کد خبر: ۸۹۷۵۲۰
تاریخ انتشار : ۲۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۷

فیلم| رکورد افزایش دمای زمستان در مراکش

در اواسط فوریه، افزایش بسیار قابل توجهی در دما در سراسر قلمرو مراکش ثبت شد که بیش از ۱۰ درجه از میانگین معمول این ماه در چندین منطقه فراتر رفت.
فیلم| رکورد افزایش دمای زمستان در مراکش
آفتاب‌‌نیوز :

اداره کل هواشناسی مراکش در زمستان امسال دما‌های بی سابقه‌ای را ثبت کرد و به بالاترین سطح خود در ژانویه رسید که گرم‌ترین ماه پادشاهی از سال ۱۹

حسین یوعابد، یکی از مسئولان اداره کل هواشناسی مراکش به خبرگزاری فرانسه گفت: مراکش گرم‌ترین ژانویه را از زمان آغاز اولین اندازه گیری دما در سال ۱۹۴۰ داشته است.

وی با بیان اینکه میانگین دمای هوا در این ماه نسبت به مدت مشابه سال‌های ۱۹۹۱ تا ۲۰۲۰ رکورد بیش از ۳.۸ درجه ۳.۸ افزایش یافته و خاطرنشان کرد: از رکورد‌های روزانه ثبت شده پیش از این در چندین منطقه فراتر رفته است.

یوعابد توضیح داد که این پدیده غیرمعمول نتیجه فشار جوی زیاد حاکم بر بخش غربی حوزه مدیترانه است که باعث تحریک باد‌های خشک و گرم بیابانی در طول روز بر فراز کشور ما می‌شود.

بر اساس آنچه یوعابد اضافه کرد، در اواسط فوریه، افزایش بسیار قابل توجهی در دما نیز در سراسر قلمرو مراکش ثبت شد که بیش از ۱۰ درجه از میانگین معمول این ماه در چندین منطقه فراتر رفت.

یوعابد خاطرنشان کرد که این پدیده‌های اقلیمی در زمینه جهانی که شاهد افزایش دما است بازتاب عواقب گرمایش جهانی است.

حدود یک چهارم اروپا و شمال مغرب امسال از خشکسالی رنج می‌برند. طی سه ماه پایانی سال گذشته، مراکش شاهد افزایش دمای ۱.۳۰ درجه بالاتر از میانگین سالانه بود که باعث افزایش سطح تبخیر آب ذخیره شده در سد‌ها شد و تنش آبی که این کشور از آن رنج می‌برد تشدید کرد.

خشکسالی به دلیل تأثیر مستقیم آن بر بخش کشاورزی، یک مشکل بزرگ در مراکش است.

 
 

 

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین