کد خبر: ۹۱۱۶۰۱
تاریخ انتشار : ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۲۷

منظور: عملکرد اقتصادی دولت در ۳ سال گذشته قابل دفاع است

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: رشد اقتصادی در سال ۱۴۰۰، ۵/۵ درصد بوده است و در سال ۱۴۰۱، ۵ درصد رشد داشتیم و در سال ۱۴۰۲، ۵/۷ درصد رشد داشته، یعنی سه سال متوالی رشد بالای ۵ درصد را شاهد بوده و تجربه کردیم.
منظور: عملکرد اقتصادی دولت در ۳ سال گذشته قابل دفاع است
آفتاب‌‌نیوز :

داود منظور در برنامه صف سیما گفت: کارکرد متغیر‌های اقتصادی فقط ناظر بر عملکرد بودجه دولت نیست و حاصل کارکرد‌های مجموعه فعالان اقتصادی در بخش‌های دولتی و غیردولتی و نهاد‌های عمومی است که حاصل آن در رشد اقتصادی دیده می‌شود. دستگاه‌های دولتی نقش مهمی دارند و عامل اصلی پشتیبانی رشد اقتصادی هستند و سازمان برنامه و بودجه هم راهبری این جریان است.

وی افزود: سازمان برنامه در تدوین برنامه‌های پنج ساله ناظر بر کل برنامه اقتصادی کشور است. هنر ما بگونه‌ای باید باشد که مجموعه بخش‌های دولتی و عمومی بتوانند باهم کار کنند
حاصل کارکرد اقتصاد طی سه سال گذشته قابل دفاع است. رشد اقتصادی در سال ۱۴۰۰، ۵/۵ درصد بوده است و در سال ۱۴۰۱، ۵ درصد رشد داشتیم و در سال ۱۴۰۲، ۵/۷ درصد رشد داشته، یعنی سه سال متوالی رشد بالای ۵ درصد را شاهد بوده و تجربه کردیم.

داود منظور در ارتباط با حساب واحد خزانه کفت: عمده حساب دستگاه‌های دولتی به حساب واحد خزانه نزد بانک مرکزی انتقال پیدا کرده است. سابق براین هر دستگاهی برای پرداخت‌های خودش حساب‌های متعددی داشت و به تشخیص ذیحساب هر دستگاهی به حساب همان دستگاه مربوطه حساب باز میکرد و افراد صاحب امضاء می‌توانستند حساب‌های متعددی را نزد بانک‌ها داشته باشند. از زمان ایجاد حساب واحد خزانه قرار شد تمام دستگاه‌ها حساب هایشان از طریق یک حساب واحد نزد بانک مرکزی انجام دهد برای ایجاد شفافیت ورود و خروج حساب‌ها و عملکرد مالی دستگاه‌ها که نظارت پذیر باشند تا ذیحساب‌ها و دیوان محاسبات بهتر بتوانند ورود پیدا کنند.

منظور در خصوص تمایز برخی از دستگاه‌ها از حساب واحد خزانه گفت: بخش عمده دستگاه‌ها از حساب واحد استفاده می‌کنند بجز دستگاه‌هایی که مجوز خاص دارند بدلیل ویژه‌ای از جمله برخی دستگاه‌های وزارت نفت که از مراجع مربوط مجوز‌هایی دارند که به میزان مشخصی حساب دیگری داشته باشند برای پشتیبانی حساب‌های اصلی خودشان، همچنین دانشگاه علوم پزشکی با توجه به نوع فعالیتی که انجام میدهند عمدتا حساب‌های متعددی دارند نزد بانک‌های مختلف، البته این‌ها باید در یک زمانبندی حتما انتقال به حساب واحد خزانه پیدا کنند.

منظور در ارتباط با رشد اقتصادی گفت: بخش عمده‌ای از رشد مربوط به بخش خدمات است، خوشبختانه موانع بخش خدماتی در حال برطرف شدن هست، منظور از خدمات همه واحد‌هایی که کالا تولید نمیکنند، بلکه خدمت تولید میکنند مانند بیمارستان ها، مدارس، آموزشگاه ها، فعالیت‌های هتلداری، حمل و نقل و انبارداری... تمام این‌ها در حوزه خدمات قرار دارند. عمدتا وقتی اقتصاد‌ها پیشرفته میشوند رشد و سهم بخش خدمات قالب می‌شود بر بخش کشاورزی و بخش صنعت و معدن. اگر اقتصاد را به سه قسمت مهم تقسیم کنیم بخش خدمات، بخش کشاورزی و بخش صنعت و معدن است.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در موضوع اقدامات سازمان برنامه و بودجه برای انضباط مالی و سیاست اتمام پروژه‌های نیمه تمام گفت: سیاست دولت در سه سال گذشته این بود که توزیع اعتبارات و تخصیص‌ها را و همچنین تنظیم بودجه‌ها را در زمان تنظیم لایحه بودجه بگونه‌ای پیش ببرد که طرح‌های خاتمه در اولویت به بهره برداری برسد. خوشبختانه بالغ بر ۲۰۰ هزار میلیارد تومان فقط برای مصوبات سفر آقای رئیس جمهور در قالب مصوبات سفر تخصیص پیدا کرد برای طرح‌های عمرانی که در سفر مصوب شده بود؛ لذا این امکان محقق شد که طرح‌های عمرانی در سفر به بهره برداری برسد. این برنامه یک فرآیندی را طی میکرد. اولویت با طرح‌هایی بود که از قبل شناسنامه دار بودند یعنی از قبل شروع شده بودند، ولی بدلایلی کند پیشرفت میکردند و یا متوقف شده بودند و تصمیم گرفته می‌شد در یک برنامه زمانی تصویب و به بهره برداری برسند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین