اخبار روز ایران و جهان | آفتاب نیوز

مهرداد بائوج لاهوتی، نماینده سابق مجلس در گفتگو با «آفتاب نیوز»:

بودجه ۱۴۰۱ با کسری مواجه خواهد شد| کشور را از جیب مردم، گران اداره می‌کنیم

نماینده سابق مجلس درباره اینکه بودجه سال ۱۴۰۱ آیا فشار اقتصادی روی مردم را کاهش می‌دهد یا افزایش تصریح کرد: تا زمانی که ما نتوانیم معادلات سیاسی خود را با جهان حل و فصل کنیم نمی‌توانیم به بهبود زندگی مردم امیدوار باشیم. امروز ما کشور را گران مدیریت می‌کنیم و این گران اداره کردن نیز از جیب مردم است. اراده‌ای که من در حاکمیت مشاهده می‌کنم نشان دهنده این است که حاکمیت به این نتیجه رسیده که باید مشکلات خود را با کشور‌های غربی حل کند و به همین دلیل تیم مذاکره کننده در حال مذاکره با کشور‌های غربی است.
«آفتاب‌نیوز» مهم‌ترین پیامد‌های بودجه ۱۴۰۱ را بررسی می‌کند؛

نگران‌کننده‌ترین بخش بودجه سال ۱۴۰۱؛ پیش به سوی ونزوئلایی شدن؟

نگران‌کننده‌ترین بخش بودجه سال ۱۴۰۱؛ پیش به سوی ونزوئلایی شدن؟
فرشاد مومنی اقتصاددان در گفتگو با «آفتاب‌نیوز» درباره لایحه بودجه ۱۴۰۱ گفت: بودجه سال ۱۴۰۱ دارای چالش‌های کاهش چشمگیر شفافیت، افزایش غیرمتعارف مالیات‌ستانی بدون تمرکز و توجه بایسته به فعالیت‌های غیرمولد، بناکردن فشار‌های شدید جدید به بخش‌های مولد و عامه مردم، کسری بودجه پنهانی بسیار فراتر از استاندارد‌های متعارف، بهمن هزینه‌های پرسنلی، کاهش مسئولیت‌پذیری دولت، بحران شدت‌بخشی به رکود همراه با اراده خطرناک به‌ شدت بخشی به تورم که در لایحه بودجه ۱۴۰۱ نگران‌کننده‌ترین قسمت بودجه به شمار می‌رود، است. به صورت بالقوه بودجه سال ۱۴۰۱ تورم زا است.
بودجه ١٤٠١؛ نشانه بی‌برنامگی دولت رئیسی برای اداره کشور

وعده‌ای که به محاق رفت؛ لایحه بودجه ١٤٠١ با ساختاری بدون اصلاح؟!

وعده‌ای که به محاق رفت؛ لایحه بودجه ١٤٠١ با ساختاری بدون اصلاح؟!
متاسفانه نه تنها اصلاح مناسبی در منابع و مصارف بودجه سال١٤٠١ صورت نگرفت، بلکه وابستگی بودجه به نفت نزدیک به ٣ برابر افزایش یافت؛ به طوریکه سهم نفت در عملکرد منابع عمومی بودجه که در سال ١٣٩٩ در حد ١١ درصد بود، به حدود ٣٠ درصد در لایحه بودجه ١٤٠١ افزایش یافت و عملیاتی شدن بودجه نیز پس از سال‌ها تلاش مجدد به محاق رفت؛ لذا شاهد افزایش غیرمعمول بودجه در برخی از ردیف‌ها برای دستگاه‌ها خاص بوده‌ایم.
استمرار "رشد منفی مصرف خانوار‌ها و رشد مثبت تورم

بودجه ١٤٠١؛ گرانی، تورم و فقر بیشتر در راه است؟

بودجه ١٤٠١؛ گرانی، تورم و فقر بیشتر در راه است؟
این نگرانی وجود دارد که از یک سو با اجرای سیاست حذف ارز ٤٢٠٠ تومانی و افزایش بیش از ٥ برابری آن برای برخی از کالا‌های اساسی و دارو و همچنین افزایش رو به‌تزاید قیمت ارز و افزایش سقف مالیات که عموماً به صورت افزایش قیمت کالا و خدمت به مصرف‌کنندگان تحمیل می‌شود، نهایتا اقتصاد ایران با افزایش تورم مواجه خواهد شد. از سوی دیگر، با محدود کردن رشد حقوق و دستمزد شاغلین و بازنشستگان در حد متوسط ١٠ درصد، مجدداً در سال ١٤٠١ جامعه شاهد تکرار رشد منفی مصرف خانوار‌ها و افزایش بی‌وقفه سطح عمومی قیمت‌ها خواهد بود.
رئیسی یکی از اهداف بودجه را تحقق رشد ۸ درصدی اعلام کرده

رشد ۸ درصدی اقتصاد در سال ۱۴۰۱؛ واقعیت یا آرمان؟

رشد ۸ درصدی اقتصاد در سال ۱۴۰۱؛ واقعیت یا آرمان؟
آیا با استمرار شرایط تحریمی موجود برای سال آینده -صرف‌نظر از اینکه رشد ۸ درصدی یکی از اهداف برنامه ششم است- بدون برقراری فروض اعلام شده، می‌توان وعده رشد ۸ درصدی، در سالی که بودجه آن انقباضی و رشد آن به قیمت ثابت منفی است به مردم داد؟ آن هم از سوی عالی‌ترین مقام رسمی دولت و با تاکید مکرر مبنی بر عدم ارتباط مذاکرات با اهداف بودجه؟
دست دولت در جیب ملت

تبعات بودجه ۱۴۰۱ برای طبقه متوسط ایران

تبعات بودجه ۱۴۰۱ برای طبقه متوسط ایران
این بودجه به نام خوداتکایی ملی به طبقه متوسط ایران آسیب می‌رساند. رئیسی به این طبقه که پایگاه رای‌دهندگان به روحانی بودند اهمیتی نمی‌دهد. بودجه کمک چندانی نیز به طبقات فقیر نخواهد کرد.
وابستگی اولین لایحه بودجه دولت انقلابی به اراده بیگانگان

رئیسی روی کمک‌های بلاعوض بیگانگان حساب باز کرده؟

۴ نکته درباره اولین لایحه بودجه دولت انقلابی؛ رئیسی روی کمک‌های بلاعوض بیگانگان حساب باز کرده؟
آیا در این شرایط تحریم که مردم ایران حتی امکان استفاده از منابع ارزی بلوکه‌شده در خارج را برای تامین ضروریات زندگی ندارند و دورنمای مذاکرات هم با توجه به عدم پذیرش طرف‌های خارجی نسبت به متن‌های پیشنهادی هیات مذاکره‌کننده ایرانی روشن نیست، چگونه امکان دریافت ۲ میلیارد یورو کمک بلاعوض خارجی و تبدیل آن به ریال و واریز آن به خزانه وجود دارد؟
حذف بخش اعظمی از ردیف‌های بودجه ۱۴۰۱

چرا اولین بودجه دولت انقلابی شفاف نیست؟

چرا اولین بودجه دولت انقلابی شفاف نیست؟
اقدام دولت رئیسی درخصوص حذف بخش اعظمی از ردیف‌های بودجه ۱۴۰۱ و لحاظ سرجمع اعتبارات ردیف‌ها، باعث کاهش نقش نظارتی مجلس و دیوان محاسبات و سایر دستگاه‌های نظارتی می‌شود.

جزییات لایحه بودجه ۱۴۰۱+متن کامل بودجه

جزییات لایحه بودجه ۱۴۰۱+متن کامل بودجه
دولت سیزدهم اولین لایحه بودجه خود را با سقف ۳۶۳۱ هزار میلیارد تومان تقدیم مجلس می کند.
آب و هوا
  • -۱.۲۱°
  • ۳.۹۹°
نیازمندیها
تامين كننده راه كارها و راه حل هاي نوين امنيت شبكه و اطلاعات