کد خبر: ۴۸۹۸۰۳
تاریخ انتشار : ۲۶ آبان ۱۳۹۶ - ۰۴:۰۳
فوق تخصص غدد و رئیس مرکز پیش‌گیری و درمان چاقی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: از ۸۰ میلیون جمعیت کشور بیش از ۳۰ میلیون نفر دچار وزن غیرطبیعی هستند.
آفتاب‌‌نیوز :
مجید ولی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات چاقی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه چاقی یک مشکل جهانی است اظهار کرد: در آمریکا از 300 میلیون جمعیت این کشور 95 میلیون چاق هستند. 

وی تصریح کرد: در تمام دنیا با موضوع چاقی روبه‌رو هستند بطوری که از 80 میلیون جمعیت کشورمان هم بیش از 30 میلیون نفر وزن غیرطبیعی دارند. 

رئیس مرکز تحقیقات چاقی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه در حال حاضر در سنین کودکان، نوجوانان و بزرگسالان با رشد وزن روبه‌رو هستیم، گفت: روند چاقی در کشورهای در حال توسعه روبه افزایش است و در کشور ما نیز این موضوع به این شکل است. 

ولی‌زاده بیان کرد: بسیاری این را پرسش می‌کنند که ایا چاقی بیماری است یا زمینه ساز بیماری است که باید به این موضوع اشاره کرد که چاقی بستر بسیاری از بیماری‌ها را از جمله آرتروز کمر، بیماری‌های دیابت، مرض قند، اختلالات چربی، سکته‌های قلبی و مغزی، مشکلات گوارشی و... را فراهم می‌کند و چاقی خودش زمینه ساز برخی از معضلات است. فی‌النفسه کیفیت زندگی را کاهش می‌دهد. 

وی تصریح کرد: خیلی از کشورها چاقی را به عنوان بیماری تلقی می‌کنند به طوری که روند چاقی در میان بزرگسالان بسیار زیاد است و 20 درصد از بچه‌ها، کودکان و نوجوانان دچار چاقی مفرط هستند. 

رئیس مرکز تحقیقات چاقی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با طرح این پرسش که ایا چاقی در بین بزرگسالان بیشتر است یا کودکان توضیح داد: چاقی در بین بالغین و بویژه خانم ها بیشتر است و علت این موضوع نیز به خاطر کمبود فضاهای ورزشی ویژه بانوان است.

ولی‌زاده افزود: با توجه به شرایط کشور هر 2 سال یک بار کنگره‌ای تحت عنوان کنگره پیشگیری و درمان چاقی در کشور برگزار می‌شود که امسال نیز این کنگره از 8 تا 10 آذرماه در محل همایش‌های بین‌المللی ابوریحان در دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار خواهد شد که این فرصت مغتنمی است که اساتید از آن استفاده خواهند کرد. 

وی اظهار امیدواری کرد: سیاست‌گذاران توجه ویژه‌ای را به بحث چاقی و روند آن داشته باشند و راهکارهایی را برای کاهش این موضوع پیش‌بینی کنند.

رئیس مرکز تحقیقات چاقی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: چاقی یک مشکل اجتماعی است که همه نهادها و خود فرد در آن درگیر هستند و همه باید در رفع آن کمک کنند و شهرداری‌ها و نهادهای دولتی از جمله وزارت آموزش و پرورش و وزارت ورزش و جهاد کشاورزی نقش مهمی در زمینه فرهنگ‌سازی و کاهش چاقی در کشور خواهند داشت.

به گزارش تسنیم، عبدالرضا پازوکی  رئیس مرکز تحقیقات جراحی‌های کم‌تهاجمی در ادامه نشست خبری اظهار کرد: از سال 86 و با همکاری اساتید توجه ویژه‌ای به موضوع جراحی‌ افراد چاق در کشور صورت گرفت و در این زمینه اقدامات گسترده‌ای انجام گرفت. 

وی تصریح کرد: افراد چاق مشکلات بسیاری را دارند که برخی از این افراد با رژیم و برخی دیگر توسط عمل جراحی می‌توانند به وزن قابل قبولی برسند. 

رئیس مرکز تحقیقات جراحی‌های کم‌تهاجمی با اشاره به فعالیت برخی از سودجویان برای کاهش وزن افراد گفت: در این زمینه باید دقت شود چرا که برخی از راه‌های غیرعلمی و غیراصولی اقدام به کاهش وزن می‌کنند که همین امر مشکلات گسترده‌ای را برای افراد به وجود خواهد آورد. 

پازوکی گفت: مرکز تحقیقات جراحی‌های کم‌تهاجمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در حال حاضر فعالیت گسترده‌ای را در بخش جراحی‌ها دارد و حدود 200 الی 300 نفر بیمار در هفته در این کلینیک ویزیت می‌شوند که با امکانات موجود ظرفیت مجموعه حدود 40 الی 60 بیمار در هفته است و علی‌رغم این موضوع نوبت‌دهی کلینیک جهت مراجعه افراد به متخصصین حدود 2 ماه طول می‌کشد.

وی افزود: کلینیک چاقی بیمارستان رسول اکرم به منظور درمان چندجانبه بیماران چاق راه‌اندازی شده است و کلینیک دارای درمانگاه تخصصی و فوق تخصصی تغذیه، پزشکی ورزشی و روانپزشکی و روانشناسی گوارش، قلب و بیهوشی، ریه و پوست و جراحی پلاستیک برای بیماران است. 

رئیس مرکز تحقیقات جراحی‌های کم‌تهاجمی در ادامه گفت: در حال حاضر 11 هزار بیمار تحت نظر مرکز هستند و با ارائه خدمات تخصصی توسط اساتید برجسته تحت درمان قرار دارند. 

به گزارش تسنیم، علی جنگجو عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی مشهد، دبیر سومین کنگره بین‌المللی جراحی چاقی و متابولیک بیان کرد: چاقی در غرب بسیار زودتر از ما شروع شد و با چند دههه تاخیر در کشور ما این موضوع افزایش یافت.

وی گفت: متاسفانه مردم ما به لحاظ تبعیت از غرب و تغییر رژیم و عادت غذایی غربی و دوری از عادت‌های غذایی سنتی دچار چاقی شده‌اند و هم‌اکنون چاقی در کشور ما رو به افزایش است. 

دبیر سومین کنگره بین‌المللی جراحی چاقی و متابولیک با تاکید بر اینکه تبعیت از عادت غذایی غرب و فراموش شدن عادت غذایی سنتی یکی از دلایل افزایش چاقی در کشور محسوب می‌شود، بیان کرد: متاسفانه حجم فست‌فودهایی که مردم استفاده می‌کنند به مراتب زیاد است و همین امر باعث شده که چاقی در کشور ما افزایش یابد. 

وی با تاکید بر اینکه چاقی یک تهدید است بیان کرد: یک فرد چاق در معرض بیماری‌های بسیاری از جمله دیابت قرار می‌گیرد.

جنگجو ادامه داد: در حال حاضر 10 درصد از جامعه ما دچار دیابت هستند که علت اصلی آن چاقی است. 

وی با اشاره به مرگ افراد در خواب گفت: در این بخش علت اصلی چاقی افراد اشاره شده است و در واقع این موضوع تهدیدهای بسیاری را برای افراد دارد. 

دبیر سومین کنگره بین‌المللی جراحی چاقی و متابولیک با اشاره به راه‌اندازی مرکز تحقیقات جراحی‌های کم‌تهاجمی در کشور گفت: با راه‌اندازی این مجموعه تعداد قابل توجهی از جراحان تربیت و به این مجموعه به کارگیری شدند و اقدامات خوبی نیز صورت گرفته است. 

وی گفت: برهمین اساس نشست‌ها و کنگره‌هایی با موضوع چاقی در کشور برگزار شده که سومین کنگره بین‌المللی جراحی چاقی و متابولیسم نیز در تاریخ 8 الی 10 آذرماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی ابوریحان در دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار خواهد شد. 

جنگجو با اشاره به اینکه باید در بحث کاهش چاقی فرهنگسازی در کشور انجام شود گفت: در این بخش رسانه‌ها نقش بی‌بدیلی دارند و باید از ظرفیت آنها به نحو مطلوب استفاده شود.

وی با اشاره به عوارض برخی از خوراکی‌ها گفت: علی‌رغم اینکه خوراکی‌هایی مثل پفک و چیپس عوارض بسیاری را دارند باعث چاقی افراد می‌شوند اما مسئولان نتوانستند جلوی تولید آن را بگیرند. 

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین