کد خبر: ۸۶۲۸۲۷
تاریخ انتشار : ۰۲ مهر ۱۴۰۲ - ۲۳:۴۹

قیمت دلار، سکه و طلا در بازار ۲ مهر ۱۴۰۲ چند بود؟

قیمت دلار امروز با وجود تعطیلی بازار در معاملات غیرقانونی پشت خطی، اندکی روند افزایشی دارد. با وجود این، کارشناسان معتقدند که بازار ارز هنوز روند مشخصی نگرفته و دولت در حال کنترل بازار است.
قیمت دلار، سکه و طلا در بازار ۲ مهر ۱۴۰۲ چند بود؟
آفتاب‌‌نیوز :

قیمت دلار دیروز شنبه ۱ مهر، در کانال ۴۹ هزار تومانی روند کاهشی را تجربه کرد. دیروز، معاملات افزایشی آغاز شد، اما در ادامه روند بازار تغییر کرد و کاهشی شد. نرخ ارز روز گذشته در محدوده قیمتی ۴۹ هزار و ۳۵۸ تومان انجام می‌شد. در اولین روز کاری هفته، ۴۹ هزار و ۴۵۰ تومان بیشترین مقدار و ۴۹ هزار و ۲۷۰ تومان، کمترین رقمی بود که برای قیمت دلار به ثبت رسید.

این در حالی است که بر اساس اعلام برخی کانال‌های تلگرامی، دیروز شنبه، شروع معاملات بازار ارز با قیمت ۴۹ هزار و ۴۳۰ تومان بود. کف و سقف قیمت دلار نیز ۴۹ هزار و ۳۲۰ تومان و ۴۹ هزار و ۴۵۰ تومان به ثبت رسید. آخرین معامله غیرقانونی پشت خطی هم با قیمت ۴۹ هزار و ۳۲۰ تومان انجام شد.

امروز با وجود تعطیلی بازار، معاملات غیرقانونی فردایی با حدود قیمتی ۴۹ هزار و ۳۲۰ تا ۴۹ هزار و ۳۸۰ تومان در حال انجام است و تا این لحظه، اندکی روند افزایشی دارد.

پیش‌بینی‌ها از قیمت دلار

قیمت دلار هفته گذشته را افزایشی به پایان رساند، اما در کل هفته با بازدهی منفی همراه بود. به گونه‌ای که با کاهش ۶۰۰ تومانی قیمت، بازدهی منفی ۱.۲۰ درصدی را تجربه کرد. البته در آن بازه زمانی همه بازار‌های مالی با افت همراه بودند و دلار در رتبه دم بیشترین بازدهی منفی قرار گرفت.

روز گذشته نیز با وجودی که بازار با اندکی افزایش قیمت آغاز به کار کرد، در ادامه روند آن کاهشی شد. در نخستین روز مهر، معامله‌گران با توجه با تعطیلی امروز تمایل چندانی به معامله نداشتند و بازار رونق چندانی را تجربه نکرد. همه معاملات غیرقانونی فردایی نیز برای پرداخت در روز دوشنبه انجام شدند. در چنین شرایطی برخی معامله‌گران معتقدند با توجه به تعطیلی‌ها هفته‌های گذشته هنوز روند بازار مشخص نشده است.

در این میان، دولت نیز تلاش می‌کند با خبردرمانی و سرکوب قیمتی، بازار ارز را کنترل کند. در همین راستا جواد فلاحیان، کارشناس اقتصادی با اشاره به سیاست‌های انقباضی دولت و رکود در تمام بازار‌ها به تجارت‌نیوز گفت: «هر کاهشی در بازار ارز به خاطر سیاست‌های انقباضی دولت است و این اقدامات، فنر فشرده دلار را فشرده‌تر می‌کند. این در حالی است که رشد ۳۰ درصدی پایه پولی نشانه کاهش دستوری قیمت دلار است.»

وی به نوسانات اخیر بازار ارز اشاره کرد و گفت: «نوسانات سه تا ۵ درصدی در بازار‌های مالی منطقی است. فعلا قیمت دلار نیز در روندی خنثی قرار دارد؛ این در حالی است که محدوده ۴۷ و ۴۸ هزار تومان کف قیمت این اسکناس محسوب می‌شود.»

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه دولت به صورت مستقیم و غیرمستقیم سعی در کنترل قیمت‌ها دارد، خاطرنشان کرد: «فعلا ارزپاشی دولت زیاد است و بعضا با اخباری که از آزادشدن منابع بلوکه شده نیز اعلام می‌شود سعی در کنترل بازار دارد.»

وی گفت: «مسائل کلان اقتصادی، رشد نقدینگی و موضوع تورم از یک سو و مدیریت بازار با اخبار مثبتی که همواره مخابره می‌شود از سوی دیگر، بلاتکلیفی را برای معامله‌گران بازار‌های مالی به وجود آورده است. این شرایط تمام فعالان اقتصادی را در این باره مردد کرده که دلار به کدام سمت حرکت می‌کند.»

قیمت طلا و سکه امروز ۲ مهر ۱۴۰۲

امروز با وجود تعطیلی بازار، بر اساس اعلام برخی منابع، تا لحظه تنظیم این گزارش، قیمت طلا و سکه نزولی است. سکه امامی هم بر خلاف روز‌های گذشته که روند متفاوتی داشت، امروز مانند طلا و سکه بهار آزادی کاهشی شده است. اما دیگر قطعات سکه افزایشی هستند. قیمت انس نیز با وجود تعطیلی بازار، بر اساس اعلام برخی منابع، صعودی است و به ۱,۹۲۵.۴۲ رسیده.

روز گذشته قیمت دلار کاهشی بود و طلا و سکه روند متفاوتی داشتند. قیمت سکه امامی هم راه خود را از دیگر انواع سکه جدا کرده بود. دیروز سکه امامی کاهشی و دیگر قطعات سکه افزایشی بودند و در برخی روز‌های قبل از آن، این روند برعکس بود.

در چنین شرایطی، سایت اتحادیه طلا و جواهر تهران، در آخرین به روزرسانی خود که بعد از ظهر امروز، یکشنبه ۲ مهر انجام شده، قیمت طلا را در روندی اندکی کاهشی، دو میلیون و ۳۱۸ هزار و ۹۰۰ تومان اعلام کرده است؛ حدود پنج هزار تومان کمتر از روز گذشته. این منبع قیمت سکه طرح جدید را نیز نزولی و ۲۷ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان دانسته است. این رقم حدود ۴۱ هزار تومان کمتر از روز گذشته است.

قیمت سکه طرح قدیم هم تا لحظه تنظیم این گزارش، روندی نزولی دارد و ۲۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان اعلام شده است؛ حدود ۹ هزار تومان کمتر از دیروز.

قیمت انواع سکه

همچنین در دومین روز هفته، نیم سکه با قیمت ۱۴ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان معامله می‌شود که تا لحظه تنظیم این خبر، ۲۴ هزار تومان بیشتر از روز گذشته است.

اما امروز ربع سکه، با نرخ ۱۰ میلیون تومان داد و ستد می‌شود که که تا لحظه تنظیم این خبر، ۱۲ هزار تومان افزایش قیمت را نسبت به دیروز، تجربه کرده است.

سکه گرمی نیز با ۲۰ هزار تومان افزایش نسبت به روز گذشته، با قیمت پنج میلیون و ۸۵۰ هزار تومان معامله می‌شود.

پیش‌بینی قیمت طلا و سکه

قیمت طلا و سکه در هفته گذشته هر دو با بازدهی منفی همراه بود. البته در این هفته، هر چهار بازار مالی افت را تجربه کردند و در این زمینه، سکه (با کاهش ۷۲۲ هزار تومانی قیمت و بازدهی منفی ۲.۵۳ درصدی) در رتبه اول و طلا (با کاهش ۲۱ هزار و ۱۰۰ تومانی قیمت و بازدهی منفی ۰.۹۰ درصدی) در رتبه سوم بیشترین افت قرار گرفت.

در این میان، فعالان بازار فلز زرد طی یک ماه گذشته، همواره بر بی‌رمقی این بازار تاکید داشتند. به عقیده آن‌ها هر ساله در ماه‌های محرم و صفر بازار طلا در رکودی‌ترین حالت خود قرار دارد و تقاضا به حداقل خود می‌رسد. بررسی قیمت قطعات سکه و طلا در یک ماهه شهریور حکایت از روند نامتوازن بازدهی در بازار طلا دارد. کارشناسان اقتصادی، تخلیه حباب سکه را عامل افت قیمت در این بازار می‌دانند و باید تصدیق کرد که در یک ماه گذشته میزان کاهش حباب و قیمت در بیشتر روز‌ها با هم اختلاف اندکی داشته است.

فعالان بازار معتقدند در روز‌های آینده احتمال بازگشت رونق به بازار وجود دارد. ضمن اینکه انس نیز هم ممکن است روند افزایشی به خود بگیرد. در چنین شرایطی، احتمال صعودی شدن قیمت طلا و سکه وجود دارد، اما این روند افزایشی شارپی نیست.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین