کد خبر: ۹۰۰۹۵۱
تاریخ انتشار : ۱۰ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۴
تبلیغات

نحوه انتخاب چیلر‌های اسکرال و اسکرو

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که در هنگام تصمیم گیری و انتخاب نوع چیلر در سیستم تهویه مطبوع هر پروژه بین سازندگان ساختمانی، مهندسین مشاور و پیمانکاران تاسیسات پروژه تکرار می‌شود، انتخاب چیلر اسکرال و اسکرو است؛ برای شفاف‌تر شدن موضوع، ابتدا به اختصار توضیحاتی در مورد هر یک از این دو نوع کمپرسور چیلر ارائه می‌کنیم و در نهایت به جمع بندی آن می‌پردازیم.
نحوه انتخاب چیلر‌های اسکرال و اسکرو
آفتاب‌‌نیوز :

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که در هنگام تصمیم گیری و انتخاب نوع چیلر در سیستم تهویه مطبوع هر پروژه بین سازندگان ساختمانی، مهندسین مشاور و پیمانکاران تاسیسات پروژه تکرار می‌شود، انتخاب چیلر اسکرال و اسکرو است که معمولا نظرات متفاوتی دارند.

واقعیت این است که هر کدام از این انتخاب‌ها دارای مزایا و معایبی هستند و با توجه به مشخصات پروژه، محل نصب دستگاه، نوع کاربری و حتی ابعاد پروژه، باید حالت بهینه را برای هر پروژه در نظر گرفت و مناسب‌ترین سیستم تهویه هواساز و چیلر توسط کارشناسان و مهندسان متخصص برای آن انتخاب گردد.

در واقع هیچ یک از این دو انتخاب بدون پیش فرض بر دیگری ارجحیت ندارد! برای شفاف‌تر شدن موضوع، ابتدا به اختصار توضیحاتی در مورد هر یک از این دو نوع کمپرسور چیلر ارائه می‌کنیم و در نهایت به جمع بندی آن می‌پردازیم.

چیلر با کمپرسور اسکرال

این نوع چیلر تراکمی بدون توجه به نوع کندانسور، هوا خنک یا آب خنک آن، بررسی می‌شود.

کمپرسور‌های اسکرال فشرده سازی مبرد را توسط دو مارپیچ غیر هم محور انجام می‌دهند و عملکرد آن‌ها به این صورت است که گاز وارد این مارپیچ می‌شود و چرخش این مارپیچ (به دلیل عدم هم محوری) باعث متراکم شدن گاز مبرد بین دیواره‌ها می‌شود؛ و در نهایت، گاز مبرد متراکم از مرکز آن مارپیچ‌ها خارج می‌شود.

این کمپرسور‌ها صدای کمتری داشته و جریان گاز در آن‌ها برخلاف کمپرسور‌های پیستونی پیوسته است. همچنین این کمپرسور‌ها قیمت مناسب تری دارند، اما در سایز‌های کوچک تولید می‌شوند. چیلر‌های اسکرال از حداقل ظرفیت که معمولاً دو تن تبرید است ساخته می‌شوند و معمولاً تا ۱۵۰ تن استفاده می‌شوند. راندمان بالا در زمان زیر بار رفتن به شکل کامل یکی از مزیت‌های این کمپرسور‌ها می‌باشد. البته مشکلاتی مانند عدم تعمیر و کارکرد تک مرحله‌ای از معایب این کمپرسور می‌باشد.

برای ساخت این نوع چیلرها، سازندگان از کمپرسور‌های بیشتری استفاده می‌کنند تا در واقع کنترل ظرفیت بهتری داشته باشند. این امر باعث افزایش تعداد قطعات برودتی و برقی می‌شود، اما از آنجایی که سایر قطعات نسبت به کمپرسور‌ها کوچکتر و ارزانتر هستند، تاثیر چندانی در قیمت نهایی ندارد.

چیلر با کمپرسور اسکرو

کمپرسور اسکرو در مقایسه با کمپرسور اسکرال صنعتی‌تر است و ابعاد و ظرفیت بالاتری دارد و قابل تعمیر نیز می‌باشد. همچنین قیمت این کمپرسور‌ها بالاتر است. اساس کار این کمپرسور این است که با استفاده از یک یا چند مارپیچ حجم بین دنده‌های آن‌ها از ابتدا تا انتها کاهش می‌یابد و در نهایت با ورود گاز مبرد کم فشار و چرخش مارپیچ و حرکت آن. به تدریج متراکم می‌شود و در نهایت مبرد به صورت گاز متراکم از انتهای آن خارج می‌شود.

در این کمپرسور‌ها جریان گاز پیوسته است، اما صدای تولیدی بیشتر است. یکی از مزایای این کمپرسور امکان کنترل ظرفیت بدون پله است که با تغییر محل ورود گاز به داخل مارپیچ طی فرآیندی پیچیده فراهم می‌شود.

این چیلر‌ها معمولا از ظرفیت ۳۰ تن تا ظرفیت حدود ۵۰۰ تن تبرید تولید می‌شوند. راندمان بار کامل این کمپرسور‌ها تقریباً مشابه اسکرال ها، ولی کمی کمتر از آنهاست، اما در بار‌های جزئی بازده بالایی بین ۵۰ تا ۷۰ درصد دارند.

نحوه انتخاب چیلر‌های اسکرال و اسکرو

چگونه انتخاب کنیم

یکی از راه‌های انتخاب بین این دو، ظرفیت دستگاه است. اگر تناژ چیلر تراکمی مورد نظر ما کمتر از ۶۰ تن تبرید واقعی باشد، قطعا چیلر با کمپرسور اسکرال را انتخاب می‌کنیم و اگر ظرفیت چیلر بالاتر از ۱۵۰ تن باشد، قطعا چیلر اسکرو گزینه بهتری خواهد بود (به استثنای شرایط طراحی خاص).

مجتمع‌های مسکونی با تعداد زیادی واحد کوچک اقتصادی

گزینه پیشنهادی چیلر اسکرو می‌باشد. از ساختمان‌های مسکونی به صورت ۲۴ ساعته استفاده می‌شود. همانطور که می‌دانیم در شب به دلیل کاهش دمای محیط، کمپرسور از حالت بار کامل خارج می‌شود که این امر باعث افزایش راندمان چیلر‌های اسکرو می‌شود.

مراکز تجاری و تفریحی

در مراکز تجاری و تفریحی به دلیل اینکه ساعات کار کمتری نسبت به ساختمان‌های مسکونی دارند بار جزئی اهمیت کمتر دارد. صدای تولید شده توسط کمپرسور چیلر نیز در موتورخانه مراکز تجاری خیلی مهم نیست. پس در این گونه پروژه‌ها تفاوت زیادی بین اسکرال و اسکرو وجود ندارد و با توجه به قیمت و صدای کمتر کمپرسور اسکرول و محل نصب و بودجه خریدار تصمیم گرفته می‌شود.

ساختمان‌های اداری

انتخاب نوع چیلر برای ساختمان‌های اداری مشابه مراکز تجاری بوده و میزان بار جزئی و اختلاف توان در ساعات مختلف کمتر است. استفاده برای چند ساعت در روز می‌باشد و باز هم با توجه به بودجه و اهمیت صدا و لرزش دستگاه با کارشناس پروژه تصمیم گیری می‌شود.

مراکز اقامتی و هتل‌ها

در مراکز اقامتی با توجه به اینکه ممکن است تمامی کاربران در تمام روز‌ها از سیستم تهویه مطبوع استفاده نکنند، انواع بار‌های متفاوتی وجود دارد. در این شرایط چیلر اسکرو بسیار مناسب است، اما از طرفی با توجه به صدای تولیدی و همچنین با توجه به موقعیت مکانی موتورخانه مرکزی و نصب چیلر هزینه عایق کاری و زیرسازی کل ساختمان، بودجه کارفرما و سایر شرایط پروژه، انتخاب بهینه با نظر کارشناس و ناظر خواهد بود.

ساختمان‌های مسکونی کم واحد با متراژ بالا

چیلر اسکرال با توجه به اهمیت عملکرد کم صدا و افزایش سطح آسایش و هزینه کم مصرف گزینه مناسبی برای این ساختمان‌ها می‌باشد.

نحوه انتخاب چیلر‌های اسکرال و اسکرو

گروه مهندسین تتا (تامین تهویه الکترونیک) با تولید چیلر‌های اسکرال و اسکرو با به روزترین تجهیزات وارداتی از معتبرترین برند‌های اروپایی و امریکایی در جهت ارائه بهترین محصولات تهویه مطبوع به مشتریان عزیز گام برمیدارد. این شرکت افتخار استفاده از قطعات برند‌های برتر دنیا شامل Danfoss, Bitzer, Copland, Castel, Carel, Siemens و ... را در چیلر‌های تولیدی خود دارد. همچنین این مجموعه با توان واردات پکیج چیلر‌های خارجی از برند‌های امریکایی Carrier و York و برند Hitachi ژاپن طیف وسیعی از انتخاب را برای کارفرمایان محترم فراهم می‌کند. برای مشاوره بیشتر در زمینه تهویه مطبوع از طریق وبسایت به نشانی tetacompany.com تماس حاصل فرمایید.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین