کد خبر: ۸۶۲۳۳۷
تاریخ انتشار : ۳۰ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۷

علائم و نشانه‌های اختلال تغذیه‌ای چیست؟

پیکا یک نوع اختلال خوردن است که فرد را به مصرف موادی که ارزش غذایی ندارند، وادار می‌کند.
علائم و نشانه‌های اختلال تغذیه‌ای چیست؟
آفتاب‌‌نیوز :

خردسالان اغلب اقلام غیر خوراکی را در دهان می‌گذارند. زیرا کنجکاو دنیای اطراف خود هستند؛ اما بچه‌های مبتلا به پیکا فراتر از آن هستند و گاهی اوقات چیز‌هایی می‌خورند که می‌توانند منجر به مشکلات سلامتی شوند.

علائم و نشانه‌های پیکا چیست؟

افراد مبتلا به پیکا هوس می‌کنند مواد غیر خوراکی مانند خاک، سنگ، کاغذ، یخ، مداد شمعی، مو، تراشه‌های رنگ، گچ و مدفوع را در دهان بگذارند.

مشکلات سلامتی که ممکن است در کودکان مبتلا به پیکا رخ دهد، بسته به آن چه که می‌خورند می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

نارسایی کمبود آهن، مسمومیت با سرب، خوردن خاک یا تراشه رنگ با سرب یبوست یا اسهال، خوردن چیز‌هایی که بدن نمی‌تواند هضم کند مانند مو

عفونت‌های روده ای، ناشی از خوردن خاک یا مدفوع دارای انگل یا کرم انسداد روده، خوردن چیز‌هایی که روده را مسدود می‌کند، صدمات دهان یا دندان

چه چیزی باعث پیکا می‌شود؟

پزشکان دقیقاً نمی‌دانند چه چیزی باعث ایجاد پیکا می‌شود؛ اما در افراد مبتلا به مشکلات رشدی، مانند اوتیسم یا ناتوانی‌های ذهنی، مشکلات سلامت روان مانند اختلال وسواس فکری یا اسکیزوفرنی، سوء تغذیه یا گرسنگی، مواد غیر غذایی ممکن است به ایجاد احساس سیری کمک کنند.

سطوح پایین مواد مغذی مانند آهن یا روی ممکن است باعث ایجاد هوس‌های خاص شود.

پیکا اغلب در کودکانی که در فقر زندگی می‌کنند یا در افرادی که مورد آزار و اذیت یا بی توجهی قرار گرفته اند، دیده می‌شود.

بیشتر موارد پیکا در کودکان خردسال و زنان باردار اتفاق می‌افتد؛ البته برای بچه‌های تا ۲ سال طبیعی است که چیز‌هایی را در دهان خود بگذارند؛ بنابراین این رفتار معمولاً یک اختلال در نظر گرفته نمی‌شود، مگر این که کودک بزرگتر از ۲ سال باشد.

Pica معمولاً با بزرگتر شدن بچه‌ها بهبود می‌یابد؛ اما برای افرادی که نگرانی‌های مربوط به رشد یا سلامت روان دارند، هنوز هم می‌تواند در مراحل بعدی زندگی مشکل ساز باشد.

پیکا چگونه تشخیص داده می‌شود؟

اگر فرد حداقل یک ماه این کار را انجام داد، این رفتار برای سن یا مرحله رشد کودک طبیعی نیست و کودک دارای عوامل خطر برای پیکا مانند ناتوانی رشد است.

پزشکان ممکن است موارد زیر را انجام دهند:

کم خونی یا سایر مشکلات تغذیه‌ای را بررسی کنند.

سطح سرب را در خون آزمایش کنند.

آزمایش مدفوع برای بررسی وجود انگل انجام دهند.

برای یافتن آن چه کودک خورده است یا بررسی مشکلات روده، مانند انسداد، اشعه ایکس یا سایر آزمایشات تصویربرداری را در دستور کار قرار دهند.

پیکا چگونه درمان می‌شود؟

پزشکان می‌توانند به والدین کمک کنند تا رفتار‌های مرتبط با پیکا را مدیریت و متوقف کنند. برای مثال آن‌ها می‌توانند با والدین در مورد راه‌هایی کار کنند تا از دریافت مواد غی رغذایی بچه‌ها جلوگیری کنند. آن‌ها ممکن است قفل‌های ضد کودک و قفسه‌های بلند را برای دور نگه داشتن وسایل از دسترس توصیه کنند.

برخی از کودکان مبتلا به پیکا به کمک روانشناس یا سایر متخصصان سلامت روان نیاز دارند. اگر این درمان‌ها مؤثر واقع نشدند، پزشکان می‌توانند دارو‌ها را نیز تجویز کنند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین