کد خبر: ۸۹۳۰۰۲
تاریخ انتشار : ۲۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۳

دیدار دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با همتای روس در بیشکِک

دبیران شورای امنیت ملی ایران و روسیه در حاشیه ششمین نشست دبیران و مشاوران امنیت ملی کشور‌های منطقه درباره افغانستان که در بیشکک پایتخت قرقیزستان برگزار می‌شود دیدار و گفتگو کردند.
دیدار دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با همتای روس در بیشکِک
آفتاب‌‌نیوز :

علی اکبراحمدیان و نیکلای پاتروشف، دبیران شورای امنیت ملی ایران و روسیه در حاشیه ششمین نشست دبیران و مشاوران امنیت ملی کشور‌های منطقه درباره افغانستان که در بیشکک پایتخت قرقیزستان برگزار می‌شود، دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار طیف گسترده‌ای از موضوعات مورد علاقه دو کشور در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی وامنیتی از جمله توجه ویژه به مبارزه با تروریسم، مسائل امنیت اطلاعات، مشکلات تامین امنیت اقتصادی روسیه و ایران در شرایط فشار تحریم‌های کشور‌های غربی و همچنین مقابله با تلاش‌ها برای مداخله در امور داخلی کشور‌های مستقل مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در جریان ملاقات انجام شده میان احمدیان و پاتروشف، توسعه یک توافقنامه جامع بلندمدت جدید دوجانبه مورد بررسی قرار گرفت و تاکید شد که انعقاد این سند بنیادی، انگیزه‌ای قدرتمند برای گسترش بیشتر همکاری‌های دوجانبه سودمند در همه زمینه‌ها ایجاد خواهد کرد.

در جریان این گفتگو همچنین درباره روند‌های جهانی و منطقه‌ای و نیز تماس‌های دوجانبه و چند جانبه آتی بین شورا‌های امنیت ملی روسیه و ایران در سال ۲۰۲۴ بحث و تبادل نظر شد و برنامه فعالیت کارگروه‌های شورا‌های امنیت ملی دو کشور در مورد موضوعات مورد علاقه طرفین هم مورد توافق قرار گرفت.

علی اکبر احمدیان نماینده رهبر انقلاب و دبیر شورای عالی امنیت ملی به دعوت همتای قرقیزستانی برای شرکت در ششمین نشست دبیران و مشاوران امنیت ملی کشور‌های منطقه درباره افغانستان پیش از ظهر پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۲ در رأس هیأتی عازم بیشکک شد.

جمهوری اسلامی ایران بنیانگذار این نشست است. پنج دور قبلی این نشست در ایران، روسیه، هند و تاجیکستان  برگزار شده است.

در این نشست‌ها، عالی‌ترین مقام‌های امنیت ملی کشور‌های منطقه شامل جمهوری اسلامی ایران، روسیه، چین، هند، تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان، ازبکستان و ترکمنستان شرکت می‌کنند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین