کد خبر: ۸۶۲۹۵۲
تاریخ انتشار : ۰۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۲

ذوالنور: چرا برجام را آتش‌زدم و چرا از آن دفاع می‌کنم

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی به منتقدانش درباره علت دفاع از برجام علی‌رغم مخالفت‌هایش در سال‌های پیشین و حتی آتش زدن برجام پاسخ داد.
ذوالنور: چرا برجام را آتش‌زدم و چرا از آن دفاع می‌کنم
آفتاب‌‌نیوز :

حجت الاسلام مجتبی ذوالنور در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران به این موضوع پاسخ داد که چرا در سال‌های گذشته و در مجلس قبلی برجام را آتش می‌زد و امروز از پایبندی به آن سخن می‌گوید.

ذوالنور توضیح داد: بعد از گذشت سال‌ها از برجام کاملا مشخص شد حق با آن‌هایی بود که نسبت به برجام حرف و نظر منفی داشتند، چون برجام بدون ضمانت تعقیب می‌شد و از همان زمان معلوم بود خروجی غیر از این ندارد، چون در آن هزینه‌ای برای طرف مقابل تعریف نشده بود و آقای ترامپ با یک لگد کاخ برجام را خارج کرد و رفت؛ آیا ما می‌توانستیم آن را تعقیب و مجازات کنیم؟

وی ادامه داد: دوم این‌که ما همه تعهدات‌مان را اجرا کردیم و کسی نمی‌تواند بگوید جمهوری اسلامی ایران نسبت به تعهداتش کوتاهی کرده است. اکنون برخی می‌گویند چرا ذوالنور و افراد دیگری در گذشته مخالف برجام بودند و حتی ذوالنور هم برجام را آتش زد، اما امروز می‌گویند که ما خط مذاکرات برجامی را ادامه می‌دهیم؛ پاسخ آن است که آن زمان بنای من برای آتش زدن برجام آن بود که آقای ترامپ در تبلیغات ریاست جمهوری در زمان صحبت درباره برجام گفت که ما برجام را پاره می‌کنیم و رهبری فرمودند اگر آن‌ها پاره کنند ما آتش می‌زنیم؛ یعنی ما جلوتر و سخت‌تر از آن‌ها هستیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: وقتی دونالد ترامپ از برجام خارج شد آیا می‌توانستیم پاره کردنی بدتر از این را برای برجام تصور کنیم؟ وظیفه ما در آن زمان چه بود؟ آیا کوتاه آمدن و بدون عکس العمل بودن را توقع داشتید و این‌که به دشمن بگوییم دستت درد نکند و عین خیال‌مان نیست که آمریکا از برجام بیرون آمده است و موضع‌گیری مثل آقای روحانی داشته باشیم. همان زمان من نسبت به موضع ایشان موضع بد و تندی گرفتم.

وی یادآور شد: آقای روحانی آن زمان گفت که یک مزاحمی خارج شد که بهتر هم هست؛ من گفتم آقای روحانی آیا واقعا ایشان مزاحمی بود که خارج شد که شما برجام را خوب اجرا کنید یا این‌که تا جایی که می‌توانست هزینه‌ها را گرفت و جیب شما را زد و شیره جان شما را کشید و الان که باید به تعهداتش عمل کند بیرون رفته تا بیشتر بتواند مزاحمت ایجاد کند؛ وقتی آن‌ها بیرون رفتند ما باید چه کاری می‌کردیم ما باید عکس العمل نشان می‌دادیم؟

بازگشت به برجام تعهد جدیدی برای ما ایجاد نمی‌کند

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار کرد: این‌که اکنون چرا می‌گویم که باید مذاکرات ادامه پیدا کند این است که هزینه جدیدی برای بازگشت به برجام نداریم و ما هزینه‌هایمان را داده‌ایم و تمام تعهدات‌مان را انجام داده‌ایم امروز بازگشت به برجام تعهد جدیدی ایجاد نمی‌کند و نوبت آنهاست که تعهدات‌شان را انجام بدهند. ما می‌خواهیم حق‌مان را از حلقوم آن‌ها بکشیم، چون آن‌ها تا نیمه راه آمده‌اند ما تمام تعهدات‌مان را انجام داده‌ایم، اما آن‌ها به تعهدات‌شان عمل نکردند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین