کد خبر: ۸۹۸۰۸۴
تاریخ انتشار : ۲۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۹

گزارش چهارشنبه‌سوری در استان‌ها / چند نفر کشته و زخمی شده اند؟

با وجود توصیه‌های فراوان، اورژانس، آتش‌نشانی و سایر دستگاه‌های امدادی درباره خطرات آتش‌بازی، اما باز هم شب گذشته در سراسر کشور شاهد افزایش مصدومان چهارشنبه‌سوری بودیم.
گزارش چهارشنبه‌سوری در استان‌ها / چند نفر کشته و زخمی شده اند؟
آفتاب‌‌نیوز :

چهارشنبه پایان سال، همه ساله به یکی از چالش‌های سخت دستگاه‌های امدادی و خانواده‌ها تبدیل شده است. ترویج فرهنگ غلط آتش بازی در این شب در کنار استفاده از وسایل آتش زای خطرناک، موضوعی است که این شب خانواده‌ها را به کابوسی برای پدر و مادر‌ها تبدیل کرده است.

چهارشنبه سوری در زاهدان ۱۶ مصدوم برجا گذاشت

حسن شه‌بخش، اظهار داشت: بر اثر انفجار ترقه و نارنجک دستی در شب چهارشنبه سوری ۱۶ نفر در زاهدان مصدوم شدند. این افراد بر اثر انفجار ترقه و نارنجک دستی از ناحیه دست، پا، چشم و صورت دچار سوختگی سطحی شده‌اند که ۱۴ نفر از بیمارستان‌ها ترخیص و دو نفر نیز کماکان بستری هستند. این آسیب دیدگان در رده سنی ۱۱ تا ۱۸ سال هستند.

معاون عملیاتی مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ادامه داد: ۱۳ دستگاه آمبولانس، یک دستگاه اتوبوس آمبولانس، دو دستگاه موتورلانس و ۳۲ نفر از نیرو‌های اورژانس ۱۱۵ در روز سه‌شنبه در آماده باش کامل بودند.

مصدومیت ۱۴ نفر بر اثر حوادث چهارشنبه سوری در خراسان شمالی

تقی دولت‌آبادی مدیر اورژانش دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی اظهار داشت: بر اثر حوادث چهارشنبه پایان سال در استان خراسان شمالی ۱۴ مورد حادثه منجر به مصدومیت اتفاق افتاده است.

وی افزود: ۹ مورد از این موارد مربوط به آقایان و ۵ مورد مربوط به بانوان است و متاسفانه سه نفر از اطفال نیز در این حوادث دچار مصدومیت شدند.

مدیر اورژانس خراسان شمالی، بیان کرد: در این حوادث ۸ نفر در بجنورد٬ یک نفر در گرمه و ۵ نفر در شهر اسفراین مصدوم شده و به مراکز درمانی مراجعه کردند.

دولت آبادی ادامه داد: متاسفانه دو نفر در اثر حوادث چهارشنبه پایان سال در استان خراسان شمالی دچار مجروحیت شدید شدند که این افراد همچنان بستری هستند. یک پسر ۵ ساله بر اثر انفجار ترقه دچار آسیب چشمی شده که در بیمارستان امام حسن (ع) بجنورد بستری است.

وی خاطرنشان کرد: پسر ۱۰ ساله‌ای نیز بر اثر سوختگی دست و پا در اثر آتش‌سوزی و انفجار ترقه در بیمارستان امام علی (ع) بجنورد بستری شده و ۱۲ نفر دیگر نیز به صورت سرپایی درمان و ترخیص شدند.

۱۵۳ مصدوم در چهارشنبه سوری همدان

رضا شکوهی رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و حوادث دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه از ابتدای اسفند ماه تا امروز ۱۵۳ نفر در استان دچار مصدومیت با مواد محترقه شدند، اظهار داشت: پارسال تعداد مصدومین ۲۳۸ مورد بوده است.

وی با تاکید بر اینکه خوشبختانه تا این لحظه هیچ مورد فوتی گزارش نشده است، عنوان کرد: این در حالی است که در سال گذشته شاهد فوت دو نفر از هم استانی‌ها بر اثر حوادث چهارشنبه سوری بودیم.

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و حوادث دانشگاه علوم پزشکی همدان افزود: از ابتدای اسفند تا امروز ۱۵۳ نفر در استان دچار مصدومیت شدند که ۱۳۹ نفر مرد و ۱۴ نفر زن بودند.

شکوهی درباره آمار مصدومان در شهرستان‌های استان، تصریح کرد: ۸۵ نفر در شهرستان همدان، ۸ نفر در تویسرکان، ۱۳ نفر در ملایر، ۹ نفر بهار، ۷ نفر کبودرآهنگ، ۴ نفر رزن، ۱۰ نفر نهاوند، ۴ نفر فامنین و ۱۳ نفر در اسدآباد مصدوم شدند.

وی درباره جزئیات و نوع آسیب‌ها گفت: ۵۲ نفر دچار آسیب چشم، ۳۲ نفر آسیب دست، ۳۲ نفر اسیب صورت، ۷ نفر خونریزی و بریدگی، ۱۲ نفر آسیب پا، ۴ نفر آسیب شکم، ۲ نفر قطع عضو و یک نفر هم منجر به تخلیه چشم شده است.

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و حوادث دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه در بین مصدومین ۳ نفر مصدوم سه ساله و ۴ نفر مصدوم چهار ساله آسیب دیدند، اظهار داشت: ۸۰ درصد مصدومین بین ۱۲ تا ۲۰ سال سن دارند.

شکوهی افزود: دو نفر از پرسنل نیروی انتظامی و ۳ نفر نیروی بسیج که در حال انجام خدمت بودند و دو خودرو اورژانس در حین ارائه خدمات دچار آسیب شدند.

 ۳ خانه در کرمانشاه در آتش سوخت

آتشپاد غلامرضا رضایی رئیس سازمان آتش‌نشانی کرمانشاه با بیان اینکه چهارشنبه سوری امسال نسبت به سال گذشته با حوادث بیشتری همراه بود اظهار داشت: متاسفانه با وجود تمام هشدار‌ها که طی سالیان اخیر داده شده، باز هم شاهد سهل انگاری از سوی برخی جوانان و نوجوانان و حادثه آفرینی از سوی آن‌ها در شب چهارشنبه سوری هستیم.

وی افزود: شب گذشته ۱۷ عملیات در سطح شهر کرمانشاه انجام دادیم که متاسفانه در سه مورد آن، سه منزل مسکونی به دلیل انفجار اکلیل سرنج دچار حریق شدند و بخش‌هایی از آن‌ها دچار آسیب جدی شد. همچنین پنج مورد از این آتش سوزی‌ها مربوط به آتش گرفتن درختان در نقاط مختلف شهر بود.

رئیس سازمان آتش‌نشانی کرمانشاه عنوان کرد: در مجموع این ۱۷ عملیات، ۱۱ نفر زخمی شدند که غالب آن‌ها نوجوان و جوان بودند.

امداد رسانی به ۱۱ مصدوم چهارشنبه سوری در مشهد

محمد علیشاهی مسئول روابط عمومی مرکز اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهارداشت:۱۱ نفر در مناطق زیر پوشش این دانشگاه از عصر سه شنبه تا بامداد امروز، به دلیل استفاده از مواد محترقه در آخرین چهارشنبه سال دچار سوختگی شدند که از این تعداد چهار نفر در محل حادثه به صورت سرپایی درمان شدند.

وی افزود: هفت نفر از مصدومان نیز توسط آمبولانس اورژانس به بیمارستان‌های سطح شهر منتقل شدند. اصابت مواد محترقه دست‌ساز به یک دستگاه آمبولانس اورژانس ۱۱۵ در شهرستان کاشمر سبب آسیب و خسارت به این دستگاه آمبولانس شده است که ساعاتی آمبولانس اورژانس از چرخه عملیات خارج شد.

 حمیدرضا کافی‌نیا، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مشهد نیز اظهارداشت: بیش از هزار تماس با آتش نشانی داشته ایم که ۵٢ مورد آن منجر به عملیات شده و ۱۶ عملیات مرتبط با حوادث چهارشنبه سوری بوده است.

وی در خصوص مصدومیت‌های مرتبط با حوادث چهارشنبه سوری افزود: دو مورد حادثه شدید رخ داده بود که یک مورد آن شب گذشته در اسماعیل آباد منجر به سوختگی پدر و پسر و حادثه دیگر نیز طی چند روز گذشته در محدوده بولوار توس بود که بر اثر آن دو نوجوان دچار سوختگی شدند.

مدیر روابط عمومی آتش نشانی مشهد نیز از حمله و آسیب به خودروی آتش نشانی حین ماموریت خبر داد و افزود:شب گذشته خودروی سازمان آتش‌نشانی که برای اطفاء حریق به بولوار هدایت مشهد اعزام شده بود بر اثر پرتاب سنگ و نارنجک دستی از سوی افراد ناشناس آسیب دید. خوشبختانه به آتش نشانان آسیبی نرسید، اما به این خودروی امدادی خساراتی وارد آمده است.

مصدومان حوادث چهارشنبه سوری سمنان به ۱۷ نفر رسید

پژمان قراییان رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی سمنان در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: شب گذشته به دلیل حوادث آخر سال شاهد قطع عضو در یک پسر ۱۳ ساله و آسیب شدید به بازوی یک موتورسوار در استان سمنان بودیم.

وی آمار مصدومان ناشی از حوادث چهارشنبه آخرسال تاکنون در حوزه تحت پوشش علوم پزشکی استان سمنان را ۱۷ نفر عنوان کرد.

رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه با اعلام مصدومیت ۱۷ نفر در اثر انفجار مواد محترقه از ابتدای اسفندماه ۱۴۰۲ تاکنون، گفت: از این آمار ۱۴ نفر در گرمسار و یک نفر در آرادان و ۲ نفر در سمنان دچار مصدومیت شدند.

قراییان گفت: از این تعداد متدسفانه ۱۵ نفر مربوط به شب گدشته بوده و در یک مورد دست پسر ۱۳ ساله‌ای در گرمسار از ناحیه مچ به پایین دچار آسیب دیدگی بسیار شدید و احتمال قطع عضو شد که جهت ادامه درمان به تهران انتقال یافت.

وی خاطرنشان کرد: در یک مورد نیز راکب یک موتورسیکلت که به سمت وی مواد محترقه پرتاب شده بود دچار آسیب شدید ناحیه بازو شد که اقدامات درمانی برای وی در بیمارستان معتمدی در حال انجام است.

کاشان چهارشنبه‌سوری را بدون حادثه پشت سر گذاشت

سیدمصطفی محتشمیان مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی کاشان با اشاره به بدون حادثه بودن امشب اظهار داشت: با همکاری شایسته شهروندان هیچ گونه عملیاتی درکاشان صورت نگرفت و می‌توان گفت در تاریخ آتش‌نشانی تنها شب بدون حادثه چهارشنبه سوری تا الان بوده است.

 وی نقش به سزای فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی این سازمان در راستای ترویج فرهنگ ایمنی شهروندان را از انجام برنامه‌های مهم قلمداد کرد و گفت: اطلاع مستمر از طریق رسانه، چاپ و توزیع پوستر‌های آموزشی و ویژه چهارشنبه‌سوری از جمله اقدامات بود.

مدیرعامل سازمان اتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کاشان ابراز داشت: نصب تابلو‌های هشداردهنده نکات ایمنی در معابر سطح شهر و درج نکات و هشدار‌های ایمنی در جراید و سایت‌های خبری و استفاده مناسب از فضای مجازی و ارسال پیامک به شهروندان نیز از عوامل کاهش حوادث امسال بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در مجموع می‌توان اینطور ارزیابی کرد که امسال، شب چهارشنبه آخرسال را با همکاری شهروندان در کنار نیرو‌های امدادی و انتظامی به خوبی و بدون حوادث پشت سر گذاشتیم که بسیار حائز اهمیت است و از مشارکت قابل تحسین شهروندان در این زمینه تشکر می‌کنیم.

۷۷ نفر در حوادث چهارشنبه آخر سال در گلستان مصدوم شدند

محمد جواد مقسمی رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی استان گلستان صبح امروز با اشاره به افزایش مصدومان حوادث چهارشنبه آخر سال در استان، اظهار داشت: در حوادث چهارشنبه آخر سال تاکنون ۷۷ نفر از هم استانی‌ها دچار مصدومیت شده که ۲۶ نفر در مراکز درمانی بستری هستند.

وی افزود: شهرستان گرگان با ۳۷ مصدوم بیشترین حادثه دیده را داشته و بعد از آن شهر‌های گنبدکاووس ۱۶ نفر و خان‌ببین با ۷ نفر قرار دارند. از نظر سن حادثه دیدگاه ۱۲ نفر کمتر از ۱۰ سال و ۳۳ نفر هم بین ۱۰ تا ۲۰ سال مصدوم شده‌اند. متأسفانه ۴۲ هم استانی با سوختگی مواجه و ۳۵ نفر هم دچار تروما در اندام‌ها به ویژه چشم، دست و سر شده و از خدمات درمانی استفاده کرده‌اند.

حوادث چهارشنبه سوری در فارس ۸۶ مجروح به همراه داشت

محمد جواد مرادیان رئیس اورژانس استان فارس اظهار داشت: آمار تجمعی مصدومین چهارشنبه‌سوری از ابتدای اسفندماه تا ساعت یک بامداد امروز ۸۶ مصدوم بوده است که این آمار مربوط به اورژانس و بیمارستان‌های شیراز است. 

رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی فارس با بیان اینکه از این تعداد ۴۵ مورد آسیب به چشم، ۱۳ مورد تروما و ۴۹ مورد سوختگی بوده است که برخی از مصدومین هم چند نوع آسیب دیدگی دارند.

مرادیان همچنین آمار تجمعی نوع آسیب مصدومین در استان روز ۲۲ اسفند تا یک بامداد روزچهارشنبه ۲۳ اسفندماه سال جاری را ۶۶ نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۳۹ مورد آسیب به چشم، ۱۳ مورد تروما و ۳۵ مورد سوختگی بوده است.

حوادث چهارشنبه سوری استان کرمان ۶ مصدوم بر جا گذاشت

سیدمحمد صابری رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در تشریح جزئیات حوادث شب چهارشنبه سوری در کرمان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تا ساعت ۶ صبح امروز، جمعاً ۶ نفر در حوادث مرتبط با چهارشنبه سوری در استان کرمان مصدوم شدند.

وی با بیان اینکه این ۶ نفر در شهرستان‌های راور، شهربابک و کرمان مصدوم شدند، گفت: در شهرستان راور، پسر بچه ۱۴ ساله که در منزل باروت تفنگ ترقه‌ای به همراه گوگرد کبریت در شیشه ریخته و در حال تکان دادن شیشه بوده که شیشه منفجر می‌شود.

رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان ادامه داد: این حادثه باعث سوختگی خفیف در نواحی مچ دست و دست، پارگی سطحی دست، سوختگی ناحیه دورچشم و تاری دید شده است که در اتاق عمل بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) راور ترمیم عروق آسیب دیده و پارگی لاله گوش انجام و جهت ادامه درمان به بیمارستان شهید باهنر کرمان منتقل شده است.

وی با اشاره به اینکه در شهرستان شهربابک نیز ۲ نفر مصدوم شدند، افزود: این مصدومان شامل یک پسر ۱۶ ساله با سوختگی در ناحیه چشم است که پس از ویزیت متخصص چشم، ترخیص شد.

صابری ادامه داد: مصدوم دیگر این شهرستان، پسر ۱۵ ساله با ۴ درصد سوختگی از نوع درجه یک در ناحیه دو دست است و هم اکنون جهت ادامه روند درمان در بخش بیمارستان ولیعصر (عج) شهربابک است.

وی با اشاره به اینکه در شهرستان کرمان نیز حوادث شب گذشته ۳ مصدوم داشته است، گفت: این مصدومان شامل یک آقای ۳۷ ساله مشکوک به شکستگی ساق پای راست در اثر پریدن از روی آتش است که جهت ادامه روند درمان در بخش ارتوپدی بیمارستان شهید باهنر بستری است.

رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه یک خانم ۲۷ ساله دارای سوختگی‌های خفیف در نواحی کتف، بازوها، ساق پا و صورت که پس از پانسمان از بیمارستان شفا ترخیص شده است گفت: یک پسر بچه ۱۳ ساله به علت انفجار ترقه در دست و آسیب جزئی ناحیه صورت و چشم‌ها شده است و به دلیل کبودی صورت و تاری دید در حال حاضر جهت ادامه روند درمان و احتمالاً عمل جراحی در ناحیه چشم در بخش چشم بیمارستان شفا بستری است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین