کد خبر: ۱۱۲۰۵۱
تاریخ انتشار : ۰۷ آبان ۱۳۸۹ - ۲۳:۱۸
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: گروهی از پژوهشگران می‌گویند قصد دارند رویاهای انسان در خواب را بر روی امواج الکترونیکی ثبت و تفسیر کنند. 

براساس تحقیق انجام شده، دانشمندان آمریکایی می‌گویند سیستمی را به‌وجود آورده‌اند که توانایی ثبت فعالیت‌های مغز را در سطوح بالا دارد. 

به گزارش بی‌بی‌سی، شاید ایده ماشینی که توانایی ثبت رویاها را داشته باشد، به‌نظر تخیلی بیاید، اما یک تیم تحقیقاتی در کالیفرنیا در تلاش است تا دریابد که عملی شدن چنین ایده‌ای تا چه حد ممکن است. 

در همین ارتباط، دکتر موران کیرف، سرپرست این تیم تحقیقاتی گفته است: ما امیدواریم که بتوانیم رویاهای انسان را بخوانیم. 

تحلیل‌گران خواب و رویا، تا همین اواخر از روانشناسی به عنوان ابزاری برای درک ضمیر ناخودآگاه استفاده می‌کردند. اما تنها راه تفسیر خواب این بود که از مردم خواسته شود تا بعد از بیدار شدن درباره موضوع خوابهای‌شان توضیح بدهند. 

دکتر کیرف می‌گوید: هنوز پاسخ روشنی در این باره که چرا خواب می‌بینیم وجود ندارد. اما یکی از سوالاتی که امیدواریم به آن پاسخ دهیم این است که چه موقع واقعا چنین رویاهایی به سراغ ما می‌آیند. 

براساس تحقیقی که توسط این تیم پژوهشی انجام شده، فعالیت تک‌تک سلول‌های مغزی و یا اعصاب با اهداف و مفاهیم مشخصی مرتبط است. 

در جریان این تحقیق، این تیم تحقیقاتی با نشان دادن مجموعه تصاویری به داوطلبان توانست سلول‌های مغزی را که با بخش وسیعی از اهداف و مفاهیم هماهنگ هستند، شناسایی کنند. 

اکنون قدم بعدی برای این محققان این است که دریابند آیا می توانند مفهوم امواج مغزی داوطلبان را به هنگام خواب دریابند یا خیر؟ در صورتی که چنین چیزی تحقق یابد دانشمندان امیدوارند که بتوانند نقشه امواج مغزی انسان را هنگام خواب ثبت و ارتباط آن را با رویاها پیدا کنند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین