کد خبر: ۹۰۸۹۳۳
تاریخ انتشار : ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۱
میزان بدهی که دولت سیزدهم برای دولت چهاردهم باقی خواهد گذاشت، ۵۰۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود

نوبخت: گشت ارشاد مناسب نیست و باعث افزایش نارضایتی می‌شود | پاسخ نقد، زندان نیست + فیلم

دبیرکل حزب اعتدال و توسعه گفت: بخشی از عدم استقبال مردم و چهره‌های سیاسی در انتخابات به خاطر فضایی است که در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شکل گرفت که برخی در انتخابات حضور پیدا نکردند. در انتخابات مجلس خبرگان شخصیتی مانند آقای روحانی که ۲۴ سال در شورای عالی امنیت ملی ۲۰ سال در مجلس شورای اسلامی و ۸ سال در ریاست جمهوری بود را رد صلاحیت کردند که پاسخ آقای روحانی پاسخ مناسب و متقنی بود که در چارچوب قانون اساسی جواب داد.
نوبخت: گشت ارشاد مناسب نیست و باعث افزایش نارضایتی می‌شود | پاسخ نقد، زندان نیست + فیلم
آفتاب‌‌نیوز :

نشست خبری محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت دوازدهم با حضور اصحاب رسانه در محل حزب اعتدال و توسعه برگزار شد.

نوبخت در این نشست گفت: ابتدا یک گزارشی از برنامه حزب در یک سال آینده اعلام کنیم؛ این برنامه در اجلاس حزب شکل گرفت. البته در این اجلاس نگرانی جدی درباره مسائل اقتصادی و اجتماعی مطرح شد. در پایان راه حلی برای برون رفت از شرایط موجود مطرح خواهد شد.

وی با بیان اینکه نگرانی دوستان ما در حزب معطوف به گزارش‌های رسمی دولت است، گفت: گاهی برخی از مسئولان گزارش‌های رسمی را به دقت نمی‌خوانند. این نگرانی ناشی از گزارش‌های رسمی بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و مرکز آمار است که منتشر کردند. چیزی که در مورد در گزارش رسمی بانک مرکزی در جلسه ارکان حزب خیلی باعث نگرانی شد این بود که در کمتر از ۳ سال گذشته از آغاز سال ۱۴۰۰ تا انتهای آذر ۱۴۰۲ استقراض دولت از بانک مرکزی مقدار پایه پولی و حجم نقدینگی ۲ برابر شده است. حجم اوراق منتشر شده یکی از اقدامات دولت نسبت به عملکرد دولت گذشته بود که بدهی برای دولت به وجود می‌آید و نشان می‌دهد طی هشت سال در دولت یازدهم و دوازدهم این رقم ۳۱۴ هزار میلیارد تومان بود و در دولت سیزدهم ۷۵۲ هزار میلیارد تومان است. میزان بدهی که دولت سیزدهم برای دولت چهاردهم باقی خواهد گذاشت، ۵۰۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

دبیرکل حزب اعتدال و توسعه تصریح کرد: متوسط نرخ تورم طی سه سال گذشته در دولت سیزدهم بالای ۴۲ درصد بوده است. کجا اعلام شده تورم ۶۰ درصد بوده که امروز دولت بگوید بیست درصد تورم کاهش پیدا کرده و اعلام موفقیت کند؟ این مجموعه اطلاعاتی است که دولت منتشر کرده و این موضوع نگران کننده است که رشد اقتصادی که باید تحقق پیدا می‌کرد، نکرده است.  در موضوعات اجتماعی درصد مشارکت مردم در انتخابات برای اعضای حزب نگران‌کننده بود. در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم این مشارکت ۷۳ درصد بود که به ۳۸ درصد رسید و امروز انتخابات مجلس دوازدهم به زیر ۴۰ درصد رسیده است. ما استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی را به عنوان اهداف انقلاب به شمار آوردیم. پیشرفت‌های نظامی و علمی و نکات قابل تحسین و در کنار این موارد کاهش نماد جمهوریت را داریم که باید آن را در کنار مهاجرت نیرو‌های متخصص قرار دهیم تا آن نگرانی را برطرف کنیم.

نوبخت گفت: با توجه به شاخص‌های اقتصادی و اجتماعی، از نظر حزب اعتدال و توسعه راه حل این موضوع اعتراضات خیابانی و تصمیم‌گیری منفعلانه انتخاباتی نیست. حزب اعتدال توسعه معتقد است اگر مردم اراده کنند و مسئولان ذی ربط اراده کنند می‌توانیم شرایط را تغییر دهیم. مردم در انتخابات ۹۲ تعامل سازنده و احترام به حقوق شهروندی را تقابل را دیدند. در کنار آن استمرار کاهنده نرخ تورم را دیدند که نرخ تورم در سایه انتخاب مردم دو سال یک رقمی شد و جمعیت اشتغال به بیش از ۲۴ میلیون نفر افزایش پیدا کرد. یعنی دیدند که اگر مردم حضور داشته باشند، نرخ ارز را کمتر از ۴ هزار تومان حفظ می‌کنند. میزان افزایش حقوق بیش از نرخ تورم می‌شود و متناسب سازی حقوق بازنشستگان نیز رخ می‌دهد. مردم زمانی چنین اراده‌ای را رقم خواهند زد که بعد از قهر در انتخابات با مشارکتی که مورد نظر رهبری است اراده خود را رقم بزنند.

دبیرکل حزب اعتدال و توسعه افزود: روش‌های گذشته مانند گشت ارشاد که مناسب نیست می‌تواند باعث افزایش نارضایتی شود. فردی مانند آقای زیباکلام با صراحت نظر خود را اعلام می‌کند جای این فرد زندان نیست بلکه گذاشتن کرسی آزاداندیشی در دانشگاه‌ها برای این است که ظرفیت نقد و نقدپذیری افزایش پیدا کند. مجلس می‌تواند در انتخابات ریاست جمهوری آینده نقش داشته باشد. گروه‌های اقلیت در مجلس می‌توانند بدون ورود به مذاکرات جناح‌های سیاسی مطالبات اکثریت مردم را بیان کنند و موضوعاتی را مطرح کنند که مردم بیشتر امیدوار شوند.  بخشی از عدم استقبال مردم و چهره‌های سیاسی در انتخابات به خاطر فضایی است که در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شکل گرفت که برخی در انتخابات حضور پیدا نکردند. در انتخابات مجلس خبرگان شخصیتی مانند آقای روحانی که ۲۴ سال در شورای عالی امنیت ملی ۲۰ سال در مجلس شورای اسلامی و ۸ سال در ریاست جمهوری بود را ردصلاحیت کردند که پاسخ آقای روحانی پاسخ مناسب و متقنی بود که در چارچوب قانون اساسی جواب داد.

نوبخت در پاسخ به سوالی درباره اجرای طرح نور و بازگشت گشت ارشاد به خیابان‌ها گفت: این روش در کشور تجربه شده است و نتایج ناموفقی هم داشت. نه نافع است و نه رافع مشکلی که وجود دارد بلکه مضر است و جلوه خوبی هم از تمدن اسلامی ایرانی در جهان نشان نخواهد داد. این موارد گشت ارشاد مثل تک مورد‌هایی که در فضای مجازی شاهد آن هستیم و برخورد خشن و غیراسلامی و غیرایرانی که صورت می‌گیرد، همان یکی کافی است که موجب وهن تمدن ایرانی اسلامی در عرصه‌های بین المللی شود به همین جهت معتقدیم که این روش روش مناسبی نیست.

نوبخت درباره عملکرد دولت یازدهم و دوازدهم گفت: کسری بودجه به معنای عدم تحقق درآمدهاست که کمتر هم هزینه می‌شود. دولت سیزدهم بر مبنای نامه دفتر رئیس جمهور و سازمان و برنامه و بودجه اعلام کرد خزانه خالی دریافت کردیم. این نامه مربوط به تاریخ ده مرداد ۱۴۰۰ است. ما توافقی کردیم که از ماده ۱۱ قانون هدفمندی یارانه‌ها استفاده کنیم تا ۲۰ درصد از آن معادل ۶ هزار میلیارد تومان را برای اعتبارات هزینه‌ای و طرح‌های ناتمام استفاه کنیم. آن نامه مربوط به این ۶ هزار میلیارد تومان است که تمام شده بود. از خزانه خالی روزانه پول می‌آید و روزانه هزینه می‌شود و خزانه خالی یعنی هیچ پولی آنجا نباشد. نرخ تورم در سال ۹۲، ۳۴ درصد بود. این نرخ به تدریج کاهش یافت و در سال ۹۳ تا ۹۶ کاهش یافت و دو سال نرخ تورم تک رقمی داشتیم. در پایان سال ۹۹، ۳۶.۴ درصد بود که در ۱۴۰۰ به ۴۰ درصد رسید. در ۱۴۰۱ به ۴۵ و در ۱۴۰۲، ۴۰ بوده است و میانگین در حد ۴۲ درصد است. رشد اقتصادی در پایان سال ۹۹، ۴.۱ درصد بود. اعتقاد داریم که ارز ۴۲۰۰ تومانی رانت نبود بلکه یارانه به تولید بود. جهش تورم ناشی از حذف این ارز بود.

وی درباره اجرای مسکن مهر در دولت ۱۱ و ۱۲ اظهار داشت: در دولت سیزدهم اعلام شده است که ۲۴۰هزار مسکن مهر باقی مانده از دولت دوازدهم که به عنوان تعهد به دولت سیزدهم رسیده است و البته ۱۴۰هزار عدد از این مسکن در دولت ۱۳ ساخته و تحویل شده است. این در حالی است که برای دولت یازدهم از تعهد ۲.۲ میلیون مسکن مهر دولت آقای احمدی نژاد، یک میلیون و ۵۱۰ هزار مسکن مهر به دولت یازدهم به عنوان تعهدات باقی مانده رسید و آن دولت توانست یک میلیون و ۲۸۷ هزار مسکن را ساخته و تحویل دهد و این در کنار ۵۱۴ هزار و ۲۲۶ مسکن روستایی ساخته شده و ۱۲۰ هزار مسکن محرومان که از سال ۹۷ اقدام به ساخت آن شد و ۷۴ هزار و ۱۲۲ مسکن هم به مدد جویان بهزیستی تحویل شد و همه این‌ها در کنار مسکنی بود که ناشی از زلزله وسیل خراب شده و ان را بازسازی کرده و ساخته است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت یازدهم و دوازدهم درباره اجرای سیاست افزایش قیمت بنزین در سال ۹۸ هم گفت: تخمین زده می‌شد که حدود ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه بنزین داده می‌شد. تصمیم سه قوه این شد که قیمت باید تغییر کند. دولت مخالف بود، ولی این سیاست تایید شده در سطح سران قوا بود و دولت آن را پذیرفت و تصمیم این شد که وزیر کشور در شب جمعه هر هفته‌ای که مناسب می‌داند، اجرا کند. اجرا در اختیار وزیر کشور بود و حرف حسن روحانی هم به این معنا نبود که از افزایش قیمت بنزین خبر ندارد بلکه زمان اجرا در اختیار وزیر کشور بود.

وی با بیان این‌که تا سال ۹۶ که دلار زیر ۴ هزار تومان بود، دولت در بازار ارز مداخله‌ای نداشت: افزود: با شوک تحریمی، افزایش قیمت ارز شروع شد و امکان کنترل آن بسیار دشوار بود. الان هم اگر شوکی وارد شود، ارز تا ۷۰ هزار تومان بالا می‌رود. آن زمان کالا‌ها را به سه دسته تقسیم کردیم و ارز ۴۲۰۰ تومان برای تثبیت قیمت کالا‌های اساسی و مایحتاج مردم تخصیص داده شد. برخی معتقد بودند که اگر این ارز حذف شود، اتفاقی نمی‌افتد، چون کسانی که این ارز را دریافت می‌کنند آن کالا‌ها را با قیمت بیشتر به فروش می‌رسانند. بعد از این‌که این ارز حذف شد دیدید چه اتفاقی افتاد و بخشی از تورم مربوط به همین حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بود و بعد ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی در نظر گرفته شد.

نوبخت با بیان اینکه تحریم سال‌های ۹۷ و ۹۸، شوک بود، گفت: آنچه در زمان ترامپ اجرا می‌شد با الان تفاوت دارد. دولت قبل که مدعی تعامل بود، حاضر نشد ملاقات با ترامپ را بپذیرد. چقدر رئیس‌جمهور فرانسه وساطت کرد که این ملاقات انجام شود، اما دولت مقاومت کرد. دولت دوازدهم تلاش کرد شرایط را به گونه‌ای پیش ببرد که شرایط برای دولت سیزدهم بهتر شود. اگر مردم بخواهند، اصلاحات و بهبود شرایط ممکن است و حزب اعتدال و توسعه ماموریت خود را برای اصلاح این شرایط برای سال آینده به کار می‌برد.

وی درباره میزان تاثیرگذاری نامه اخیر روحانی به شورای نگهبان ابراز عقیده کرد: این نامه مستدل، متقن و براساس اصول قانون اساسی و پاسخ به افکار عمومی است، ولی اینکه شورای نگهبان چقدر آن را بپذیرد بحث دیگری است. رجل سیاسی منفعل نباید داشته باشیم وکسی که عشق مردم را دارد باید تا آخرین نفس اقدام کند و موارد مورد نقد را برطرف کند. باید از روش‌های مدنی استفاده شود و اعتدال و توسعه و آقای روحانی از کنش هاش مدنی استفاده می‌کنند.

وی در خصوص تاثیر افزایش درآمد‌های نفتی بر شرایط کشور تصریح کرد: وقتی درآمد ارزی ۷.۵ میلیارد دلاری سال ۹۸ به ۳۵ میلیارد دلار افزایش پیدا می‌کند، باید انتظار بهبود شرایط را داشت، ولی مدیران دولت سیزدهم را درک می‌کنم. تا تحریم وجود داشته باشد، حداکثر می‌توان شرایط موجود را حفظ کرد. ما این را به صراحت گفتیم.

وی در خصوص دیدگاهش درباره اصلاح مالیات، گفت: جلو فرار مالیاتی به جای تحمیل نرخ‌های فزاینده بر جمعیت‌های مشمول مالیاتی گرفته شود. مالیات‌ها به صورت منطقی محاسبه شود. عناوین کلی طلافروشان و بنگاه داران ما را نفریبد که می‌توان ارقام قابل توجهی از آن‌ها مالیات گرفت.

دبیرکل حزب اعتدال و توسعه درباره برنامه‌های این حزب برای انتخابات سال آینده، گفت: این حزب خود را موظف می‌داند در بهبود شرایط کشور نقش موثری ایفا کند. این نقش می‌تواند با افزایش شاخص نماد جمهوریت یعنی افزایش مشارکت مردم در انتخابات رخ دهد و حزب دنبال تکمیل کادرسازی خود است. مصمم هستیم دفاتر خود در تمام استان‌ها را فعال کنیم. برای انتخابات آینده خود را آماده می‌کنیم و چهره‌های مقبول و رجل سیاسی را معرفی می‌کنیم. دفتر سیاسی ما فعال است و سفر‌های استانی به دفاتر خود داریم. ما در یک سال آینده فعال خواهیم بود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین