کد خبر: ۲۹۰۰۰۰
تاریخ انتشار : ۱۰ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۹:۳۶
محققان دانشگاه کمبریج و واحد علوم مغز و شناختی شورای تحقیقات پزشکی در تحقیقات جدید خود به ارائه بینش عمیق‌تری در مورد مغز انسان پرداخته‌اند که بر اساس آن، عمر مغز کمتر از تصورات پیشین است.
آفتاب‌‌نیوز :
محققان نشان دادند که تغییرات گزارش شده قبلی در مورد سن مغز با استفاده از اف‌ام‌آرآی ممکن است بر اساس تغییرات عروقی و نه فعالیت نورونی باشد.

این بررسی‌ها نشان داده که مغزهای پیرتر ممکن است بیشتر از تصورات پیشین مشابه مغزهای جوان باشند.

یک جایگزین اصلاحی برای این تصور از سنجش‌های اف‌ام‌آر‌آی در حالت استراحت استفاده می‌کند که در اکثر آزمایش‌های اف‌ام‌آر‌آی قابل دستیابی است.

در حالی که اعتباریابی این روش در گذشته بسیار مشکل بود، ترکیب منحصربفرد یک مجموعه داده چشمگیر در مورد 335 داوطلب سالم در طول حیات آن‌ها به محققان اجازه داد تا به بررسی ماهیت واقعی اثرات پیری بر دامنه سیگنال حالت استراحت اف‌ام‌آر‌آی بپردازند.

این تحقیقات نشان داد که تفاوت سنی در دامنه سیگنال در زمان انجام یک وظیفه، از ذات عروقی و نه نورونی برخوردار است.

به گزارش ایسنا، روش جدید می‌تواند به عنوان یک فاکتور تصحیح قوی برای کنترل تفاوت‌های پژوهش اف‌ام‌آرآی در مورد پیری مورد استفاده قرار بگیرد.

محققان نتیجه‌گیری کردند که بدون این گونه روشهای تصحیح، پژوهشهای اف‌ام‌آرآی در مورد تاثیر پیری بر شناخت ممکن است به اشتباه اثر سن را به عنوان یک پدیده شناختی و نه عروقی تفسیر کند.

این تحقیق در مجله Human Brain Mapping منتشر شده است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین