کد خبر: ۴۷۵۹۷۰
تاریخ انتشار : ۲۶ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۸

کم خونی موجب کوتاهی قد می شود

یک کارشناس تغذیه در یزد اظهار کرد: معمولا کودکانی که دچار کم خونی اند هم وزن گیری خوبی ندارند و هم قدشان کوتاه می ماند.
آفتاب‌‌نیوز : یک کارشناس تغذیه در یزد اظهار کرد: معمولا کودکانی که دچار کم خونی اند هم وزن گیری خوبی ندارند و هم قدشان کوتاه می ماند

به گزارش آفتاب نیوز به نقل از ایسنا، ناهید برخورداری با اشاره به اینکه ویتامین آ، کلسیم، ویتامین د و روی در افزایش قد تاثیرات خوبی دارد به خانواده ها توصیه کرد: خانواده ها مرتبا کنترل کنند که کودک یا نوجوان دچار فقر آهن نباشد زیرا فقر آهن خود زمینه را برای اختلال در رشد قدی فراهم می کند.

این کارشناس تغذیه ادامه داد: معمولا کودکانی که دچار کم خونی اند هم وزن گیری خوبی ندارند و هم قد شان کوتاه می ماند.

وی افزود: غیر از تغذیه آنچه بر رشد قدی کودکان تاثیر می‌گذارد، خواب آرام شبانه است. خوابیدن در شب باید در شرایطی باشد که هورمون ملاتونین یا هورمون خواب ترشح شود. همچنین نباید فراموش کرد یکی در زمان خواب و یکی در زمان فعالیت روزانه است که هورمون رشد ترشح می شود بنابراین بسیار مهم است که کودکان خواب آرام شبانه داشته باشند و در درجه دوم به اندازه کافی فعالیت کنند.

برخورداری در پایان همچنین توصیه کرد: درصورت امکان یک ساعت قبل از خواب، کودک قندهای ساده مثل شکر، شکلات، آب نبات، تافی و غیره مصرف نکند چراکه قندهای ساده خود در ترشح هورمون رشد اختلال ایجاد می کنند و وقتی هورمون رشد به اندازه کافی ترشح نشود، رشد قدی تا حدی دچار اختلال می شود.


بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین