمون درمانی قرار نمی‌گرفتند، دنبال کردند. همه زنان علائم یائسگی را از خفیف تا شدید گزارش کردند. محققان ۲۱ علامت مختلف یائسگی و چگونگی تأثیر آن‌ها بر عملکرد شناختی را با استفاده از آزمون آزمون وضعیت ذهنی کوچک (Mini-Mental State) بررسی کردند. این تیم عملکرد شناختی را به پنج حوزه: جهت گیری، ثبت، توجه، یادآوری و مهارت‌های زبانی - فضایی تقسیم کرد.

یافته‌ها نشان می‌دهد که زنان با علائم شدید یائسگی نسبت به زنان دارای علائم خفیف، اختلالات شناختی بیشتری در ثبت، توجه، یادآوری و مهارت‌های زبانی - فضایی داشتند؛ بنابراین می‌توان گفت یائسگی شدید منجر به اختلال مغزی می‌شود. 

در حالی که مطالعات دیگر ارتباط بین علائم وازوموتور و عملکرد شناختی را مشاهده کرده‌اند، این مطالعه چنین نبود. با این حال، این تیم متوجه شد زنانی که افسردگی و اختلال عملکرد جنسی را تجربه کرده‌اند، بیشتر از سایرین در معرض آسیب‌هایی در عملکرد شناختی هستند.

تقریبا نیمی از زنان در یائسگی زودرس، اضطراب و افسردگی را تجربه کردند. به گزارش سیناپرس، حدود ۶۰ درصد از زنان در اواخر یائسگی علائم بیشتری از افسردگی، اختلال عملکرد جنسی، خستگی و مشکلات خواب را گزارش کردند.

شرح کامل این تحقیقات و نتایج حاصل از آن در اخرین شماره در یائسگی (Menopause)، مجله انجمن یائسگی آمریکای شمالی منتشر شده و برای علاقمندان در دسترس است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین