کد خبر: ۸۷۴۱۷۶
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۲۵ آبان ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۸
رویترز ادعا کرد که "ایران در جنگ حماس با اسرائیل مداخله نمی‌کند"

ادعای گلایه رهبر انقلاب از اسماعیل هنیه بخاطر بی‌خبر نگه‌داشتن تهران از حمله به اسرائیل| حماس: دروغ است!

«اسامه حمدان» عضو دفتر سیاسی جنبش مقاومت فلسطین(حماس)  گفت: آنچه در خبر منتشره توسط خبرگزاری رویترز درباره دیدار برادر مجاهد اسماعیل هنیه با حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی آمده، دروغ و افترای محض است واین خبرگزاری به جای ارائه اطلاعات،اقدام به انتشار دروغ‌های بی‌ارزش کرده است.
ادعای گلایه رهبر انقلاب از اسماعیل هنیه بخاطر بی‌خبر نگه‌داشتن تهران از حمله به اسرائیل| حماس: دروغ است!
آفتاب‌‌نیوز :

خبرگزاری رویترز در گزارشی ادعا کرد که سه مقام ایرانی به این خبرگزاری گفته اند که رهبر انقلاب در دیدار اخیر با رهبران حماس به آن‌ها اطلاع داده‌اند که تهران وارد جنگ با اسرائیل نخواهد شد. عضو دفتر سیاسی حماس اما گفته است "خبر منتشر شده توسط خبرگزاری رویترز، دروغ و افترای محض است."

اسامه حمدان در گفتگو با خبرگزاری ایرنا گفت: همگان از ماهیت رابطه بین جنبش حماس و جمهوری اسلامی ایران و همچنین موضع این کشور در حمایت از قضیه و ملت فلسطین و مقاومت آن و به ویژه جنبش حماس اطلاع دارند و دیدگاه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پشتیبانی از مقاومت فلسطین را می دانند. بنابراین به دلیل ضروریات و ماهیت رابطه بین طرفین، نمی‌توان مطالبی از این دست را باور کرد.  ما درباره این دیدار مثبت هیچ‌گونه اظهارنظری نکردیم. بلکه می‌گوییم که این دیدار، در ادامه روند رابطه خوب و متمایز حماس با جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است.

عضو دفتر سیاسی جنبش حماس درباره دلایل انتشار این گونه اخبار گفت: طبیعی است که به این نتیجه برسیم که انتشار این گونه اخبار مغرضانه ناشی از دو دلیل اصلی است. اولاً: مقاومت در غزه در عملکردش در زمینه تحت فشار قرار دادن رژیم صهیونیستی موفق بوده است و همگان به میزان جنایات این رژیم و حملاتش به زنان و کودکان و غیر نظامیان بی دفاع پی برده اند. ثانیا: میزان تأثیرگذاری و کارایی مقاومت در زمینه هدف قرار دادن دشمن و ارتش و ماشین آلات جنگی آن را نشان می دهد.

اسامه حمدان افزود: انتشار این گونه اخبار، همچنین تلاشی برای تخریب وجهه مقاومت [فلسطین] و محور مقاومت در منطقه از طریق انتشار اخبار دروغ یا تلاش برای طرح مطالب منفی درباره آنهاست. زیرا بی تردید نفوذ مقاومت در سطح منطقه در حال افزایش است و این امر باعث نگرانی شدید رژیم اسرائیل و حامیانش است و هر اندازه که مقاومت پیشروی کند و نقش آن افزایش یابد به همان اندازه باعث نگرانی دشمن خواهد شد و در نتیجه از همه ابزارهای انتشار اخبار و مطالب دروغ و ساختگی بهره خواهد گرفت. ما مشاهده کردیم که چگونه دشمن صهیونیستی از ۴۰ روز پیش تاکنون در رویارویی با مقاومت برای تحریف و جعل بسیاری از مسائل و دروغ پردازی تلاش کرده است. به همین دلیل، مایه تعجب نخواهد بود که برخی طرف ها از رسانه ها نیز در زمینه دروغ در جهت هدف های دیگر بهره برداری کنند.

عضو ارشد جنبش مقاومت اسلامی فلسطین همچنین درباره وضعیت میدانی در نوار غزه گفت: بی تردید رویارویی مستقیمی بین مقاومت و اشغالگران در حال وقوع است و در هر ساعتی از شبانه روز، مقاومت با نیروهای نظامی و ماشین جنگی صهیونیست ها که به وسیله آنها وارد نوار غزه می شوند درگیر است و مقاومت، با اراده کامل و قوی خود، نبرد را براساس نقشه های از پیش تعیین شده به پیش می برد و ما بر این باوریم که ان شاء الله نتیجه این رویارویی، پیروزی بر دشمن خواهد بود.

این شخصیت سیاسی برجسته فلسطینی تصریح کرد: دشمن اعتراف کرده است که از زمان آغاز عملیات زمینی حداقل ۴۵۰ سرباز و افسر صهیونیست کشته و زخمی شده اند و مقاومت به طور صریح و واضح اعلام کرده که در جریان عملیات زمینی، توانسته است ۱۸۰ دستگاه از ماشین آلات جنگی رژیم اشغالگر اعم از تانک یا نفربر زرهی هدف قرار داده و آنها را به طور کلی یا جزئی منهدم نماید.

اسامه حمدان همچنین تأکید کرد: مقاومت همچنان بر این باور است که هنوز در ابتدای عملیات رویارویی و مقابله با اشغالگران است و بر ادامه رویارویی و مقابله با تجاوز اشغالگران تأکید و اصرار دارد و بر این باوریم که آمار اعلام شده درباره انهدام ماشین آلات جنگی دشمن، حداقل ۱۵ درصد از تعداد تجهیزات و ماشین آلات ارسالی برای عملیات تجاوز به نوار غزه را تشکیل می دهند. اما به هر حال، ما به پیروزی از طرف پروردگار اطمینان داریم. به همین دلیل با همه امکاناتی را که امکان تأمین آنها وجود داشت فراهم کردیم و الحمد لله اراده و عزم مقاومت در میدان نبرد در شرایط خوبی است.

عضو ارشد جنبش حماس درباره حمایت محور مقاومت در لبنان، عراق و یمن به مقاومت فلسطین گفت: بی تردید برادران مقاومت لبنان در حزب الله از همان آغاز نبرد به طور مستقیم در حمایت از برادرانشان در غزه وارد صحنه شدند و بی تردید برادرانشان در مقاومت فلسطین از رویارویی این برادران با دشمن و تقدیم شهدا در این نبرد در راه قدس قدردانی می کنند.

اسامه حمدان افزود: همچنین طبیعتا باید از تلاش‌ها و اقدامات برادرانمان در مقاومت عراق یا انصار الله تقدیر کنیم. زیرا این اقدامات یک پیام آشکار به جهان و همه طرف های ذیربط است که مقاومت در همه جا، یک هدف و دیدگاه واحد دارد و هدف واضح و آشکار اعلامی آن، آزادسازی فلسطین، بیت المقدس و مسجد الاقصی است.

عضو ارشد جنبش حماس در پایان تأکید کرد: این هدف، فقط آرزو، شعار یا باور نیست. بلکه راه و برنامه عملی است که همه تلاش ها برای آن به عمل می آید و همه امکانات برای آن بسیج می شود. علاوه بر این در رأس همه آنچه در این راه تقدیم می شود شهدای ما هستند که آنها را مورد تقدیر و تکریم قرار می دهیم و از خداوند سبحانه و تعالی می خواهیم آنها را بپذیرد. همچنین مشاهده می کنیم که در این راه شاهد شهادت مجاهدانی از کشورهای مختلف و در جبهه های متعدد و شرایط اجتماعی متفاوت هستیم که بدون اعتنا به تهدیدات یا حجم ماشین جنگی یا توانایی های دشمن در زمینه وارد آوردن ضربه، وارد صحنه می روند و پیشروی می کنند و این امر را جزو نیازمندی های دستیابی به پیروزی می دانیم و قطعا خداوند مجاهدان را یاری خواهد کرد که او توانا و شکست ناپذیر است.

ادعای رویترز چه بود؟

خبرگزاری رویترز مدعی شد که در دیداری که در اوایل نوامبر میان اسماعیل و هنیه و رهبر انقلاب در تهران صورت گرفته، رهبر ایران به این مقام ارشد حماس گلایه کرده‌اند که چرا پیشتر اطلاعی در خصوص حمله آن‌ها به اسرائیل نداده است. به ادای رویترز رهبر انقلاب در ادامه به هنیه گفته‌اند که قرار نیست جمهوری اسلامی وارد این جنگ شود. 

به نوشته یورونیوز؛ مقام‌های ارشد ایرانی و حماس که نخواستند نامشان فاش شود همچنین به رویترز گفته‌اند که رهبر انقلاب در این دیدار به اسماعیل هنیه تاکید کرده‌اند که جمهوری اسلامی به حمایت سیاسی و اخلاقی خود از حماس ادامه می‌دهد، اما مستقیما در این درگیری مداخله نخواهد کرد. 

رویترز ادعا کرده است که حتی حزب‌الله لبنان هم از حمله گروه حماس به اسرائیل مطلع نبوده و پس از آغاز جنگ از وقوع آن مطلع شده است. سه منبع نزدیک به این گروه لبنانی به رویترز گفته‌اند که جنگنده‌های حزب‌الله حتی در روستا‌های نزدیک به خط مقدم با اسرائیل هم نبوده‌اند و هیچ وضعیت آماده‌باشی در خصوص این گروه برقرار نبوده است. 

یکی از فرماندهان حزب‌الله در این خصوص به رویترز می‌گوید: «ما بعد از آغاز جنگ از وقوع آن مطلع شدیم.» 

رویترز به نقل از ۶ مقام آگاه مدعی شده که ایران مستقیما در این درگیری مداخله نخواهد کرد مگر اینکه به صورت مستقیم از سوی ایالات متحده و یا اسرائیل مورد حمله قرار گیرد. این افراد اضافه کرده‌اند که این استراتژی تلاشی مدون برای نشان دادن همبستگی با حماس در غزه و همچنین درگیر کردن نیرو‌های اسرائیلی و آمریکایی است بدون اینکه کار به رویارویی مستقیم با اسرائیل و آمریکا کشیده شود. 

دنیس راس، دیپلمات ارشد پیشین آمریکایی و رئیس اندیشکده واشنگتن برای سیاست خاورنزدیک در این خصوص می‌گوید: «این روش ایران برای ایجاد بازدارندگی است. آن‌ها می‌خواهند با این اقدامات این پیام را منتقل کنند که تا زمانی که به ما حمله نکنید وضعیت همینطور است، اما اگر به ما حمله کنید آن‌وقت همه چیز تغییر خواهد کرد.» 

به ادعای رویترز، حزب‌الله هم حملات خود را به گونه‌ای تنظیم کرده که درگیری‌ها را تا حد زیادی در نوار باریک مرزی با اسرائیل حفظ کند و حتی در روز‌های اخیر به آن شدت هم بخشیده است، اما در عین حال تلاش کرده این درگیری‌ها از حد مشخصی فراتر نرود. 

یکی از منابع نزدیک به حزب‌الله به رویترز گفته است که حماس خواستار این است که حزب‌الله حملات موشکی خود را به عمق اسرائیل انجام دهد، اما این گروه لبنانی معتقد است که این امر باعث خواهد شد اسرائیل بدون توقف حمله به غزه، لبنان را هم ویران کند. 

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۵
1
19
یعنی چه ؟یعنی خبر داده بودند !
ناشناس
|
Romania
|
۱۳:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۵
1
18
چی دروغ است
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین