کد خبر: ۸۹۷۹۱۴
تاریخ انتشار : ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۲

خنثی سازی ۴ هزار عملیات تروریستی در نقطه صفر مرزی

«مرزبانی فراجا امسال ۲۱ هزار میلیارد تومان کالای قاچاق کشف و توقیف و ۱۳ هزار و ۵۲۹ پرونده قاچاق را برای این کالا‌ها تشکیل داد؛ همچنین ۲۷ هزار و ۵۷۷ فقره پرونده اقتصادی را مرزبانان به محاکم قضائی ارجاع داده است.»
خنثی سازی ۴ هزار عملیات تروریستی در نقطه صفر مرزی
آفتاب‌‌نیوز :

فرمانده مرزبانی فراجا گفت: در سال جاری بیش از ۴ هزار تحرک عناصر تروریستی در نقطه صفر مرزی خنثی شده است.

سردار احمدعلی گودرزی، فرمانده مرزبانی فراجا صبح امروز (سه‌شنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۲) در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: امسال در سه مرحله تجهیزاتی، توان رصد و حرکتی مرزبانان را ارتقا داده‌ایم، به عنوان مثال از پهپاد‌ها در پایش مرز‌های زمینی و آبی استفاده کرده‌ایم.

گودرزی خاطرنشان کرد: امسال برای نخستین بار مرکز آموزش تفنگدار دریایی را افتتاح کرده‌ایم تا ناخدا‌ها و ملوانان شناور‌ها آموزش‌های لازم را ببینند. همچنین قرار است که برجک‌ها و پاسگاه‌ها به فیبر نوری، انواع پرنده‌ها و دیگر تجهیزات رصدی مجهز شوند.

وی با بیان این که در بیشتر پاسگاه‌های مرزبانی برق‌کشی انجام شده است، گفت: طرح خوشایندسازی محیط خدمت در ۶۰۰ واحد مرزی اجرا شده است تا هم محیط خدمت برای مرزنشینان خوشایند شود و هم اقتدار مرزبانان بالاتر رود.

گودرزی با بیان این که ۶۱۰ کیلومتر از جاده‌های مرزی مرمت و بازسازی شده است، اظهار داشت: تعداد زیادی رادار در دریا و سیستم‌های الکترونیکی ایجاد کردیم تا قبل از اینکه حریف به مرز‌های ایران ورود کند، شناسایی و رهگیری شود.

فرمانده مرزبانی انتظامی کشور تاکید کرد: تلاش داریم تا دوربین‌های اپتیکی را در داخل کشور تولید کنیم و برای تجهیزات مرزی به توان داخلی تکیه کنیم و تا جایی که امکان داشته باشد تجهیزاتی از خارج از کشور وارد نکنیم.

وی با بیان این که مرزبانان تلاش دارند تا محیطی امن برای فعالیت سرمایه‌گذاران ایجاد کنند، خاطرنشان کرد: طی ۲ ماه که به سامانه وزارت نفت متصل شدیم از قاچاق بیش از ۲۷ میلیون سوخت جلوگیری شد.

فرمانده مرزبانی فراجا همچنین بیان کرد: در گذشته هر مرز نشین باید به صورت حضوری برای دریافت پروانه گذر مراجعه می‌کرد که امسال این امکان را در «سامانه پلیس من» ایجاد کرده‌ایم که افراد به صورت برخط پروانه مربوطه را دریافت کنند و دیگر نیازی به مراجعه حضوری نیست.

این مقام ارشد. انتظامی ادامه داد: مرزبانی فراجا امسال ۲۱ هزار میلیارد تومان کالای قاچاق کشف و توقیف و ۱۳ هزار و ۵۲۹ پرونده قاچاق را برای این کالا‌ها تشکیل داد؛ همچنین ۲۷ هزار و ۵۷۷ فقره پرونده اقتصادی را مرزبانان به محاکم قضائی ارجاع داده است.

گودرزی در ادامه گفت: در طول سال جاری تعداد زیادی از گروهک‌ها تلاش کردند به مرز‌های ایران نزدیک شوند که مرزبانان به آن‌ها اجازه عرض اندام ندادند و تعداد زیادی سلاح و مهمات، جلیقه انتحاری و ریموت بمب کشف شده است.

فرمانده مرزبانی فراجا با بیان این که امسال بیش از ۲۶ هزار تلفن همراه سرقتی و بیش از ۲۰۰ خودروی سرقتی در مرز‌ها کشف و ضبط شده است، اظهار داشت: امسال بیش از ۷۰ هزار تن انواع مواد مخدر توسط نیرو‌های مرزبانی فراجا کشف شده که نسبت به سال گذشته ۲۴ درصد افزایش داشته است.

وی با بیان این که کشفیات مواد مخدر اغلب با درگیری مسلحانه همراه بوده است، تصریح کرد: امسال ۷۱۸ نفر قاچاقچی مواد مخدر دستگیر شدند و ۳۲ نفر از اشرار به هلاکت رسیدند.

گودرزی با بیان این که در طول سال ۱۴۰۲، ۳۱ میلیون لیتر سوخت قاچاق کشف شده که نسبت به سال گذشته ۳ درصد افزایش داشته است، گفت: امسال ۱۲۵ میلیون نخ انواع سیگار کشف شده است که نسبت به سال گذشته ۳۵ درصد افزایش کشف داشته‌ایم. امسال همچنین ۱۰ میلیون قلم انواع داروی قاچاق کشف شده است که این دارو‌ها عمدتا آموکسی‌سیلین، آنتی‌بیوتیک و دارو‌های سرماخوردگی بوده است که قاچاقچیان سعی داشتند این دارو‌ها را از کشور خارج کنند.

وی در پایان گفت: امسال ۱۳۹ دستگاه موتورسیکلت و خودروی قاچاق که توسط قاچاقچیان در حال ورود به کشور بود، توسط عوامل مرزبانی فراجا کشف شد و ۲۸ هزار راس انواع دام سبک و سنگین نیز کشف شده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین