کد خبر: ۸۹۱۲۳۳
تاریخ انتشار : ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۳
ضمن رد اتهامات علیه نیرو‌های مسلح ایران

نامه ایران به شورای امنیت: عملیات‌های آمریکا به صورت تعمدی غیرنظامیان را هدف قرار داده است

نمایندگی ایران نزد سازمان ملل متحد در نامه‌ای به شورای امنیت در واکنش به حملات آمریکا به عراق و سوریه نوشت: این عملیات‌های غیرقانونی به صورت تعمدی غیرنظامیان و زیرساخت‌های ضروری را مورد هدف قرار داده است.
نامه ایران به شورای امنیت: عملیات‌های آمریکا به صورت تعمدی غیرنظامیان را هدف قرار داده است
آفتاب‌‌نیوز :

 نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نامه‌ای به شورای امنیت ضمن رد اتهامات علیه نیرو‌های مسلح ایران، حمله آمریکا به کشور‌های عراق و سوریه را محکوم کرد.

متن کامل نامه ایران به شرح زیر است:

در ادامه مکاتبات پیشین، از جمله نامه‌های مورخ ۴ دسامبر ۲۰۲۳، ۲ ژانویه، و ۳۰ ژانویه ۲۰۲۴ (S/۲۰۲۳/۹۵۳، S/۲۰۲۴/۹، S/۲۰۲۴/۱۱۰)، مکاتبه حاضر در پاسخ به نامه مورخ فوریه ۲۰۲۴ (S/۲۰۲۴/۱۳۵) نماینده دائم ایالات متحده نزد سازمان ملل متحد، تهیه شده است. 

جمهوری اسلامی ایران ضمن رد قاطعانه اتهامات بی اساس مندرج در نامه مربوط علیه نیرو‌های مسلح ایران، عملیات نظامی انجام شده توسط ایالات متحده آمریکا در خاک عراق و سوریه در تاریخ ۲ فوریه ۲۰۲۴ را به شدت محکوم می‌کند. 

این عملیات‌های غیرقانونی به صورت تعمدی غیرنظامیان و زیرساخت‌های ضروری را مورد هدف قرار داده و منجر به تلفات و جراحات متعدد بین غیرنظامیان شده است. چنین اقدامات غیرقانونی نه تنها ناقض قوانین بین‌المللی و منشور ملل متحد، به ویژه ماده ۲ (۴) بوده، بلکه صلح و ثبات منطقه را به خطر می‌اندازد و تهدیدی جدی برای صلح و امنیت بین‌المللی به شمار می‌رود.

علاوه بر این، جمهوری عراق و جمهوری عربی سوریه اقدامات نظامی آمریکا را که آشکارا تمامیت ارضی، حاکمیت و استقلال این دو کشور را نقض می‌کند، به شدت محکوم می‌کنند. بنابراین، ابلاغیه‌ای که ایالات متحده به موجب ماده ۵۱ منشور سازمان ملل به شورای امنیت ارائه می‌کند، فاقد توجیه قانونی است و چنین اقداماتی را مشروعیت نمی‌بخشد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین