کد خبر: ۸۶۳۲۸۹
تاریخ انتشار : ۰۵ مهر ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۶
تبلیغات

نحوه انتخاب یاتاقان صنعتی مناسب

در ماشین آلات مختلف، قطعه‌ای به نام یاتاقان یا بیرینگ وجود دارد که به عنوان یک تکیه‌گاه برای تجهیزات دوار ماشین مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نتیجه انتخاب یک یاتاقان با اندازه، شکل و جنس مناسب، در کارکرد درست دستگاه بسیار مهم است.
نحوه انتخاب یاتاقان صنعتی مناسب
آفتاب‌‌نیوز :

در انتخاب یاتاقان می‌بایست فاکتور‌های مهمی را در نظر داشته باشید تا کالای خریداری شده کاملا متناسب با نیاز شما باشد. مرغوب بودن یاتاقان، با طول عمر ماشین آلات ارتباط مستقیم داشته؛ در نتیجه بهتر است که در رابطه با آن اطلاعاتی را به دست آورید.

یاتاقان چیست؟

یاتاقان صنعتی که به بیرینگ نیز شهرت دارند، قطعاتی هستند که در ماشین آلات صنعتی و غیر صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ابزار مانند یک اهرم و تکیه گاه استفاده می‌شود و بار اجزای متحرک دستگاه را تقسیم می‌کند. دقت یاتاقان‌ها متفاوت بوده و بدون آن‌ها نمی‌توان انتظار حرکات و دوران درست از دستگاه را داشت.

نحوه انتخاب یاتاقان صنعتی مناسب

بلبرینگ، رولبرینگ استوانه ای، رولبرینگ مخروطی و رولبرینگ سوزنی، انواع یاتاقان را تشکیل می‌دهند که هر کدام برای یک نیاز متفاوت مناسب هستند. شکل انواع یاتاقان صنعتی یکسان نیست و هر کدام از آن‌ها در جای خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. جنس یاتاقان براساس نیاز و محل مورد استفاده تعیین می‌شود. جنس آن‌ها از چدن، فولاد یا استیل است. 

نشانه‌های اختلال در یاتاقان

زمانی که یاتاقان صنعتی دچار اختلال می‌شود، ممکن است فشار وارده به دستگاه چند برابر شده و موتور خودرو را بسوزاند. یاتاقان، اصطکاک بین بخش‌های متحرک دستگاه را کاهش می‌دهد و از خوردگی آن‌ها جلوگیری خواهد کرد. معمولاً هنگام ایجاد اختلال در یاتاق، صدا‌های غیر معمولی از دستگاه به گوش می‌رسند که هشداری برای اصلاح کارکرد و بررسی یاتاقان‌ها هستند. گاهی نیز به علت خرابی و اختلال یاتاقان، دستگاه خاموش می‌شود و کارایی خود را از دست خواهد داد.

ممکن است هنگام کار با انواع ماشین آلات، متوجه کاهش کارایی و قدرت دستگاه شوید. در این زمان بهترین راه چک کردن یاتاقان‌ها است. علی رغم این که علت کاهش کارایی موتور، همواره یاتاقان نیست؛ اما هنگام مواجه با چنین صحنه ای، یکی از مهم‌ترین کار‌هایی که باید انجام داد، بررسی یاتاقان‌ها خواهد بود. 

گام‌های مهم در انتخاب انواع یاتاقان

نحوه انتخاب یاتاقان صنعتی مناسب

●    اولین گام در انتخاب انواع یاتاقان صنعتی مناسب، این است که عملکرد آن را بشناسید و بدانید که دقیقا برای برطرف کردن چه نیازی قرار است آن را خریداری نمایید. شرایط محیط نیز قطعا بر نوع یاتاقان موثر خواهد بود.

 سرعت یاتاقان، ظرفیت تحمل درجه حرارت، روان کنندگی و سرعت روان کنندگی از عواملی هستند که می‌بایست در گام اول مورد بررسی قرار گیرند.

●    در گام دوم مشخص کنید که یاتاق شما قرار است چه وزن و باری را تحمل کند؛ زیرا همه یاتاقان‌ها به یک میزان و در یک جهت نمی‌توانند وزن تجهیزات را تحمل نمایند. نوع بار، جهت بار، ارتعاش بار در میزان تحمل موثر به شمار می‌روند.

 بار محوری، موازی با محور چرخش، بار شعاعی، عمود بر محور چرخش و بار ترکیبی عبارتند از ترکیب بار شعاعی و محوری روی یاتاقان، بار‌های یک طرفه ثابت، بار‌های متغیر و ترکیبی نیز انواع دیگر بار هستند که ممکن است یاتاقان صنعتی بتواند آن‌ها را تحمل نماید.

●    سرعت دوران یاتاقان، یکی از عوامل مهم در انتخای یاتاقان مورد نیاز است. عوامل متعددی همچون نوع یاتاقان، نوع قفسه، بار، اندازه، کلرانس، نحوه روانکاری، وضع خنک سازی و جنس یاتاقان در سرعت آن موثر هستند.

●    شرایط محیطی در انتخاب نوع یاتاقان تاثیر بسیاری دارد. اگر قرار است یاتاقان در محیط‌های آلوده، آب دریا، مواد شیمیایی و... باشد، نیاز به توجه به نکات مختلف و فراهم کردن شرایط خاصی برای یاتاقان خواهد بود.

●    اگر قرار است یاتاقان را در محلی مورد استفاده قرار دهید که تنش و ارتعاش آن فراوان بوده، بهتر است از یاتاقان با سختی مناسب و بالا استفاده نمایید. همچنین اگر دمای محیطی که یاتاق در آن قرار می‌گیرد، بالا باشد؛ بهتر است از یاتاقان‌های مخصوص مانند یاتاقان نسوز یا سرامیکی استفاده شود.

●    نحوه نصب درست یاتاقان باعث کارایی دقیق آن می‌شود و گاهی نیاز است هر چند وقت یک بار مورد چکاپ قرار گیرد. هزینه نصب بالای یاتاقان نیز جزء عوامل تعیین کننده در انتخاب یاتاقان است. 

سخن پایانی

اگر هنگام خرید یاتاقان صنعتی یا بیرینگ، از فاکتور‌های مهم خرید یاتاقان اطلاع داشته باشید، می‌توانید بهترین نوع یاتاقان را متناسب با نیاز خود خریداری نمایید. همچنین می‌توانید طول عمر ماشین آلات خود را با انتخاب یاتاقان مناسب افزایش دهید. لازم است بدانید که انتخاب غیر اصولی این قطعه سلامت ماشین آلات شما را به خطر می‌اندازد. مهم است که نشانه‌های خرابی یاتاقان‌ها و گام مهم در تجربه یک انتخاب درست و اصولی را بدانید.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین