کد خبر: ۴۹۱۴۹۵
تاریخ انتشار : ۰۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۷
حسام عقبایی، رئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک بر این باور است: « اصلی‌ترین موضوعی که باید به آن توجه شود در نظر گرفتن مکانیزم قیمت‌گذاری در بازار مسکن است، اینکه قیمت‌گذاری‌ها سلیقه‌ای انجام نشود.»
آفتاب‌‌نیوز :
پول‌نیوز-خانه ارزان می‌شود؟ بازار مسکن از رکود خارج می‌شود؟  این سوال‌های است که این روزها ذهن بسیاری از متقاضیان مسکن را به خود مشغول کرده  و همچنان بی‌جواب مانده است.  فعلا فضای بازار مسکن در کشور خاکستری است. اگر چه رئیس اتحادیه کشوری املاک در این باره به «پول‌نیوز» می‌گوید:« قیمت‌ها در بازار مسکن منطقی می‌شود و این منطقی شدن به مفهوم ارزان شدن نیست.» عقبایی بر این باور است: « اصلی‌ترین موضوعی که باید به آن توجه شود در نظر گرفتن مکانیزم قیمت‌گذاری در بازار مسکن است، اینکه قیمت‌گذاری‌ها سلیقه‌ای انجام نشود.» 
 
این  صاحب نظر بازار مسکن همچنین معتقد است: « به آینده این بازار خوش‌بین هستم.»  
حالا سوال بی‌جواب متقاضیان مسکن در باره اینکه مسکن ارزان می‌شود یا خیر، میان آمارها ،  اظهار نظر دست‌اندرکاران و آنچه در بازار رخ می‌دهد سرگردان مانده است. بسیاری از مشاوران املاک از کسادی بازار خرید و فروش مسکن گلایه دارند. یکی از این مشاوران در گفت‌و‌گو با «پول‌نیوز»، می‌گوید: «در طول یک ماه، نهایتا  سه معامله برای خرید مسکن در بنگاههای مسکن انجام می‌شود؛ اوضاعمان کساد است.» این مشاوران همچنین توضیح می‌دهند: «در حال حاضر بازار رهن مسکن بیش از اجاره و فروش داغ شده است. » 
 
این اظهار نظرها در حالی مطرح می شود که  مرکز آمار ایران در گزارشی اینطور اعلام کرده است: « بیشترین تعداد معاملات مسکن در مناطق جنوبی شهر تهران مربوط به منطقه ۱۴ می‌شود که معمولا حدود شش درصد از کل معاملات شهر تهران را به خود اختصاص می‌دهد. وضعیت معاملات مسکن مناطق مختلف جنوب شهر تهران متفاوت است؛ به طوری که بیشترین تعداد معاملات به ترتیب در مناطق 14، 10، 15 و 11 انجام می شود که جمعا حدود 20 درصد از کل معاملات شهر تهران را به طور معمول در برمی گیرد. با این حال در مناطق 9، 12، 16، 17، 19، 20 و 21 بازار خرید و فروش مسکن رونق چندانی ندارد.» 

در بافت فرسوده نیز شرایط متفاوت است. بیشترین معاملات در این منطقه در مناطق 10 و 11 انجام می شود و در مناطق 12 و 17 که تراکم پلاک‌های فرسوده بیشتر است معاملات کمتری صورت می گیرد؛ به طوری که در مهرماه سال جاری مناطق 12 و 17 تنها 2.8 درصد از کل معاملات شهر تهران را به خود اختصاص دادند.
 
در مجموع هشت منطقه جنوبی شهر تهران در مهرماه امسال 36.2 درصد از کل معاملات شهر تهران را به خود اختصاص دادند که تنها حدود دو برابر بیشتر از منطقه 5 بود که بیشترین تعداد معاملات شهر تهران را در بر می گیرد.
 
در مهرماه سال جاری منطقه 5 مطابق معمول بیشترین سهم از تعداد معاملات مسکن شهر تهران را با 16.9 درصد به خود اختصاص داد. پس از آن مناطق 4 با 10.9، منطقه 2 با 9.8، منطقه 8 با 6.5 و منطقه 14 با 6.1 درصد از کل معاملات قرار داشتند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین