کد خبر: ۸۶۷۵۷۵
تاریخ انتشار : ۲۶ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۶

استامینوفن کدئین دار یا ساده مصرف کنیم؟

قرص سرماخوردگی علاوه بر استامینوفن، داروی ضد حساسیت و ضد احتقان هم دارد و افراد بهتر است مرتب فشارخون را اندازه گیری کنند، زیرا اثر داروی فشارخون را کم می‌کند.
استامینوفن کدئین دار یا ساده مصرف کنیم؟
آفتاب‌‌نیوز :

دکتر نوشین محمد حسینی، داروساز با بیان این مطلب افزود: اگر شما ۱، ۲ و ۳ روز استامینوفن مصرف کردید و سردردتان بهتر نشد و دلیل سردردتان را نمی‌دانید باید به پزشک مراجعه کنند. مشکل دیگر این است که وقتی شما مسکن را بی رویه مصرف می‌کنید ممکن است علائم یک بیماری را پوشش دهید.

وی با اشاره به تفاوت‌های استامینوفن کدئین دار با نوع ساده آن ادامه داد: ما در علم داروسازی، اصطلاحی داریم به نام سی نرژیسم یا هم افزایی برخی دارو‌ها یک تاثیر خودشان دارند و در کنار داروی دیگر اثرشان بیشتر می‌شود.

محمد حسینی در ادامه بیان کرد: به طور نمونه استامینوفن ساده ۳۲۵ میلی گرم یک اثر درمانی دارد وقتی به آن ۱۰ میلی گرم کدئین اضافه شود اثر اون ۳۲۵ میلی گرم بسیار زیاد می‌شود؛ و اگر ما بر اثر بیشتر استامخینوفن نیاز داریم؛ اما نخواهیم از دوز بیشتر استامینوفن به علت سمیت کبدی استفاده کنیم، در این موارد از استامینوفن کدئین دار استفاده می‌کنیم و این در هنگام درد‌های شدیدتر استفاده می‌شود.

وی اظهارکرد: استامینوفن کدئین دار otc نیست؛ ولی استامینوفن ساده داروی otc است. به علت اینکه کصرف کدئین برای بسیاری از افراد مضر است.

این داروساز در پاسخ به این پرسش که چه افرادی نباید از کدئین استفاده کنند؟، گفت: افرادی که یبوست دارند. افرادی که احتمال وابستگی به کدئین دارند. افرادی که دوره پس از درمان ترک اعتیاد را می‌گذارنند و افرادی که از دارو‌های خاص استفاده می‌کنند که احتمالا این دارو‌ها با کدئین تداخل دارند.

وی در ادامه تاکید کرد: در بیمارانی که شیمی درمانی می‌شوند پزشک ممکن است ترجیح دهد از استامینوفن ۵۰۰ میلی گرم استفاده کند، ولی از استامینوفن کدئین دار استفاده نکند.

محمد حسینی ادامه داد: استامینوفن کدئین دار ممکن است روی دید فرد، رانندگی کردن، کار با دستگاه‌های دقیق، اثر گذار باشد.. مصرف بی رویه و بدون حساب آن ممکن است وابستگی ایجاد کند.

این داروسار در پایان این برنامه رادیویی اظهارداشت: برخی از مسکن‌ها سمیّت کبدی دارند و برخی از آن‌ها سمیّت کلیوی دارند؛ بنابراین هنگام مصرف مسکن ها، اگر امکان مراجعه به پزشک ندارید حتی الامکان با داروساز مشورت کنید و اگر بیماری زمینه‌ای دارید مثلا بیماری‌های قلبی، کلیوی یا کبدی هنگام خرید دارو otc با دارو ساز مشورت کنید.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین