کد خبر: ۸۶۷۷۰۶
تاریخ انتشار : ۲۶ مهر ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۴
دود تمدید تحریم‌ها در چشم دلار رفت

پیش بینی قیمت دلار ۲۷ مهر ۱۴۰۲

قیمت دلار امروز با افزایش ۵۰۰ تومانی در کریدور جدید یک کانال صعود کرد. تمدید یا ماندگاری تحریم‌های تسلیحا j‌ی ایران که معامله‌گران بسیاری را دست به نقد نگه داشته بود، امروز تمدید شد. فعالان بازار ارز همزمانی شعله‌ورتر شدن آتش جنگ حماس و اسرائیل و تمدید تحریم‌ها را دلیل روند صعودی دلار می‌دانند.
پیش بینی قیمت دلار ۲۷ مهر ۱۴۰۲
آفتاب‌‌نیوز :

در روز جاری قیمت دلار با افزایش بیش از ۵۰۰ تومانی با قیمت ۵۱ هزار و ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومان در بازار آزاد معامله شد. بررسی بازار ارز حاکی از افزایش تقاضا برای خرید دلار و یورو است. این در حالی است که بسیاری از خریداران حاضر هستند دلار را چند پله بالاتر نیز خریداری کنند. عرضه دلار ابتدای روز کمی محدود بود، اما بعد از ظهر روند عرضه و تقاضا در تعادل قرار گرفت.

با مفروضات فعلی یعنی موضوع تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران، اوج‌گیری تنش‌های منطقه و زلزله افغانستان و تعطیلی بازار هرات تحلیلگران بازار، کف قیمت دلار را محدوده ۵۰ هزار و ۶۰۰ تومانی می‌دانند. به اعتقاد آن‌ها دلار بالای محدوده ۵۰ هزار تومانی و در کریدور جدید تثبیت شده است. همچنین معامله‌گران محدوده معاملاتی ۵۳ و ۵۴ هزار تومانی را به‌عنوان سقف معاملاتی فعلی بازار در نظر می‌گیرند.

تمدید تحریم‌ها قیمت دلار را بالا کشید؟

در روز‌های گذشته موضوع تمدید یا ماندگاری تحریم‌های تسلیحاتی ایران مورد توجه معامله‌گران بازار قرار داشت. بر اساس معاهده برجام، اروپا پذیرفته بود که در سال هشتم توافق یعنی ۱۸ اکتبر ۲۰۲۳ (مصادف با امروز ۲۶ مهر ۱۴۰۲) که آن را «روز انتقال» نامیده‌اند، تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی را لغو کند.

طی هفته‌های گذشته سناتور‌های آمریکایی در اقدامی تحریک‌آمیز در حال فشار به تروئیکای اروپایی (فرانسه، انگلیس و آلمان) بودند تا انقضای تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه برنامه موشکی و پهپادی ایران را در نظر نگیرند. در همین راستا ساعاتی پیش شورای اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای رسما اعلام کرد که اقدام‌های محدودکننده خود علیه جمهوری اسلامی را حفظ می‌کند و تحریم‌هایی که قرار بود از روز ۱۸ اکتبر لغو شوند، فعال باقی می‌مانند.

در بیانیه منتشرشده از سوی شورای اتحادیه اروپا آمده است که این اتحادیه دلایل معتبری دارد که بر اساس آن از لغو محدودیت‌هایی که قرار بود در ۱۸ اکتبر ۲۰۲۳ لغو شوند، خودداری کند. همچنین کشور‌های اروپایی تاکید کرده‌اند با توجه به اینکه ایران به تعهدات خود ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل عمل نمی‌کند، اروپا هم همچنان تحریم‌های خود در حوزه منع اشاعه و تسلیحاتی را فعال نگه می‌دارد.

اخبار مربوط به تحریم‌ها و توافقات برجام همواره مورد توجه بازار‌های مالی بوده است؛ با این وجود کارشناسان اقتصادی معتقدند اثر این اخبار بر بازار‌های مالی کم‌دوام و کوتاه‌مدت است.

فاصله از برجام بیشتر می‌شود؟

موج اخبار منفی ورودی به بازار‌های مالی با اخبار مربوط به افزایش تنش و درگیری میان حماس و اسرائیل بیشتر شد. تحلیلگران بازار می‌گویند در صورتی که فرضیه دخالت ایران در جنگ منطقه از سوی غرب تایید شود، شرایط مدیریت بازار‌های مالی برای سیاست‌گذار بیش از پیش سخت خواهد شد. زیرا دسترسی ایران به منابع ارزی محدود خواهد شد و چشم‌انداز برجام و احتمال توافق نیز از آنچه که هست دورتر خواهد رفت.

در روز جاری قیمت دلار در بازار‌های همسایه افزایش داشت. با وجود اینکه همچنان بازار هرات تعطیل است دلار سلیمانیه رشد ۳۰۰ تومانی داشت و با قیمت ۵۱ هزار تومان معامله شد. درهم امارات نیز با افزایش ۱۲۰ تومانی به کانال بالاتر راه یافت و با قیمت ۱۴ هزار و ۱۰۰ تومانی معامله شد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین