کد خبر: ۹۲۰۵۵۲
تاریخ انتشار : ۲۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۷:۳۶

سگ نگهبان ۱۱ نفر در مشهد را مجروح کرد

رییس شبکه دامپزشکی شهرستان مشهد گفت: سگ نگهبان یک پروژه ساختمانی در بلوار شاهد مشهد، ۱۱ شهروند را در این کلانشهر دچار جراحت کرد.
سگ نگهبان ۱۱ نفر در مشهد را مجروح کرد
آفتاب‌‌نیوز :

محمد سیاح روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: سگ نگهبان پروژه ساختمانی، پس از خروج از محل ابتدا وارد یک واحد کارواش خودرو شد و کارگر این واحد را مورد گزش قرار داد و در ادامه با خروج از کارواش وارد پیاده رو خیابان شاهد شده و تعداد ۱۰ نفر از شهروندان را مورد حمله قرار داد.

وی بیان کرد: با کمال تاسف در این حادثه که در روز‌های اخیر رخ داد، گوش یکی از شهروندان به دلیل شدت گازگرفتگی از بدن وی جدا و منجر به خونریزی شدید شده است.

رییس شبکه دامپزشکی شهرستان مشهد ادامه داد: این سگ که احتمال می‌رود، مبتلا به هاری باشد، توسط مردم در آن منطقه کشته شد.

وی با اظهار نگرانی از روند افزایش میزان حیوان گزیدگی در سال جاری اظهار کرد: به محض اطلاع رسانی به این شبکه، کارشناس دامپزشکی به محل مراجعه و با همکاری نمایندگان سایر دستگاه‌های اجرایی و نظارتی نسبت به امحا و نمونه برداری از سگ مذکور اقدام شده است.

سیاح گفت: با کمال تاسف از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۱ مورد حیوان گزیدگی به این مجموعه گزارش شده است که با اعزام کارشناسان واحد بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی این شبکه و انجام نمونه برداری‌های لازم و انجام آزمایشات تخصصی تشخیصی، تعداد هفت مورد مثبت بیماری هاری در سگ‌های نمونه برداری شده ثبت شده است.

وی ادامه داد: شبکه دامپزشکی مشهد آمادگی حضور فعال در موارد مشابه را داشته تا ضمن بررسی کارشناسی، نسبت به انجام مراحل نمونه برداری از لاشه حیوان گزنده ارسال نمونه به آزمایشگاه‌های معتبر و پیگیری اخذ نتیجه آزمایش و همچنین نظارت بر دفن و امحا بهداشتی لاشه و سپس انجام واکسیناسیون سگ‌های صاحب دار در کانون بیماری و واحد‌های دامی در شعاع کانون را به انجام برساند.

رییس شبکه دامپزشکی مشهد از شهروندان درخواست کرد تا از غذا دادن به حیوانات بدون صاحب و یا نگهداری حیواناتی نظیر سگ و گربه اجتناب ورزیده و در صورت ضرورت نگهداری، نسبت به تلقیح واکسن بیماری‌هایی نظیر هاری و انجام درمان‌های ضد انگلی اقدام نمایند.

به گزارش ایرنا، بیماری هاری از طریق بزاق حیوان مبتلا به این بیماری به انسان منتقل می‌شود، ویروس از محل گازگرفتگی وارد بدن شده و در ماهیچه‌ها به سمت اعصاب انتهایی رفته و شروع به تکثیر می‌کند.

انسان هار به طور کلی نسبت به تمام محرک‌های فیزیکی، شیمیایی، حسی و بویایی عکس العمل شدید نشان می‌دهد، ولی این عکس العمل‌ها و رفتار‌های تهاجمی یک تا پنج دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد و در فواصل پیدایش آن‌ها بیمار خسته و کوفته، آرام و بی حال می‌افتد. بیمار به تدریج با افزایش و تشدید انقباضات عضلانی و نخوردن غذا و نیاشامیدن آب ناتوان و فرسوده شده و سپس وارد مرحله اغما می‌شود و در اثر انقباضات شدید عضله قلب و بالاخره فلج دستگاه تنفسی جان خود را از دست می‌دهد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین