کد خبر: ۸۷۴۳۶۶
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار : ۲۶ آبان ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۹
عدم تحویل ماشین توسط خودروساز‌ها در موعد مقرر

زنگ خطر به صدا درآمد؛ سقوط آزاد آمار تولید خودروسازان در ۷ ماه

تولید خودرو و قطعات در مهر امسال نسبت به مهر سال گذشته، طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس سقوط ۳۲.۱ درصدی را تجربه کرده است، در حالی که در فروردین امسال تولید خودرو و قطعات نسبت به سال گذشته رشد ۴۰.۱ درصدی داشت.
زنگ خطر به صدا درآمد؛ سقوط آزاد آمار تولید خودروسازان در ۷ ماه
آفتاب‌‌نیوز :

عدم تحویل ماشین توسط خودروساز‌ها در موعد مقرر از پرتکرارترین گلایه‌های این روز‌های متقاضیان خودرو است. یک مشتری شرکت های خودروسازی گفت: من در مردادماه تکمیل وجه را انجام داده‌ام و باید در اول مهر ماشین خود را تحویل می‌گرفتم، اما با گذشته ۵۴ روز از ماشین خبری نیست، چرا وقتی ماشین تحویل نمی‌دهند، تکمیل وجه از سوی خریدار را پیگیری می‌کنند.

خودروسازان به واسطه عملکردشان همواره در نوک پیکان انتقاد مردم قرار دار‌ند و به گفته کارشناسان، مطالبات خودرو‌یی صندلی وزارت صنعت را در خیلی از دولت‌ها متزلزل کرده است.

در دولت سیزدهم هم ۱۰ اردیبهشت امسال مطالبات خودرویی نمایندگان مجلس با وجود برنامه مشخص فاطمی امین، وزیر صمت وقت برای مدیریت بازار خودرو و راه‌انهدازی سامانه یکپارچه، به برکناری وی از مقام وزارت ختم شد و خردادماه عباس علی‌آبادی با رای اعتماد به جای فاطمی امین وزیر صمت شد.

طی سال‌های اخیر تنها زنگ خطر بازار خودرو از قیمت ماشین به صدا در آمده است و مطالبه مردم زمانی داغ می‌شود که قیمت‌ها رشد کنند.

* زنگ خطر سقوط آزاد تولید توسط خودروسازها به صدا درآمد

‌حسین احمدی کارشناس حوزه صنعت گفت: عملکرد خودروساز‌ها و شاخص‌هایی نظیر تولید، قبل از آنکه رشد قیمتی در بازار اتفاق بیفتد، آینده بازار خودرو را پیش‌بینی می‌کند و توجه‌ها بیشتر از اینکه معطوف به قیمت باشد، باید به شاخص‌هایی نظیر تولید خودرو معطوف شود.

‌نگاهی به آمار تولید خودروساز‌ها بر اساس گزارش تحولات صنعت «مرکز پژوهش‌های مجلس»، می‌تواند عملکرد کارخانه‌های خودروساز را تصویر کند؛ بر اساس این گزارش، تولید خودروساز‌ها امسال با رشد ۴۰.۱ درصدی در فروردین نسبت به فرودین سال گذشته آغاز شد و این رشد تا مردادماه ادامه داشت، اما در شهریور و مهر ۱۴۰۲ نسبت به مدت مشابه سال قبل، شاهد کاهش تولید خودرو توسط خودروساز‌ها بودیم.

‌تولید خودرو در شهریور امسال نسبت به پارسال ۱۴.۵ درصد و در ماه مهر ۱۴۰۲ نسبت به مهر ۱۴۰۱، میزان ۳۲.۱ درصد کاهش داشت، برای مثال اگر یک شرکت خودروسازی در مهر سال گذشته ۱۰۰۰ دستگاه تولید کرده بود، تولید مهر سال ۱۴۰۲ آن به ۶۷۹ خودرو تقلیل پیدا کرده است.

زنگ خطر به صدا درآمد؛ سقوط آزاد آمار تولید خودروسازان در ۷ ماه

* دلیل عدم تحویل به‌موقع خودرو توسط خودروساز

پیشتر، مدیرعامل ایران‌خودرو در توضیح دلیل تاخیر در تحویل ۱۹۷۰۰ دستگاه خودرو به مردم، از بروز مشکل بین این خودروساز و مجموعه‌ای صحبت می‌کند که ذیل وزارت صمت است، طبق قانون باید ۱.۵ درصد مبلغ خودرو به صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته پرداخت تا مجوز شماره‌گذاری صادر شود.

در این راستا، حسین احمدی کارشناس حوزه صنعت به خبرنگار فارس گفت: هر ماشین ثبت‌نام شده در سامانه یکپارچه یک تعهد برای خودروساز‌ها است و به نظر می‌رسد، روند کاهش تولیدی که زنگ خطر آن از خرداد به صدا درآمد و در شهریورماه تحقق یافت، علت اصلی عدم تحویل خودرو به متقاضیان تلقی شود.

از سوی دیگر، احمد علی مردانی، فعال بازار خودرو به خبرنگار فارس گفت: تفاوت قیمت تحویل خودرو در کارخانه و بازار به ضرر کارخانه تمام شده و همین ضرر دهی عامل عدم تحویل خودرو به مردم است، بنابراین قیمت خودرو باید آزاد و به مردم تحویل داده شود.

* کاهش تولید خودرو چه تاثیر در بازار دارد؟

 کاهش تولید خودرو در ۲ ماه گذشته زنگ خطری برای بازار دارد، محمدصادق زرینی، کارشناس اقتصادی گفت: کاهش تولید در اقتصاد به معنای افزایش قیمت این کالا در آینده است و دستگاه نظارتی باید با وسواس بیشتری علت این کاهش تولید را رصد و زمینه را برای افزایش تولید مهیا کند تا بازار به هم نریزد.

این کارشناس اقتصادی در ادامه گفت: شائبه‌هایی از احتکار خودرو در بازار وجود دارد و یکی از دلایل کاهش تولید و احتکار، می‌تواند افزایش موجودی انبار خودروساز‌ها و افزایش هزینه انبارداری آن‌ها باشد، موضوعی که در صورت صحت، تایید گزاره احتکار خودرو است.

* بازار خودرو منتظر تصمیم مسئولان

‌خودرو یکی از کالا‌های مهم در زندگی مردم است و طی سال‌های اخیر، قیمت‌ها بالا توان خرید را از مردم گرفته و داد مسئولان عالی‌رتبه را نیز درآورده است. حال باید منتظر ماند و دید آیا شرایط به بهبود بازار خودرو ختم می‌شود یا در همچنان به پاشنه سابق می‌گردد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۶
1
18
راهکارهای کالابرگی دولت مستقر نتیجه بهتری در پی نخواهد داشت. هر چند که اگر صد سال هم در قدرت باقی بمانند باز هم تقصیرها متوجه دولت روحانی خواهد بود.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۶
0
3
صورتهای مالی خودروسازها یعنی ورشکستگی به صورت کامل.انفعال سازمان بورس بسیار مضحک هست.چطور شرکت هایی که چند برابر سرمایه ثبت شده زیان انباشته دارند در تابلوی اصلی بورس در حال معامله سهم هستند؟ تو کدام کشوری دولت خودروساز بورسی رو میاد مجبور میکنه که با قیمت دستوری خودرو بین مردم تقسیم کنه؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۶
2
1
عوضش قیمت ها ۳۳ در صد افزایش یافته
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین