کد خبر: ۸۷۴۳۳۶
تاریخ انتشار : ۲۵ آبان ۱۴۰۲ - ۲۳:۱۹

کاخ سفید: چین از نفوذ خود بر ایران استفاده کند/حماس از بیمارستان الشفا استفاده نظامی می‌کرد

جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت کاخ سفید گفت که ایالات متحده آمریکا مایل است چین از نفوذ خود بر ایران برای جلوگیری از جنگ گسترده تر در منطقه استفاده کند.
کاخ سفید: چین از نفوذ خود بر ایران استفاده کند/حماس از بیمارستان الشفا استفاده نظامی می‌کرد
آفتاب‌‌نیوز :

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در پی دیدار جو بایدن رئیس جمهور آمریکا با شی جین پینگ رئیس جمهور چین روز پنحشنبه به وقت محلی به خبرنگاران گفت که آمریکا مایل است چین از خطوط ارتباطی خود با ایران استفاده کرده و این پیام را بدهد که باید از یک جنگ گسترده تر در خاورمیانه اجتناب شود.

کربی در پاسخ به این سوال که آیا جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا از چین تضمینی دریافت کرده است که پکن از ایران خواهد خواست حملات به نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه را متوقف کند، گفت: ما قطعا آنها را تشویق می کنیم که از این خطوط استفاده کنند تا به ایرانی ها بگویند ما نمی خواهیم شاهد گسترش یا تشدید درگیری در منطقه باشیم.

پیش از این، رسانه ها به نقل از بایدن اعلام کردند که او گفته است از رئیس جمهور چین خواسته از نفوذ خود بر ایران استفاده کند و از تهران بخواهد نیروهای وابسته به آن حملات به اهداف آمریکا در خاورمیانه را متوقف کنند.

کربی همچنین گفت: بایدن روشن کرده که هیچ تغییری در سیاست ما در قبال چین واحد رخ نداده است. ما از استقلال تایوان حمایت نمی‌کنیم اما مطابق با قانون روابط تایوان، توانایی‌های دفاعی به آن ارائه می‌کنیم.

این سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید درباره دیدار روز چهارشنبه بایدن با شی جین‌پینگ رئیس جمهوری چین نیز گفت: بایدن با احساس خوب از دیدار چهارساعته (با شی) بازگشت‌. پیشرفت‌هایی در برخی جنبه‌های دارای اهمیت حاصل شده است.

این مقام ارشد کاخ سفید همچنین مدعی شد که آمریکا به ارزیابی اطلاعاتی خود اطمینان دارد که حماس از بیمارستان الشفا در نوار غزه به عنوان مرکز فرماندهی استفاده می‌کرد.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا پس از نشست چهار ساعته با رئیس جمهور چین چهارشنبه شب به وقت محلی در جمع خبرنگاران گفت: درباره جنگ میان اسرائیل علیه حماس نیز گفت جنگ زمانی پایان می یابد که حماس توان کشتن اسرائیلی‌ها را نداشته باشد.

رئیس جمهورآمریکا ادعاهای اسرائیل در خصوص بیمارستان الشفاء در نوار غزه را تکرار کرد و گفت که حماس با مخفی کردن مقر نظامی خود زیر بیمارستان مرتکب جنایت جنگی شد.

او همکاری گسترده قطر در مذاکرات آزادی اسرای دو طرف فلسطینی و اسرائیلی را اعلام کرد و گفت که باید وقفه بشردوستانه کافی برای آزادی گروگانها در غزه وجود داشته باشد. رئیس جمهور آمریکا در عین حال افزود تمام تلاش خود را بری آزادی گروگانها به کار می گیرد.

بایدن همچنین گفت: به نتانیاهو گفتم که تشکیل دو دولت تنها راه حل مناقشه اسرائیل و فلسطین است و تاکید کردم که اشغال دوباره غزه اشتباه خواهد بود.

کاخ سفید: به ارسال تسلیحات به اوکراین ادامه می دهیم 

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا همچنین گفت که که ایالات متحده به ارسال تسلیحات دفاعی به اوکراین ادامه می‌دهد.

پیش از این، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا اعلام کرد که کنگره باید درخواست کاخ سفید برای کمک به اوکراین را به منظور جلوگیری از ایجاد پیامدهای جدی برای دفاع کی‌یف تایید کند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید به خبرنگاران گفت: هر هفته که می‌گذرد، توانایی ما برای حمایت کامل از آنچه احساس می‌کنیم برای دادن به اوکراین به منظور دفاع از سرزمین و ادامه پیشرفت‌هایش نیاز است، سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین