کد خبر: ۸۶۴۳۶۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۱۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۷
پشت پرده حضور مهاجران افغانستانی در ایران

استفاده از افغانستانی‌ها در انتخابات مجلس صحت دارد؟

خبر‌هایی دائر بر دادن کد یکتا به افغان ها، اعطای تابعیت به مهاجران افغانستانی و خانواده آنها، اعطای تابعیت به کودکان حاصل از ازدواج زن‌های ایرانی و مردان افغان و تبادل هیئت با طالبان، حرکت افغان‌ها را به ایران بیشتر کرده است.
استفاده از افغانستانی‌ها در انتخابات مجلس صحت دارد؟
آفتاب‌‌نیوز :

هم میهن نوشت: با افزایش موج مهاجرت افغان‌ها به ایران، شایعه استفاده از آن‌ها برای شرکت در انتخابات مجلس باعث تحریک افکار عمومی شده است.

درحالی‌که افکار عمومی ایرانیان سخت مشغول حضور میلیون‌ها افغان در ایران و عوارض خشونت‌زای آن است، در کشور صدای اعطای شناسنامه به افغان‌ها از دهان برخی از جمله روحانیون بلند است و همزمان سکوتی مأیوس‌کننده بر نهاد‌های مربوطه حاکم است که بوی بی‌برنامگی یا انعطاف نسبت به افغان‌ها از آن استشمام می‌شود. خبر‌هایی دائر بر دادن کد یکتا به افغان‌ها، اعطای تابعیت به افغانستانی‌ها و خانواده آنها، اعطای تابعیت به کودکان حاصل از ازدواج زن‌های ایرانی و مردان افغان و تبادل هیئت با طالبان، هجوم افغان‌ها را به ایران بیشتر کرده است.

این روزنامه افزوده است: در همه کشور‌های دنیا تا جایی‌که به اتباع بیگانه مربوط می‌شود، وزارت خارجه نقش اصلی در مدیریت آن ایفا می‌کند، ولی ظاهراً در ایران این اختیار از وزارت خارجه گرفته شده و این وزارتخانه به مجری صرف دستورات بدل شده است و لذا هرگونه اظهارنظری از سوی وزارت خارجه در خصوص افغان‌ها به دل مردم نمی‌نشیند و از طرف دیگر سایه افکندن شایعه و ابهام نیز برای کشور نافع نیست.

دولت در این مقطع حساس مسئولیت بزرگی برای اقناع افکار عمومی و اجتناب از جریحه‌دار کردن احساسات مردم نسبت به پدیده افغان‌ها در ایران ازجمله زاد و ولد آنها، اقدامات خشونت‌آمیز آنها، ناامنی‌های روانی، انحصار فرصت‌های شغلی، آمد و شد بدون محدودیت و ... و از طرف دیگر جلوگیری از اظهارنظر مسئولین دایر بر استفاده از افغان‌ها برای شرکت در انتخابات ایران و آنچه که تحریک‌کننده افکار عمومی است و در نهایت نظارت و کنترل کامل کلیه تحرکات افغانستانی‌ها در ایران را دارد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
احمد
|
Turkey
|
۱۳:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
2
79
فعلا وزارت کشور که باید افاغنه را ساماندهی کند مشغول ساماندهی دانشگاه ها و اخراج استادان غیر همسو است. اگر سرشان خلوت شد انشاالله یه تفضلی به حضور مهاجران هم بکنند
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین