کد خبر: ۸۹۷۱۲۰
تاریخ انتشار : ۱۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۱

احمدی‌نژاد و رئیسی در میزان مشارکت انتخابات مجلس رکوردشکنی کردند!

نکته قابل توجه، کمترین میزان مشارکت در ادوار انتخابات مجلس در نخستین دولت‌های روسای جمهوری است که اول به ابراهیم رئیسی رسیده سپس محمود احمدی نژاد. از سویی در همین ۲ دوره شاهد حضور چهره‌های نزدیک به دولت در مجلس شورای اسلامی هستیم تا جاییکه نگرانی‌ها از حضور تندرو‌ها اینبار بیش از پیش شدت گرفته است.
احمدی‌نژاد و رئیسی در میزان مشارکت انتخابات مجلس رکوردشکنی کردند!
آفتاب‌‌نیوز :

محمود احمدی نژاد و ابراهیم رئیسی هر دو پس از دو سال ریاست جمهوری مانند دیگر دولت‌ها برگزارکننده انتخابات مجلس بودند که بررسی نتایج آن قابل تأمل است.

دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ۱۱ اسفندماه امسال در حالی برگزار شد که طبق اعلام وزیر کشور، مشارکت در این انتخابات ۴۱ درصد بوده است و به این ترتیب رکوردی تازه در دولت سیدابراهیم رئیسی به عنوان کمترین میزان مشارکت پس از انقلاب اسلامی ثبت شد.

نکته مورد توجه این است که همه روسای جمهوری از سال ۱۳۶۹ و دوره ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی، ۲ سال پس از آغاز دولتشان برگزارکننده انتخابات مجلس بوده اند.

خاتمی و روحانی پیشتاز شدند
اگر تحلیل‌هایی را مبنا قرار دهیم که تاکید دارد میزان حضور مردم پای صندوق‌های رأی به نوعی تایید عملکرد دولت مستقر هم قلمداد می‌شود و یکی از دلایل تاثیرگذار است، با بررسی نرخ مشارکت می‌بینیم بیشترین میزان مشارکت در اولین انتخابات بعد از روی کار آمدن روسای جمهور پیشین، به دولت اول سیدمحمد خاتمی با ۶۷.۳۵ درصد در انتخابات مجلس ششم تعلق دارد و سپس به حسن روحانی با ۶۱.۸۳ درصد در زمان برگزاری انتخابات مجلس دهم می‌رسد.

رکوردزنی رئیسی و احمدی نژاد در ثبت کمترین میزان مشارکت
اما نکته قابل توجه دیگر، کمترین میزان مشارکت در ادوار انتخابات مجلس در نخستین دولت‌های روسای جمهوری است که اول به ابراهیم رئیسی رسیده سپس محمود احمدی نژاد.

از سویی در همین ۲ دوره شاهد حضور چهره‌های نزدیک به دولت در مجلس شورای اسلامی هستیم تا جاییکه نگرانی‌ها از حضور تندرو‌ها اینبار بیش از پیش شدت گرفته است.

در مجلس هشتم نهایتا چهره‌ای همچون علی لاریجانی ریاست را عهده دار شد که همسویی با احمدی نژاد نداشت و توانست اقدامات دولت را با مدیریت مجلس تحت نظارت قرار دهد و استقلال پارلمان را حفظ کند، اما همزمان با دولت رئیسی، چه کسی قرار است ریاست مجلس دوازدهم را بر عهده بگیرد که هم نظارت به درستی انجام شود هم قانونگذاری مبتنی بر منافع ملی نه خواسته‌های دولت صورت گیرد، آقاتهرانی، نبویان، قالیباف یا...؟

رئیس جمهور

سال برگزاری انتخابات

ادوار مجلس

میزان مشارکت

علی اکبر هاشمی رفسنجانی

۱۳۷۱

چهارم

۵۷.۸۱

سیدمحمد خاتمی

۱۳۷۸

ششم

۶۷.۳۵

محمود احمدی نژاد

۱۳۸۶

هشتم

۵۵.۰۴

حسن روحانی

۱۳۹۴

دهم

۶۱.۸۳

سیدابراهیم رئیسی

۱۴۰۲

دوازدهم

۴۱

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین