کد خبر: ۵۲۴۹۸۲
تعداد نظرات: ۷ نظر
تاریخ انتشار : ۰۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۴
وزیر خارجه امریکا وعده داد که واشنگتن بی‌سابقه‎ترین تحریم‌های تاریخ را علیه ایران اعمال می‌کند
میزان توانایی ایران در مقاومت مقابل تحریم‌ها، توانایی جهان برای نادیده گرفتن تحریم‌های امریکا و توانایی واشنگتن برای اجرای آن در ماه آینده، محاسبات رهبران بین المللی را شکل خوهند داد. ایران با فشار اقتصادی تحریمی بیگانه نیست. ایران تقریبا چهار دهه تحریم را تحمل کرده و همچنین تحریم‎های خشن سازمان ملل بر برنامه هسته‌ای‎اش که از ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ میلادی وضع شده بودند. ایران در طول این سال‌ها آموخته که چگونه تحریم‌ها را دور بزند و کماکان نفت خود را بفروشد. /آمریکا اکنون دشمنی علیه ایران است که تنها مانده است. اگر پیش از این متحدانی را علیه ایران در کنار خود داشت اکنون ندارد.
آفتاب‌‌نیوز :
سرویس بین الملل- واقعیت آن است که تهران همیشه راهی برای دور زدن تحریم‌ها و رسیدن به اهداف اقتصادی خود دارد. پرسش اصلی این است اکنون این راه چه و چگونه خواهد بود؟

به گزارش آفتاب‎نیوز؛ نشریه «آتلانتیک» با اشاره به مسیرهایی که ایران می‌تواند از طریق آن تحریم‌های امریکا را دور بزند، می‌نویسد: بر روی کاغذ نام ۱۶ شرکت ثبت شده در طبقه پانزده برجی در هنگ کنگ وجود دارد که مدت‌ها غیرقابل تشخیص از دیده هزاران نفر بوده‌اند. با این حال، وزارت خزانه داری امریکا می‌گوید تمام این شرکت‌ها با نام‌هایی چون True Honor Holding و Alpha Effort Limited شرکت‌های پیشرو برای کمک‌رسانی به تلاش‌های ایران برای دور زدن تحریم‎های تازه بوده‌اند؛ تحریم هایی که از سال ۲۰۱۱ میلادی شدت گرفته بودند. 

ایران چطور می‌تواند تحریم‌ها را خنثی کند؟/آتلانتیک: تهران همیشه راهی برای دور زدن تحریم‌ها و رسیدن به اهداف خود دارد

در روز ۸ مه ترامپ اعلام کرد که آمریکا از برجام خارج می شود. این تصمیم سبب شد تا تهران برای مقابله با تحریم ها اقدام کند. روز دوشنبه پمپئو وزیر خارجه امریکا وعده داد که واشنگتن بی‎سابقه‎ترین تحریم‌های تاریخ را علیه ایران اعمال می‌کند. ترامپ می تواند متحدان امریکا را مجبور به محدود کردن تجارت با ایران کند. تندروها در واشنگتن و تهران بیشترین تلاش را می کنند تا امکان هرگونه مصالحه‌ای را از بین ببرند. 

میزان توانایی ایران در مقاومت مقابل تحریم‌ها، توانایی جهان برای نادیده گرفتن تحریم‌های امریکا و توانایی واشنگتن برای اجرای آن در ماه آینده، محاسبات رهبران بین المللی را شکل خوهند داد. ایران با فشار اقتصادی تحریمی بیگانه نیست. ایران تقریبا چهار دهه تحریم را تحمل کرده و همچنین تحریم‎های خشن سازمان ملل بر برنامه هسته‌ای‎اش که از ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ میلادی وضع شده بودند. ایران در طول این سال‌ها آموخته که چگونه تحریم‌ها را دور بزند و کماکان نفت خود را بفروشد. «فرهاد علوی» وکیل در امور حقوقی مرتبط با تحریم ها می گوید پانزده سال پیش برخی از افراد در بندر جبل علی دبی شرکتی را تاسیس کردند و هر آنچه که می‌خواستند واردات به ایران را انجام می‌دادند و کسی نمی‌فهمید. البته اکنون سیستم‌های شناسایی این مسیرهای دور زدن تقویت شده و پیشرفت کرده‌اند».

این نشریه در ادامه می نویسد: «علیرغم آن که واشنگتن بر سیستم مالی جهانی تسلط دارد و توانایی تنظیم معاملات را دارد اما معامله گران ایرانی موفق به انجام معاملات کوچک مانند خرید محصولات غذایی از کشور همسایه ترکیه می شوند. با این حال، شرکت های بزرگ برای فروش محصولات صنعتی تخصصی اروپایی مانند ماشین آلات تولید خودرو یا مواد تشکل‌دهنده برای تولیدات دارویی به ایران با مشکل مواجه هستند. از سوی دیگر، بانک‌های جهانی که بسیاری از آنها متصل به سیستم سوئیفت هستند نیز تمایلی به تامین مالی یا ارائه اعتبارنامه برای ارتباط با ایران ندارند. 

برای مقابله با محدودیت‌های بانکی وضع شده از سوی امریکا، در گذشته ایران سعی در انجام معاملات با طلا و ارزهای دیگر غیر از دلار داشت که به شرکت‌های خارجی اجازه پرداخت پول خرید نفت از ایران به جای دلار با ارزهای دیگر را می داد. هند و چین در مبادلات خود با ایران از ارزهای بومی خود استفاده می کنند و ترکیه نیز در تجارت با ایران از لیر. مشکل کنونی برای ایران آن است که شرکت های خارجی به ندرت می خواهند به ریال با ایران معامله کنند چرا که ارزش آن واحد ارزی در حال کاهش است. علاوه بر آن امریکا می تواند دسترسی به ارزهای دیگر و یا معاملات طلا را نیز محدود کند و تلاش کند تا شبکه تجاری ایران با روسیه و ترکیه را متوقف کند. «مهمت کوچ» تحلیلگر در موسسه مطالعات ایران در آنکارا می گوید که بدان خاطر که ایران با بانک مرکزی امریکا مشکل دارد به طور جداگانه با روسیه و ترکیه مذاکره می کند. با این حال، شرایط جدید وضع شده از سوی ترامپ سبب می شود تا ایران نتواند با دلار و یا ریال معامله کند.

این نشریه می نویسد ایران در گذشته از طریق شبکه جابجایی شرکت‌ها در چین، دبی، عراق و لیختن اشتاین استفاده می کرد تا به تجارت خود در دوره های تحریم نیز ادامه دهد. به طور معمول این شرکت ها با نام های خارجی و با مالکیت افراد خارجی بودند. در این میان، اکنون ترکیه نقش مهمی ایفا می کند.‌ آن کشور عضو ناتو، در زمینه انرژی به نفت و گاز ایران متکی است اما واقعیت آن است که بخش بانکی ترکیه نمی تواند ارتباط با بخش مالی امریکا را نادیده گیرد. «گونول تول» تحلیلگر انستیتو خاورمیانه می گوید امریکا می تواند تصمیم بگیرد «هالک بانک» (که در مبادلات طلا با ایران نقش داشته است و تحریم‌های امریکا علیه ایران را نقض کرده است) را از سیستم مالی امریکا محروم کند. این مشکل بزرگی برای اقتصاد ترکیه خواهد بود».

نشریه «آتلانتیک» اما می نویسد سمپاشی های ترامپ به نفع ایران است چرا که سبب می شود تا برخی از شرکت های اروپایی تهدیدات دولت امریکا را درباره تجارت با ایران نادیده گیرند. «ادوارد کارلسون» وکیل در امور دریایی در نیویورک می گوید: «آمریکا اکنون دشمنی علیه ایران است که تنها مانده است. اگر پیش از این متحدانی را علیه ایران در کنار خود داشت اکنون ندارد».

این نشریه می افزاید: «اکنون چین و روسیه ظاهرا آمادگی امریکا را علیه ایران تا جایی که امکان دارند از خود نشان داده‌اند. بانک Kunlin در منطقه نیمه دولتی چین در «سین کیانگ» یک ابزار مالی موثر است که ایران برای مقابله با تحریم ها از آن استفاده می کند. ایران خرید کالاهای زیادی را با استفاده از این بانک انجام می دهد. این بانک قبلا مورد مجازات تحریمی امریکا قرار گرفته و از سیستم مالی آن کشور خارج شده است و کمتر به تحریم‌های امریکا توجه می کند و کمتر در معرض خطر است».

این نشریه در پایان نوشته است: در حالی که چندین کشور مخالف برنامه هسته ای ایران از جمله امارات ممکن است با محدودیت امریکا علیه شبکه‌های مالی ایران موافقت کنند، احتمالا سایر کشورها خواستار کسب امتیاز بیشتر از امریکا برای پیروی از نظر ترامپ در مورد ایران خواهند بود. برای مثال، چین ممکن است خواستار برداشته شدن محدودیت‌های تجاری امریکا در قبال کالاهایش شود. روسیه ممکن است بر امریکا برای کاستن از شدت تحریم ها علیه آن کشور فشار آورد؛ آن هم به دلیل مداخلات مسکو در اوکراین. ترکیه ممکن است بار دیگر با فشار بیشتری خواستار استرداد گولن رهبر معنوی ترک که اکنون در پنسیلوانیا است از دولت امریکا شود. همچنین، ممکن است ترکیه بار دیگر خواستار لغو حمایت امریکا از شبه نظامیان کرد در سوریه شود که از دید آنکارا تهدیدی علیه امنیت ملی آن کشور هستند. ایران همچنین می‌تواند به عراق، لبنان، افغانستان و سوریه به عنوان متحدان محلی خود نزدیکتر شود.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۷
ناسناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
1
0
هيچ وقت ملت ما نه به پوتين و نه به اردوغان اعتماد نميكنه ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
2
2
بله تهران بابدبخت تر کردن مردم راهی برای دورزدن تحریمها پیدا میکند
علی
|
United States
|
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
1
2
نتونه تاثیر تحریم ها رو خنثی کنه فوقش گوشت می شود کیلویی 500 هزار تومان ما ایستاده ایم.
سید
|
United Arab Emirates
|
۰۰:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
0
1
یدالله فوق ایدیهم
دست خدا بالای همه ی دستهای پیدا و پنهان است.
آمریکا هیچ غلطی نمیتونه بکنه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
0
1
این دورباطل ونابود کننده تاکی می خواهد ادامه پیدا کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۷
1
0
نوش جان کاسبان تحریم.
قدرت خورشید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۳
1
0
ایران باید بمبی به اندازه قدرت خورشید داشته باشد که دیگر امریکا تحریم نکند و این بمب باید ساخت داخل باشد
تو این 3 سال که ترامپ دیوانه قدرت داره بهترین فرصت که از لوازم تجهیزات و تولیدات داخلی کالا های ایرانی حمایت بشه
و عملیات ساخت یک بمب ۲۰۰.۰۰۰ کیلویی هم بصورت اهسته انجام بشه که کلاهک این بمب ۱۰۰.۰۰۰ کیلوگرم باشه تا اهسته اهسته این 3سال بگذره چون نتیجه اعتماد کردن به امریکا نابودی کل کشور
و تاسیسات هستش تمام علم ساختن علم اختراع علم تکنولوژی داخل مغز انسان هست ... امریکا در مقابل خورشید هیچ قدرتی نداره تنها شانس امریکا جنگ اقتصادی همه راه ها رو رفته و جنگ اقتصادی اخرین گزینه امریکا هست برای اینکه در جنگ اقتصادی امریکا پیروز بشید یک راه وجود داره تولید داخلی به جای واردات روی تولید داخلی کار کنید و صادرات حمایت از کالا های ایرانی
مثل چین ما چون در گذشته از نظر نظامی ضعیف بودیم فرصت حمایت از کالای ایرانی نبود چون هم باید تسلیحات نظامی قدرتمند بود هم تولید و ایشالا که هر جفتش تقویت بشه هم ارتش هم تولید داخلی اینجوری دیگه امریکا بی اثر خواهد شد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین